Suqovuşanda avarçəkmə üzrə ilk təlim-məşq toplantısının rəsmi açılışı olub
Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyası tərəfindən Tərtər rayonunun Suqovuşan qəsəbəsində təşkil edilən ilk avarçəkmə təlim-məşq toplantısının rəsmi açılışı olub.
Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyasının prezidenti Vüqar Əhmədov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma federasiyanın gələcək planları barədə məlumat verdi və videoçarx nümayiş etdirildi.
Diqqətə çatdırıldı ki, avarçəkmə idman növü ilə Azərbaycanda 1930-cu illərdən məşğul olunmağa başlanılıb. Sonralar ənənəvi idman növlərindən birinə çevrilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqəti sayəsində Azərbaycanda 11 avarçəkmə klubu fəaliyyət göstərirdi. Müstəqilliyin ilk illərində Mingəçevirdəki baza baxımsız hala düşsə də, dövlətimizin başçısının tapşırığı ilə 2010-cu ildə bu baza ən yüksək standartlara cavab verən səviyyəyə çatdırılıb. Hazırda əsas məqsəd ölkəmizdə avarçəkmə idman növünün coğrafiyasını genişləndirmək və gəncləri bu idman növünə cəlb etməkdir.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma avarçəkmə yarışlarında istifadə olunan qayıqlarla bağlı məlumat verildi. Bildirildi ki, avarçəkmənin 3 əsas növü var – akademik, kayak və kanoe. Akademik avarçəkmədə idmançılar 1, 2, 4 və 8 nəfərlik qayıqlarda mübarizə aparırlar. Yarış iştirakçıları qayığı geriyə hərəkət etdirirlər. Burada qayıq həm əl, həm ayaq, həm də bədən gücü ilə və sinxron şəkildə hərəkət etdirilir.
Azərbaycan Prezidenti təlim-məşq toplantısının rəsmi açılışını bildirən düyməni sıxandan sonra qarşı tərəfdəki metal konstruksiyadan “QARABAĞ AZƏRBAYCANDIR!” yazısı əks olunmuş banner açıldı, səmaya 7 min hava şarı buraxıldı və ardınca idmançılar məşq prosesinə başladılar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım məşq prosesini və bayraq şousunu izlədilər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev xatirə hədiyyəsini imzaladı və Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyasına təqdim etdi.
Xüsusi vurğulanmalıdır ki, Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın Suqovuşan qəsəbəsinə bu səfəri işğaldan azad olunan ərazilərdə ilk idman tədbirinin təşkili ilə də yadda qaldı.

First rowing training session was officially opened in Sugovushan
20.03.2022The first rowing training session organized by the Azerbaijan Rowing and Canoe Federation in Sugovushan settlement, Tartar district has been officially opened.
The president of the Azerbaijan Rowing and Canoe Federation, Vugar Ahmadov, informed the President and the First Lady on the Federation's future plans. A video was shown.
It was noted that rowing has been practiced in Azerbaijan since the 1930s and then became one of the traditional sports. Thanks to the attention of national leader Heydar Aliyev, there were 11 rowing clubs in Azerbaijan. Although the base in Mingachevir was neglected in the first years of independence, in 2010 it was brought up to the highest standards by an Order of the President. At present, the main goal is to expand the geography of rowing in the country and attract young people to this sport.
The President and the First Lady were informed about the boats used in rowing competitions. It was noted that there were three main types of rowing – academic, kayaking and canoeing. In academic rowing, athletes compete in one-, two-, four- and eight-person boats. Racers move the boat backwards. The boat is moved synchronously by hand, foot and body force.
After the President of Azerbaijan pressed the button announcing the official opening of the training session, the banner with the inscription “Karabakh is Azerbaijan!” unveiled on the metal structure on the opposite side. A total of 7,000 balloons were released into the sky and the athletes began the training process.
The President and the First Lady watched the training process and the flag show.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a keepsake and presented it to the Azerbaijan Rowing and Canoe Federation.
The visit of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva to Sugovushan settlement was marked by the organization of the first sporting event in the liberated territories.