Suqovuşanda avarçəkmə üzrə ilk təlim-məşq toplantısının rəsmi açılışı olub
Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyası tərəfindən Tərtər rayonunun Suqovuşan qəsəbəsində təşkil edilən ilk avarçəkmə təlim-məşq toplantısının rəsmi açılışı olub.
Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyasının prezidenti Vüqar Əhmədov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma federasiyanın gələcək planları barədə məlumat verdi və videoçarx nümayiş etdirildi.
Diqqətə çatdırıldı ki, avarçəkmə idman növü ilə Azərbaycanda 1930-cu illərdən məşğul olunmağa başlanılıb. Sonralar ənənəvi idman növlərindən birinə çevrilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqəti sayəsində Azərbaycanda 11 avarçəkmə klubu fəaliyyət göstərirdi. Müstəqilliyin ilk illərində Mingəçevirdəki baza baxımsız hala düşsə də, dövlətimizin başçısının tapşırığı ilə 2010-cu ildə bu baza ən yüksək standartlara cavab verən səviyyəyə çatdırılıb. Hazırda əsas məqsəd ölkəmizdə avarçəkmə idman növünün coğrafiyasını genişləndirmək və gəncləri bu idman növünə cəlb etməkdir.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma avarçəkmə yarışlarında istifadə olunan qayıqlarla bağlı məlumat verildi. Bildirildi ki, avarçəkmənin 3 əsas növü var – akademik, kayak və kanoe. Akademik avarçəkmədə idmançılar 1, 2, 4 və 8 nəfərlik qayıqlarda mübarizə aparırlar. Yarış iştirakçıları qayığı geriyə hərəkət etdirirlər. Burada qayıq həm əl, həm ayaq, həm də bədən gücü ilə və sinxron şəkildə hərəkət etdirilir.
Azərbaycan Prezidenti təlim-məşq toplantısının rəsmi açılışını bildirən düyməni sıxandan sonra qarşı tərəfdəki metal konstruksiyadan “QARABAĞ AZƏRBAYCANDIR!” yazısı əks olunmuş banner açıldı, səmaya 7 min hava şarı buraxıldı və ardınca idmançılar məşq prosesinə başladılar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım məşq prosesini və bayraq şousunu izlədilər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev xatirə hədiyyəsini imzaladı və Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyasına təqdim etdi.
Xüsusi vurğulanmalıdır ki, Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın Suqovuşan qəsəbəsinə bu səfəri işğaldan azad olunan ərazilərdə ilk idman tədbirinin təşkili ilə də yadda qaldı.

В Суговушане состоялось официальное открытие первого учебно-тренировочного сбора по гребле
Состоялось официальное открытие первого учебно-тренировочного сбора по гребле, организованного Федерацией каноэ и гребли Азербайджана в поселке Суговушан Тертерского района.
Президент Федерации каноэ и гребли Азербайджана Вугар Ахмедов проинформировал главу государства и первую леди о планах федерации на будущее, был показан видеоролик.
Было отмечено, что гребным спортом в Азербайджане стали заниматься с 1930-х годов. Впоследствии он стал одним из традиционных видов спорта в нашей стране. Благодаря вниманию общенационального лидера Гейдара Алиева в Азербайджане функционировали 11 гребных клубов. Хотя в первые годы независимости база в Мингячевире оказалась в бесхозном состоянии, в 2010 году по поручению главы государства она была доведена до уровня, отвечающего высочайшим стандартам. В настоящее время основная цель заключается в расширении географии гребного спорта в нашей стране и привлечении к нему молодежи.
Глава государства и первая леди были проинформированы о правилах, используемых в соревнованиях по гребле. Отмечалось, что гребля имеет 3 основных вида: академическая гребля, гребля на байдарках и каноэ. В академической гребле спортсмены ведут борьбу на лодках – одиночках, двойках, четверках и восьмерках. Участники соревнований приводят лодку в движение в обратном направлении. Лодка управляется синхронно как руками, ногами, так и движением тела.
После того, как Президент Азербайджана нажал кнопку, символизирующую официальное открытие учебно-тренировочного сбора, на металлической конструкции, находящейся на противоположной стороне, открылся баннер с надписью “КАРАБАХ – ЭТО АЗЕРБАЙДЖАН”, в небо были выпущены 7 тысяч воздушных шаров. Затем спортсмены приступили к тренировочному процессу.
Глава государства и первая леди понаблюдали за тренировочным процессом и флаговым шоу.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал памятный подарок и вручил его Федерации каноэ и гребли Азербайджана.
Следует особо подчеркнуть, что нынешняя поездка Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой в поселок Суговушан запомнилась также организацией первого спортивного мероприятия на освобожденных от оккупации территориях.