Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Zəngilan rayonunda intensiv meyvə bağı ilə tanış olublar
27.05.2022Mayın 27-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Zəngilan rayonunda intensiv meyvə bağı ilə tanış olublar.
Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov ilə bağban Qalib Hümbətov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma intensiv meyvə bağında görülən işlər barədə məlumat verdilər.
Bildirildi ki, burada 40 hektar sahədə intensiv ərik bağı salınıb. Hər biri 10 hektar olmaqla 4 çeşiddə ting əkilib. Tinglərdən ikisi İspaniya çeşididir, ikisi isə yerli növdür. Gələcəkdə burada 60 hektar sahədə nektarin bağının salınması nəzərdə tutulur.
İntensiv meyvə bağında yetişdirilən məhsulu saxlamaq və çeşidləmək üçün Zəngilan Logistika Mərkəzin tikiləcək. Mərkəzdə tutumu 5 min ton olan 36 soyuducu kameradan ibarət saxlama anbarı, yetişdirmə kameraları, avtomatlaşdırılmış terminallar, qablaşdırma, çeşidləmə, tərəzi sahələri, yükdaşıma, nəqliyyat parkı və ofis binası yaradılacaq.
Qeyd edək ki, “Ağıllı təsərrüfat” “Ağıllı kənd” fəlsəfəsinin 3 sütunundan biridir. Burada toxumun seçimindən başlamış aqrotexniki qulluq məsələlərinə qədər hər bir detal nəzərə alınır, nəticədə vahid sahədən maksimum məhsul götürmək mümkün olur.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с интенсивным фруктовым садом в Зангиланском районе
27 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с интенсивным фруктовым садом в Зангиланском районе.
Министр сельского хозяйства Инам Керимов и садовод Галиб Гумбатов проинформировали главу государства и первую леди о работе, проделанной в интенсивном фруктовом саду.
Было отмечено, что здесь на площади 40 гектаров разбит интенсивный абрикосовый сад. Посажены черенки 4 видов на 10 гектарах каждый. Два вида черенков – испанского сорта и два – местного. В дальнейшем здесь на площади 60 гектаров планируется разбить нектариновый сад.
Для хранения и сортировки продукции, выращиваемой в интенсивном фруктовом саду, будет построен Зангиланский логистический центр. В центре планируется создать склад для хранения, состоящий из 36 холодильных камер, камеры для созревания, автоматизированные терминалы, фасовочный, сортировочный, весовой участки, парк грузоперевозок и транспорта, офисное здание.
Отметим, что “умное хозяйство” является одной из 3 основ философии “умного села”. Здесь учитывается каждая деталь, начиная от отбора семян до вопросов агротехнического обслуживания, в итоге с одного участка можно получить максимальное количество продукции.