Suqovuşan su anbarının və ondan çıxan magistral su kanalının əsaslı təmiri və turizm infrastruktur obyektlərinin tikintisi ilə tanışlıq
Martın 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva Suqovuşan su anbarının və ondan çıxan magistral su kanalının əsaslı təmiri, su anbarı boyunca yaradılan turizm infrastruktur obyektlərinin tikintisi ilə tanış olublar.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Birinci Dövlət Proqramı çərçivəsində əsas infrastruktur obyektlərinin təmir-bərpa və yenidənqurma layihələri çərçivəsində Suqovuşan su anbarının və ondan çıxan magistral su kanalının əsaslı təmirinə başlanılıb. Hazırda su anbarının divarlarına beton örtüyün vurulması, oradakı bütün avadanlıqların əsaslı təmiri həyata keçirilir, magistral kanalda zəruri işlər görülür. Eyni zamanda, Suqovuşan su anbarı boyunca ilkin turizm infrastruktur obyektlərinin yaradılmasına başlanılıb. Burada Turizm İnformasiya Bürosu inşa olunur, sahilboyu park salınır, avtodayanacaq tikilir.
Qeyd edildi ki, Qarabağ iqtisadi rayonunda “Xaçınçay”, “Köndələnçay-1”, “Köndələnçay-2”, “Köndələnçay-3” su anbarlarında paralel olaraq aparılan bərpa, əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinin bu ilin sonunadək başa çatdırılması nəzərdə tutulur.

Ознакомление с капитальным ремонтом Суговушанского водохранилища, вытекающего из него магистрального водного канала и строительством объектов туристической инфраструктуры
18 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева ознакомились с капитальным ремонтом Суговушанского водохранилища и вытекающего из него магистрального водного канала, строительством объектов туристической инфраструктуры вокруг водохранилища.
Было сообщено, что в рамках Первой государственной программы и проектов по ремонту, восстановлению и реконструкции основных инфраструктурных объектов начат капитальный ремонт Суговушанского водохранилища и вытекающего из него магистрального водного канала. В настоящее время осуществляются бетонирование стен водохранилища, капитальный ремонт всего оборудования, проводятся необходимые работы на магистральном канале. Одновременно начато создание объектов первичной туристической инфраструктуры вокруг Суговушанского водохранилища. Здесь строится информационное бюро по туризму, закладывается прибрежный парк, строится автостоянка.
Было отмечено, что в Карабахском экономическом районе до конца текущего года предусмотрено завершить параллельно ведущиеся работы по восстановлению, капитальному ремонту и реконструкции водохранилищ «Хачынчай», «Кёнделенчай-1», «Кёнделенчай-2», «Кёнделенчай-3».