Şuşada Topxana meşəsinin bərpasına start verilib və ağacəkmə aksiyası keçirilib
08.11.2021Bu gün ölkəmizin hər yerində qələbə ruhu hakimdir. Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı, Qarabağın tacı olan Şuşanın düşmən tapdağından azad edilməsi tarixi Qələbəmizin simvoludur. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə son bir ildə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan bərpa-quruculuq işləri yenidən bu yerlərə həyat verir, ermənilərin ekoloji sistemə vurduqları ziyan aradan qaldırılır.
Xalqımızı möhtəşəm Qələbəyə aparan 44 günün şərəfinə ölkə üzrə 44 min ağac əkilməsi aksiyası çərçivəsində Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Cıdır düzündə ağac əkdilər.
İşğaldan azad olunan ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası istiqamətində görülən tədbirlər Topxana meşəsini də əhatə edir. Heydər Əliyev Fondunun layihəsi çərçivəsində “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin könüllüləri tərəfindən Topxana meşəsində də ağacəkmə aksiyası keçirildi.
Topxana meşəsi Şuşanın qədim tarixə malik nadir sərvətlərindəndir. Şuşa rayonu ərazisindəki torpaqların 20 faizini əhatə edən bu meşə vaxtilə təbiət möcüzəsini xatırladırdı. Burada yaşı bilinməyən müxtəlif növ ağaclar vardı. Lakin ermənilər işğal dövründə təbii sərvətlərimizi də talayıb, meşələrimizi qırıblar. 1988-ci ilin noyabrında başlanan ekoloji terror nəticəsində 30 ilə yaxın işğal müddətində Topxanada minlərlə qiymətli ağac kəsilərək məhv edilib. Bu gün qədim Şuşanın Topxana meşəsini də əhatə edən ağacəkmə kampaniyası zamanı 3 hektar ərazidə dağdağan, göyrüc, saqqızağacı, qarağac əkildi, əraziyə 100 kiloqram palıd toxumu səpildi.

В Шуше дан старт восстановлению леса Топхана и проведена акция по посадке деревьев
08.11.2021Сегодня повсюду в нашей стране царит дух победы. Освобождение от оккупации Шуши – культурной столицы Азербайджана, венца Карабаха - символ нашей исторической Победы. Восстановительные и созидательные работы, проводимые за последний год на освобожденных от оккупации территориях под руководством Президента Ильхама Алиева, возвращают жизнь в эти места, устраняется ущерб, нанесенный армянами экологической системе.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посадили деревья на Джыдыр дюзю в рамках кампании по посадке по всей стране 44 тысяч деревьев в честь 44 дней, которые вели наш народ к великой Победе.
Меры по восстановлению экологического баланса на освобожденных территориях охватывают и лес Топхана. В рамках проекта Фонда Гейдара Алиева волонтеры Общественного объединения «Региональное развитие» также посадили деревья в лесу Топхана.
Лес Топхана - одно из редких сокровищ Шуши, имеющее древнюю историю. Этот лес, занимающий 20 процентов территории Шушинского района, когда-то считался чудом природы. Здесь росли различные виды деревьев, возраст которых исчислялся веками. Однако во время оккупации армяне разграбили наши природные ресурсы, вырубили леса. В результате экологического террора за почти 30 лет оккупации в Топхане были вырублены и уничтожены тысячи ценных деревьев. Сегодня во время кампании по посадке деревьев, которая также охватила лес Топхана в древней Шуше, на территории площадью 3 гектара были высажены каркас, ясень, кевовое дерево, карагач, на территории было посеяно 100 кг семян дуба.