Şamaxı şəhər stadionunun açılışı olub
01.11.2021Noyabrın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxı şəhər stadionunun açılışında iştirak ediblər.
AFFA-nın icraçı vitse-prezidenti Elxan Məmmədov görülən işlər barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Bildirildi ki, 2200 azarkeş tutumu olan Şamaxı şəhər stadionu UEFA-nın ikinci kateqoriyalı sertifikatına malik olacaq. Bu isə stadionda beynəlxalq oyunların keçirilməsi üçün bütün imkanların olmasından qaynaqlanır. UEFA klub yarışlarının 1-ci, 2-ci və 3-cü təsnifat mərhələsinin, eyni zamanda, milli komandadan başqa, bütün yaş qruplarına aid milli komandaların oyunları bu stadionda keçirilə bilər. Bu stadionun inşası üçün maliyyə vəsaitinin 87 faizi UEFA, 13 faizi isə AFFA tərəfindən təmin olunub. Stadionun ərazisindəki idman kompleksində cüdo və güləş növləri ilə məşğul olmaq üçün zal, həmçinin fitnes-zalı inşa edilib. Bundan əlavə, stadionun ərazisində süni örtüklü iki mini-meydança yaradılıb və bu meydançaların 300 nəfər azarkeş tutumuna malik tribunası var.
Bütün bunlar göstərir ki, ölkəmizdə idmanın inkişafı və onun kütləviliyinin təmin olunması istiqamətində dövlət siyasəti davam etdirilir. Əsas diqqət həm də yeni idmançı nəslinin yaradılmasına yönəlib ki, bu cür idman obyektlərinin istifadəyə verilməsi bu məqsədin təmin olunmasında mühüm rol oynayır.
Prezident İlham Əliyev stadionda qapılara qol vurdu.
İcra hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov: Cənab Prezident, havanın gözəlliyindən istifadə edib bir məqamı qeyd etmək istəyirəm. Solda gördüyünüz Gülüstan qalası Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Erik Pumer tərəfindən skan olunub. Onun üzdə olan hissələrinin 3D modeli yaradılıb. İndi orada çox ciddi tədqiqat işləri aparmaq və qalanı bərpa etmək olar. Çünki o, çox qədim tarixi bir qaladır. Müəyyən vizual tarixi materiallar qalıb, avstriyalı səyyahların çəkdiyi yerlər. Kifayət qədər hündür dağın üstünü örtən böyük qala olub.

Состоялось открытие Шамахинского городского стадиона
01.11.20211 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Шамахинского городского стадиона.
Исполнительный вице-президент АФФА Эльхан Мамедов проинформировал главу государства и первую леди о проделанной работе.
Было отмечено, что Шамахинский городской стадион вместимостью 2200 болельщиков будет иметь сертификат УЕФА второй категории. Это связано с тем, что на стадионе имеются все возможности для проведения международных матчей. На этом стадионе могут проводиться матчи 1-го, 2-го и 3-го отборочных этапов клубных соревнований УЕФА, а также, помимо национальной сборной, команд всех возрастных категорий. 87 процентов финансовых средств на строительство стадиона было предоставлено УЕФА, а 13 процентов - АФФА. В спортивном комплексе на территории стадиона построены спортивный зал для занятий дзюдо и видами борьбы, а также тренажерный зал. Кроме того, на территории стадиона созданы два мини-поля с искусственным покрытием и трибунами на 300 болельщиков.
Все это свидетельствует о том, что в нашей стране на государственном уровне принимаются меры по развитию спорта и обеспечению его массовости. Основное внимание также уделяется воспитанию нового поколения спортсменов, и ввод в эксплуатацию таких спортивных объектов играет важную роль в достижении этой цели.
На стадионе Президент Ильхам Алиев забил гол в ворота.
Глава исполнительной власти Таир Мамедов: Господин Президент, пользуясь хорошей погодой, хочу отметить один момент. Башня Гюлюстан, которую Вы видите слева, сканирована Эриком Пуммером при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Создана 3D модель ее частей, находящихся снаружи. В настоящее время там можно проводить серьезные исследовательские работы и реставрировать башню. Это очень древняя, историческая башня. Сохранились определенные визуальные исторические материалы, места, изображенные австрийскими путешественниками. Это была большая башня, расположенная на достаточно высокой горе.