Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda “STEAM İnnovasiya Mərkəzi”nin açılışında iştirak ediblər
05.01.2023Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda “STEAM İnnovasiya Mərkəzi”nin açılışında iştirak ediblər.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma Mərkəzdə yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, “STEAM İnnovasiya Mərkəzi”nin dördmərtəbəli yeni binasında aviasiya məkanı, klassik Nyuton, uşaqlar üçün Nyuton, konfrans, oyun, konstruksiya, “Heureka Classics” otaqları, robotların hazırlanması laboratoriyası, “3D hologram”, VR zonaları mövcuddur.
Qeyd edək ki, müasir dünya reallıqları gələcəkdə yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin yetişməsi üçün təhsil qarşısında bir çox mühüm vəzifələr qoyur. Həyatın bütün sahələrində işlərin yeni dünya düzəninə uyğun qurulması üçün təhsil ocaqlarında öyrənmək maraqlı olmalı, bilik təcrübədə tətbiq edilməli, təlim maraqlı formada keçilməlidir. Yəni, bu günün məzunları müasir tələblərə cavab verən, əmək bazarında özünü doğruldan şəxslər olmalıdır. Elə bu məqsədlə də Elm və Təhsil Nazirliyi 2019-2020-ci tədris ilindən başlayaraq Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə “STEAM Azərbaycan” layihəsinə start verib. STEAM - elm, texnologiya, mühəndislik, incəsənət və riyaziyyatın birləşməsi nəticəsində yeni ideyaların reallaşdırılması, cəmiyyətdə müxtəlif problemlərin həllinə kömək edə biləcək təhsil yanaşmasıdır. Hazırda ölkəmizin bir sıra məktəblərində STEAM otaqları və mərkəzləri fəaliyyət göstərir.
Diqqətə çatdırıldı ki, “STEAM Azərbaycan” layihəsinin davamı olan “STEAM İnnovasiya Mərkəzi”nin fəaliyyəti orta məktəblərdə eyniadlı mövcud mərkəzlərin tədris proqramına görə fərqlənir. Bu Mərkəzə müraciət edən müxtəlif yaş kateqoriyasından olan məktəblilər və tələbələr XXI əsr bacarıqlarını - kreativliyi, əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsini, müxtəlif proqramlaşdırma dillərini tətbiq etməklə müasir İKT avadanlıqlarından istifadə qabiliyyətlərini yüksəldəcəklər. Uşaqlar real həyat problemləri ilə qarşılaşdıqda, STEAM metodu vasitəsilə onun rahatlıqla ən uyğun həlli yollarını tapmağa çalışacaq və yaradıcı yanaşmalarını nümayiş etdirəcəklər.
Məlumat verildi ki, bu Mərkəzin məqsədi şagirdlərin potensialını və maraqlarını cəmiyyətə xidmət işinə yönəltmək, onları öyrənməyə həvəsləndirməkdir. STEAM tədris üsulu müasir dövrdə ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında çox böyük əhəmiyyətə malikdir. Belə ki, uşaqlar bu metod vasitəsilə elmin digər sahələri ilə yanaşı, beyinlərinin məhsulunu ortaya qoya biləcək, gələcəyin mütəxəssisləri kimi yetişəcək və ölkənin inkişafına töhfələrini verəcəklər.
Bu Mərkəzin yaradılması dövlətimiz tərəfindən ölkəmizdə elm və təhsil sahəsində yeniliklərin tətbiqinə, təhsilin müasir tələblər səviyyəsində inkişaf etdirilməsinə, gənc nəslin yeni ideyalarının reallaşdırılmasına göstərilən diqqətin və verilən əhəmiyyətin əyani təzahürüdür.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Инновационного центра STEAM в Баку
05.01.2023Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Инновационного центра STEAM в Баку.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев проинформировал главу государства и первую леди об условиях, созданных в центре.
Было отмечено, что в новом четырёхэтажном здании Инновационного центра STEAM имеются авиационное пространство, классическая комната Ньютона, ньютоновская комната для детей, комнаты для игр, конструкций, Heureka Classics, лаборатория по изготовлению роботов, зоны «Голограмма 3D», VR.
Отметим, что современные мировые реалии ставят перед образованием много важных задач по подготовке в высококвалифицированных специалистов будущего. Для построения работы во всех сферах жизни в соответствии с новым миропорядком обучение в учебных заведениях должно быть интересным, полученные знания необходимо применять на практике, занятия должны проводиться в креативной форме. То есть сегодняшние выпускники должны отвечать современным требованиям, оправдывать себя на рынке труда. Именно с этой целью Министерство науки и образования с 2019-2020-го учебного года при поддержке Фонда Гейдара Алиева дало старт проекту «STEAM Азербайджан». STEAM - это реализация новых идей в результате синтеза науки, технологий, инженерии, искусства и математики, образовательный подход, способный содействовать решению различных проблем в обществе. В настоящее время в ряде школ нашей страны функционируют кабинеты и центры STEAM.
Было отмечено, что учебная программа Инновационного центра STEAM, являющегося продолжением проекта «STEAM Азербайджан», отличается от учебных программ одноименных центров, действующих в средних школах. Обратившиеся в этот центр школьники и студенты различных возрастных категорий, применяя умения ХХI века – креативность, знание различных языков программирования, повысят свои способности по использованию современного ИКТ оборудования. Сталкиваясь с реальными жизненными проблемами, дети будут стараться посредством метода STEAM найти самые приемлемые пути их решения и демонстрировать творческий подход.
Было подчёркнуто, что цель данного Центра - направить потенциал и интересы учащихся на служение обществу, стимулировать их к получению знаний. Метод обучения STEAM имеет огромное значение в социально-экономическом развитии страны на современном этапе. Так, посредством данного метода дети смогут представить свой интеллектуальный продукт, будут расти как специалисты будущего и внесут вклад в развитие страны.
Создание данного Центра является наглядным свидетельством внимания, уделяемого нашим государством применению новшеств в науке и образовании в стране, развитию образования на уровне современных требований.