Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “The Ritz-Carlton Baku” otelinin açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva dekabrın 19-da paytaxtda “The Ritz-Carlton Baku” otelinin açılışında iştirak ediblər.
Məlumat verildi ki, hündürlüyü 130 metr olan otel binası 33 mərtəbəlidir. “The Ritz-Carlton, Baku” otelində 190 geniş qonaq otaqları, lüks mənzillər, restoranlar, fitnes və biznes mərkəzləri, müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi üçün konfrans zalı yaradılıb. Binanın 14 mərtəbəsi otel otaqları üçün nəzərdə tutulub, 15-ci mərtəbədən başlayaraq yuxarı hissədə isə rezidensiyalar və mənzillər yerləşir.
Qeyd edildi ki, binada korporativ toplantıların və xüsusi günlərlə bağlı tədbirlərin təşkili üçün də ideal şərait yaradılıb. Buradakı “Şuşa” zalı işgüzar görüş və ya qala tədbirlərin keçirilməsi baxımından xüsusi məkandır. Bununla yanaşı, oteldə Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin adlarını daşıyan 12 əlavə iclas otağı yaradılıb. Bunlar “Qarabağ”, “Ağdam”, “Cəbrayıl”, “Qubadlı”, “Tərtər”, “Xocalı”, “Füzuli”, “Zəngilan”, “Kəlbəcər, “Xankəndi”, “Xocavənd” və “Laçın” otaqlarıdır.
Bildirildi ki, binanın daxili dizaynı Azərbaycanın iqliminin, mədəniyyətinin, tarixinin müxtəlifliyini və zənginliyi əks etdirir. Otelin memarlığında Azərbaycana aid xüsusiyyətlərə - tarixin, incəsənətin, mədəniyyətin və müasir tendensiyaların vəhdətinə xüsusi diqqət yetirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun aparıcı sahəsi kimi turizmin inkişafı başlıca prioritetlərdəndir. Prezident İlham Əliyevin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında ixtisaslaşmış turizm sənayesinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ni bu sahəyə dövlət tərəfindən göstərilən diqqətin əyani təsdiqidir. Dövlətimizin başçısının müəyyənləşdirdiyi uzaqgörən siyasət sayəsində Azərbaycanda müasir otel infrastrukturunun yaradılmasına hələ uzun illər bundan əvvəl başlanılıb. Pandemiyanın yayıldığı 2020-ci ilədək hər il çox sayda turist ölkəmizə səfər edib, müasir turizm imkanlarından yararlanıb. Artıq dünyada olduğu kimi, ölkəmizdə də postpandemiya dövrü yaşanır. Bu isə öz növbəsində turist axınının artması ilə müşayiət olunur. Bu cür müasir və dünyaca məşhur otel brendlərinin Azərbaycanda fəaliyyətə başlaması şübhəsiz ki, postpandemiya dövründə turizmin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии отеля The Ritz-Carlton Baku
19 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии в столице отеля The Ritz-Carlton Baku.
Глава государства и первая леди ознакомились с условиями, созданными в отеле.
Было сообщено, что высота 33-этажного отеля составляет 130 метров. В отеле Ritz-Carlton Baku имеются 190 просторных гостевых номеров, люксовые апартаменты, рестораны, фитнес- и бизнес-центры, а также конференц-зал для проведения различных мероприятий. 14 этажей здания предусмотрены для отельных номеров, а в верхней части, начиная с 15 этажа, располагаются резиденции и апартаменты.
Было отмечено, что в здании созданы идеальные условия для проведения корпоративных собраний и мероприятий, связанных со знаменательными датами. Зал «Шуша» – особое место с точки зрения проведения деловых встреч или гала-мероприятий. Кроме того, в отеле созданы 12 дополнительных комнат для заседаний, носящих названия освобожденных территорий Азербайджана. Это – комнаты «Карабах», «Агдам», «Джебраил», «Губадлы», «Тертер», «Ходжалы», «Физули», «Зангилан», «Кяльбаджар», «Ханкенди», «Ходжавенд» и «Лачин».
Было сообщено, что внутренний дизайн здания отражает климатическое, культурное и историческое разнообразие и богатство Азербайджана. В архитектуре отеля особое внимание уделено особенностям Азербайджана – единству истории, искусства, культуры и современных тенденций.
Отметим, что развитие туризма как ведущей отрасли ненефтяного сектора в Азербайджане является одним из основных приоритетов. «Стратегическая дорожная карта по развитию индустрии специализированного туризма в Азербайджанской Республике», утвержденная Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 6 декабря 2016 года, служит наглядным подтверждением внимания, уделяемого этой сфере со стороны государства. Благодаря дальновидной политике главы государства современная отельная инфраструктура в Азербайджане начала создаваться еще много лет назад. До 2020 года, когда распространилась пандемия, нашу страну ежегодно посещало большое количество туристов, которые пользовались современными туристическими возможностями. Наша страна, как и весь мир, переживает уже постпандемический период. Это, в свою очередь, сопровождается ростом потока туристов. Начало функционирования в Азербайджане таких современных и всемирно известных отельных брендов, несомненно, имеет большое значение с точки зрения развития туризма в постпандемический период.