Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin əsas yarışına baxıblar
30.04.2023Aprelin 30-da Bakı şəhər halqasında Formula 1 üzrə dünya çempionatının dördüncü – Azərbaycan Qran-Prisinin əsas yarışı keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri yarışa baxıblar.
Əvvəlcə Qran-Prinin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni ifa olunub. Dövlət Himnini “Eurovision-2018” müsabiqəsində Azərbaycanı təmsil edən Aysel Məmmədova səsləndirib.
Açılış mərasimindən sonra Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin əsas yarışı başlayıb.
Formula 1 yarışında hər biri iki pilotdan ibarət 10 komanda mübarizə aparıb. Pilotlar qalibi müəyyənləşdirmək üçün Bakı şəhər halqasında iki saat ərzində 51 dövrə vurublar. “Mercedes” komandasının heyətində Luis Hamilton və Corc Rassel, “Ferrari” komandasında Karlos Sayns və Şarls Lekler, “Williams”ın heyətində Aleksander Albon və Loqan Sarjent yarışıblar. “Red Bull Racing” komandasında Serxio Peres, Maks Ferstappen, “Alpha Tauri”də Nik de Vris və Yuki Tsunoda, “Alpine”da isə Pyer Qasli ilə Esteban Okon mübarizə aparıblar. Bundan başqa, “Alfa Romeo”nun heyətində Valtteri Bottas və Cou Quanju, “McLaren”də Oskar Piastri və Lando Norris yürüşdə iştirak ediblər. Pilotlar Niko Hulkenberq və Kevin Maqnussen “Haas”, Fernando Alonso və Lans Stroll "Aston Martin" komandasının idman şərəfini qoruyublar.
Formula 1 üzrə dünya çempionatının cari mövsümü 24 mərhələdən ibarətdir. Bakı Qran-Prinin dördüncü mərhələsinə ev sahibliyi edir. Uzunluğu 6 kilometr olan və hərəkətin saat əqrəbinin əksinə nizamlandığı trek məşhur almaniyalı memar Hermann Tilke tərəfindən hazırlanıb. Azadlıq meydanından başlayan trek Hökumət Evinin ətrafı ilə fırlanaraq Qız qalasına çatmaq üçün İçərişəhər ətrafında 2,2 kilometr dairə vurur və Neftçilər prospektinə çıxaraq başlanğıc yerində sona çatır. Trekin ən geniş yerinin eni 13 metrdir, ən dar hissəsi trekin İçərişəhər ətrafında olan hissələrində, o cümlədən 7-ci və 8-ci döngələrdə 7,6 metr təşkil edir.
İki saata yaxın davam edən gərgin idman mübarizəsinin sonunda “Red Bull Racing” komandasının meksikalı pilotu Serxio Peres Azərbaycan Qran-Prisinin qalibi adını qazanıb. Onun komanda yoldaşı Maks Ferstappen ikinci, “Ferrari”nin sürücüsü Şarl Lakler isə üçüncü pillədə yer alıblar.
Sonra Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə qalib idmançının və komandanın şərəfinə Meksikanın və Avstriyanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
Mükafatları pilotlara Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov, Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının prezidenti Məhəmməd Ben Sulayem və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin icraçı direktoru Maqsud Fərzullayev təqdim ediblər.
Xatırladaq ki, Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinə aprelin 28-də start verilib. Azərbaycan Qran-Prisinin ilk günündə Formula 1 pilotları sərbəst yürüş və sıralanma yürüşlərində mübarizə aparıblar. Hər iki yürüşdə pilotlar 1 saat ərzində 6 kilometrlik Bakı trekində yarışıblar. Sərbəst yürüşdə Red Bull Racing” komandasının pilotu Maks Ferstappen bütün rəqiblərini qabaqlayıb. “Ferrari”nin pilotu Şarl Lekler və “Red Bull Racing”in digər sürücüsü Serxio Peres ilk üçlüyü tamamlayıblar. Sıralanma turunu isə “Ferrari”nin pilotu Şarl Lekler qalibi kimi başa vurub. “Red Bull Racing”in üzvləri Maks Ferstappen ikinci, Serxio Peres isə üçüncü yerdə qərarlaşıblar. Bu qələbə sayəsində monakolu pilot cari mövsüm ilk, Bakı şəhər halqasında ardıcıl üçüncü poul qazanıb. Həmçinin bu, onun karyerasında qazandığı 19-cu nailiyyətdir. Aprelin 29-da isə sprint üçün təsnifat və sprint yarışları təşkil olunub. Təsnifat yarışında “Ferrari” komandasının pilotu Şarl Lekler birinci olub. “Red Bull Racing”in pilotları Serxio Peres və Maks Ferstappen ilk üçlüyü tamamlayıblar. Sprint yarışı isə S.Peresin qələbəsi ilə yekunlaşıb. Ş.Lekler ikinci, M.Ferstappen isə üçüncü olublar.
Builki dünya çempionatına martın 3-5-də Bəhreyn Qran-Prisi ilə start verilib. Sonrakı mərhələlər Səudiyyə Ərəbistanında və Avstraliyada keçirilib.
Beləliklə, 4 Qran Pridən sonra pilotların siyahısına “Red Bull Racing” komandasının niderlandlı sürücüsü Maks Ferstappen başçılıq edir. Onun aktivində 93 xal var. Ferstappendən 6 xal geri qalan komanda yoldaşı – Bakı yarışının qalibi Serxio Peres ikinci sırada qərarlaşıb. İlk beşliyi 60 xalla Fernando Alonso (Aston Matin”), 48 xalla Luis Hamilton (“Mercedes”) və 34 xalla Karlos Saynz (“Ferrari”) tamamlayırlar.
Konstruktorlar kubokunun lideri isə “Red Bull Racing” (180 xal) komandasıdır. “Aston Martin” 87 xalla ikinci, “Mercedes” isə 76 xalla üçüncü pillədə yer alıb. Sonrakı yerlərdə “Ferrari” (62), “McLaren” (14), “Alpine” (8), “Haas” (7), “Alfa Romeo” (6), “Alpha Tauri” (2) və “Williams” (1) komandaları qərarlaşıb.
Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisi çərçivəsində Bakıda Formula 2 yarışları da keçirilib. Bu yarışda hər biri iki pilotla təmsil olunan 11 komanda birincilik uğrunda mübarizə aparıb. Aprelin 28-də Formula 2 üzrə sərbəst və sıralanma yarışları təşkil olunub. Sərbəst yürüşdə “Preme Racing” komandasının pilotu Oliver Berman birinci olub. “Hitech”in üzvü İsak Hajar yarışı ikinci, “Campos Racing”dən Kuş Maini üçüncü pillədə başa vurublar. Sıralanma turunda da Oliver Berman fərqlənib. “Rodin Carlin” komandasının üzvü Enzo Fittipaldi ikinci, “ART Grand Prix”in pilotu Teo Purşer isə üçüncü pillədə yer alıblar. Ertəsi gün birinci sprint yarışında O.Berman bütün rəqiblərini qabaqlayıb. Onun komanda yoldaşı Frederik Vesti yürüşü ikinci, “Hitech”in pilotu Jak Krouford isə üçüncü pillədə başa vurublar. On dörd mərhələdən ibarət Formula 2 yarışına noyabrın 24-26-da Əbu-Dabidə yekun vurulacaq.
Azərbaycan Formula 1 yarışlarına yeddinci dəfədir ev sahibliyi edir. Avropa Qran-Prisi adlandırılan ilk yarış 2016-cı ildə təşkil olunub. Bu yarışda “Mercedes” komandasının pilotu Niko Rosberq birinci olub. Növbəti ildən Azərbaycan Qran-Prisi adını alan yarışlarda Daniel Rikkardo (Red Bull Racing, 2017), Luis Hamilton (Mercedes, 2018), Valtteri Bottas (Mercedes, 2019), Serxio Peres (Red Bull Racing, 2021), Maks Ferstappen (Red Bull Racing, 2022) qalib gəliblər. 2020-ci ildə Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisi koronavirus pandemiyası səbəbindən keçirilməyib.
Dünya çempionatının Azərbaycan mərhələsində hər il müxtəlif pilotlar qalib gəlib. Azərbaycan Qran-Prisinin nəticəsinin gözlənilməzliyi onu daha da möhtəşəm edir. Formula 1 mütəxəssisləri buna “Bakı sindromu” adı veriblər.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева наблюдали за основными соревнованиями Гран-при Азербайджана Формулы-1
30.04.202330 апреля в Бакинском городском кольце состоялись четвертые основные соревнования чемпионата мира по Формуле-1 - Гран-при Азербайджана.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи наблюдали за соревнованиями.
Сначала состоялась церемония открытия Гран-при.
На церемонии открытия прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики. Государственный гимн исполнила Айсель Мамедова, представлявшая Азербайджан на конкурсе «Евровидение-2018».
После церемонии открытия стартовала основная гонка Гран-при Азербайджана Формулы-1.
В гонке Формулы-1 борьбу вели 10 команд, в каждой из которых по два пилота. Пилоты в течение двух часов совершили 51 круг по Бакинскому городскому кольцу. Льюис Хэмилтон и Джордж Рассел соревновались в команде Mercedes, Карлос Сайнс и Шарль Леклер - в команде Ferrari, Алекс Элбон и Логан Сарджент - в команде Williams. Серхио Перес, Макс Ферстаппен вели борьбу в команде Red Bull Racing, Ник де Врис и Юки Цунода - в Alpha Tauri, а Пьер Гасли и Эстебан Окон - в Alpine. Кроме того, в гонке в составе Alfa Romeo участвовали Валттери Боттас и Чжоу Гуаньюй, в составе McLaren - Оскар Пиастри и Ландо Норрис. Пилоты Нико Хюлкенберг и Кевин Магнуссен защищали спортивную честь команды Haas, Фернандо Алонсо и Лэнс Стролл – команды Aston Martin.
Текущий сезон чемпионата мира по Формуле-1 состоит из 24 туров. Четвертый тур Гран-при принимает Баку. Шестикилометровый трек против часовой стрелки был спроектирован известным немецким архитектором Германом Тильке. Он начинается с площади Азадлыг, огибает Дом правительства, совершает круг протяженностью 2,2 км вокруг Ичеришехер до Девичьей башни, выходит на проспект Нефтчиляр и заканчивается в начальной точке. Ширина самой широкой части трека составляет 13 метров. Самой узкой частью трека является участок вокруг Ичеришехер, включая 7-й и 8-й повороты, его ширина равна 7,6 метра.
По итогам напряженной спортивной борьбы, длившейся около двух часов, титул победителя Гран-при Азербайджана завоевал мексиканский гонщик команды Red Bull Racing Серхио Перес. Его товарищ по команде Макс Ферстаппен стал вторым, а пилот Ferrari Шарль Леклер - третьим.
Затем состоялась церемония награждения победителей Гран-при Азербайджана Формулы-1.
Сначала в честь спортсмена и команды-победителей прозвучали национальные гимны Мексики и Австрии.
Награды пилотам вручили глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов, министр молодежи и спорта Фарид Гаибов, президент Автомобильной федерации Азербайджана Анар Алакбаров, президент Международной автомобильной федерации Мохаммед бен Сулайем и исполнительный директор Операционной компании «Бакинское городское кольцо» Магсуд Фарзуллаев.
Напомним, что Гран-при Азербайджана Формула-1 стартовал 28 апреля. В первый день Гран-при Азербайджана пилоты Формулы-1 вели борьбу в свободных и квалификационных заездах. В обоих заездах пилоты соревновались на 6-километровом бакинском треке в течение 1 часа. Пилот команды Red Bull Racing Макс Ферстаппен опередил всех соперников в свободном заезде. Гонщик Ferrari Шарль Леклер и пилот Red Bull Racing Серхио Перес замкнули тройку лидеров. Победителем квалификационного заезда стал пилот Ferrari Шарль Леклер. Второе место занял участник Red Bull Racing Макс Ферстаппен, третье - Серхио Перес. Благодаря этой победе пилот из Монако завоевал первый поул текущего сезона, третий поул подряд в Бакинском городском кольце. Это также его 19-е достижение в карьере. 29 апреля были организованы квалификационные гонки для спринта и соревнования по спринту. Пилот команды Ferrari Шарль Леклер стал первым в квалификационной гонке. Пилоты Red Bull Racing Серхио Перес и Макс Ферстаппен замкнули тройку лидеров. Спринтерская гонка завершилась победой С.Переса. Ш.Леклер стал вторым, а М.Ферстаппен - третьим.
В этом году чемпионат мира стартовал 3-5 марта Гран-при Бахрейна. Следующие этапы прошли в Саудовской Аравии и Австралии.
Таким образом, после четырех Гран-при список пилотов возглавляет нидерландский гонщик Макс Ферстаппен из команды Red Bull Racing. В его активе 93 очка. С отставанием в 6 очков от Ферстаппена его товарищ по команде – победитель Бакинской гонки Серхио Перес занимает второе место. В первую пятерку лидеров также входят Фернандо Алонсо (Aston Martin) с 60 очками, Льюис Хэмилтон (Mercedes) с 48 очками и Карлос Сайнс (Ferrari) с 34 очками.
Лидером Кубка конструкторов является команда Red Bull Racing (180 очков). Aston Martin занимает второе место с 87 очками, а Mercedes - третье с 76 очками. За ними следуют команды Ferrari (62), McLaren (14), Alpine (8), Haas (7), Alfa Romeo (6), Alpha Tauri (2) и Williams (1).
В рамках Гран-при Азербайджана Формулы-1 в Баку также прошли гонки Формулы-2. В этом соревновании за первое место боролись 11 команд, каждую из которых представляли по два пилота. 28 апреля были организованы свободные и квалификационные заезды Формулы-2. Пилот Preme Racing Оливер Берман стал первым в свободном заезде. Член Hitech Исак Хаджар финишировал вторым, Куш Май из Campos Racing - третьим. Оливер Берман отличился в порядковом туре. Участник команды Rodin Carlin Энцо Фиттипальди занял второе место, а пилот ART Grand Prix Тео Пурчер - третье. На следующий день в первой спринтерской гонке О.Берман опередил всех своих соперников. Его товарищ по команде Фредерик Вести завершил гонку вторым, а пилот Hitech Жак Кроуфорд финишировал третьим. Гонка Формулы-2, состоящая из четырнадцати этапов, завершится 24-26 ноября в Абу-Даби.
Азербайджан принимает соревнования Формулы-1 в седьмой раз. Первое соревнование под названием Гран-при Европы было организовано в 2016 году. Первым в этой гонке был пилот команды Mercedes Нико Росберг. Победителями соревнований, которые затем стали называться Гран-при Азербайджана, были Даниэль Риккардо (Red Bull Racing, 2017), Льюис Хэмилтон (Mercedes, 2018), Валттери Боттас (Mercedes, 2019), Серхио Перес (Red Bull Racing, 2021), Макс Ферстаппен (Red Bull Racing, 2022). В 2020 году Гран-при Азербайджана Формулы-1 не проводился из-за пандемии коронавируса.
Ежегодно азербайджанский этап чемпионата мира выигрывали разные пилоты. Непредсказуемость результата Гран-при Азербайджана делает его еще более зрелищным. Эксперты Формулы-1 назвали это «Бакинским синдромом».