Lahıcdakı Bədöyün məscidində aparılan bərpa-təmir işləri ilə tanışlıq
Noyabrın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva İsmayıllıya səfər çərçivəsində Lahıc qəsəbəsində olublar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım qəsəbəni gəzib, sakinlərlə söhbət ediblər.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Salam, Xoş gördük.
Qadın sakin: Salam, xoş gəlmisiniz, həmişə Siz gələsiniz. Lahıc camaatı adından, öz adımızdan Sizə təşəkkür edirik, “xoş gəlmisiniz” deyirik.
Qadın sakin: Gözəl Qarabağımızı bizə qaytardığınız üçün çox sağ olun.
Qadın sakin: Bu da Sizin hədiyyəniz.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Sağ olun, çox sağ olun, Xarıbülbülümüz.
Qadın sakin: Allah razı olsun, Allah canınızı sağ eləsin.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Salam, xoş gördük.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Necəsiniz?
Kişi sakin: Sizə böyük müvəffəqiyyətlər arzu edirəm. Siz 44 günlük müharibədə bizim başımızı uca etdiniz. Allah Sizdən razı olsun. Bütün xalqların arasında bizi bu uca mərtəbəyə qaldırdınız. Əsgərlərimiz böyük şücaət göstərdi, şəhidlərimiz oldu. Sizin informasiya sahəsində əldə etdiyiniz qələbə böyük Qələbəmizin yarısı qədərdir. Sizə, Mehriban xanıma böyük müvəffəqiyyətlər, cansağlığı arzu edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Elə keçən il bu günlərdə döyüşlər gedirdi.
Kişi sakin: Bəli, düşmən, müxbirlər məəttəl qalırdı. Cənab Heydər Əliyevin akademiyasını qurtarmısınız.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun, sizin kənddə işlər necədir, Yaxşıdır?
Kişi sakin: Yaxşıdır.
Kişi sakin: Cənab Prezident, xoş gəlmisiniz, həmişə Siz gələsiniz.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, sizdə nə satılır?
Kişi sakin: Bu, Lahıc kəklikotudur. Bu, 33 otun qarışığından ibarətdir. Bu isə limon dadı verən kəklikotudur. Bu, çobanyastığıdır, bu, gülxətmidir, öskürəyin dərmanıdır. O da Lahıc əvəliyidir.
Prezident İlham Əliyev: Hamısını bu dağlardan yığıbsınız?
Qadın sakin: Salam, xoş gəlmisiniz. Mehriban xanım xoş gəlmisiniz. Necəsiniz?
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, siz necəsiniz?
Qadın sakin: Sizin sayənizdə biz çox yaxşı yaşayırıq. Çox sevinirik ki, Siz torpaqlarımızı almışınız. Yuxarıda Allah, aşağıda Siz. Biz Sizi çox istəyirik.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun.
Qadın sakin: Hədiyyəmizi qəbul edin Basqal kəlağayısıdır.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Sağ olun, çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz, Basqalda da işlər gedir.
Qadın sakin: Bəli, təzə yol açılır biz tərəfdə. Biz Sizinlə fəxr edirik.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Basqal da Lahıc kimi olacaq, turistlə dolu.
Qadın sakin: İnşallah. Allah Sizdən razı olsun, Allah Sizi qorusun. Artıq turistlərimiz bol olur.
Prezident İlham Əliyev: Şamaxı yolundan da gələn çoxdur.
Qadın sakin: Bəli, təzə yoldur.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Turistlər gəlirlər?
Qadın sakin: Turistlər çoxdur, şənbə-bazar günləri çox olur, amma ara günləri o qədər də yox.
Digər qadın sakin: Qarabağı azad etməyiniz bizi çox sevindirdi.
Qadın sakin: Sağ olun, Allah Sizi qorusun.
Kişi sakin: Xoş gəlmisiniz hörmətli Prezidentimiz və Mehriban xanım. Sizi, bütün Azərbaycan xalqını Qələbəmizin qarşıdan gələn ildönümü münasibətilə təbrik edirik. Sizə Lahıca göstərdiyiniz böyük diqqətə görə sonsuz minnətdarlığımızı bildiririk.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Bilirsiniz, Lahıcda dəfələrlə olmuşuq, bu gün də gəlmişik məscidin yenidən açılışına.
Kişi sakin: Allah köməyiniz olsun, Allah amanında olun həmişə.
Digər kişi sakin: Cənab Prezident, xoş gəlmisiniz, Lahıc camaatı Sizinlə fəxr edir.
Digər kişi sakin: Allah Sizdən razı olsun.
Qadın sakin: Çox sağ olun. Allah salamat etsin hamınızı. Allaha əmanət olun.
Sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Lahıcdakı Bədöyün məscidində aparılan bərpa-təmir işləri ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, 2019-cu ildə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva İsmayıllı rayonunun Lahıc qəsəbəsində səfərdə olarkən sakinlər Bədöyün məscidinin təmiri ilə bağlı müraciət etmişdilər. Birinci vitse-prezident məsciddəki vəziyyətlə tanış olmuş və burada əsaslı təmir işlərinin aparılması barədə tapşırıq vermişdi.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov məlumat verdi ki, ötən müddət ərzində 1791-ci ildə inşa edilən Bədöyün məscidində və ətraf ərazilərdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa-təmir işləri aparılıb. Görülən işlər nəticəsində məscid orijinal formasına uyğun bərpa edilib. Məscidin minarəsi yenidən qurulub, dəstəmazxana inşa olunub. Məscidin qadınlar üçün nəzərdə tutulan hücrə və şəbəkələri əvvəlki görünüşünə qaytarılıb.
Məscidin axundu: Salam, xoş gəlmisiniz.
Prezident İlham Əliyev: Salam. Xoş gördük.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Salam. Xoş gördük.
Məscidin axundu: Cənab Prezident, bunu Lahıc, İsmayıllı ictimaiyyəti tərəfindən bizdən qəbul edin, buyurun.
Dövlətimizin başçısına Qurani-Kərim hədiyyə olundu.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ ol, təşəkkür edirəm sizə.
Məscidin axundu: Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Lahıcda neçə məscid var?
Məscidin axundu: Bu səviyyədə 5 dənə.
Prezident İlham Əliyev: O məscidlərdə vəziyyət necədir?
Məscidin axundu: Onların da vəziyyəti belə yaxşıdır.
Prezident İlham Əliyev: Hamısı açıqdır?
Məscidin axundu: Bəli, hamısı açıqdır.
Prezident İlham Əliyev: Bu, təmir zamanı üzə çıxıb?
Məscidin axundu: Təmir zamanı arxeoloji tədqiqatlar aparıldı, belə bir şey üzə çıxdı.
Prezident İlham Əliyev: Maraqlıdır, görünür burada qədim bir məbəd olub.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu fəaliyyət göstərdiyi ilk gündən Azərbaycanda müxtəlif sahələri əhatə edən layihə və proqramlar həyata keçirir. Fondun tarixi, mədəni və dini abidələrin qorunub saxlanılması və bərpası istiqamətindəki fəaliyyəti mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan xalqının milli sərvəti olan dini abidələrimizin, məscidlərimizin bərpası üzrə layihələr çərçivəsində bölgələrdəki ziyarətgahlarımızın bərpası, konservasiyası və yenidən qurulması həyata keçirilir.
Onu da deyək ki, Lahıcda aparılan yenidənqurma işləri çərçivəsində qəsəbədə küçə döşəmələri, bulaqlar və eyvanların tarixi görünüşü də bərpa edilir, ərazidə oturacaqlar, tullantı qabları, gül dibçəkləri, tarixi quruluşlu işıq dirəkləri, küçə və abidə adları olan, eyni zamanda, turistik obyektləri göstərən lövhələr quraşdırılır.
Görülən işlər turistlərin Lahıca olan marağını daha da artırıb. Hər il bura gələn turistlərin sayında artım müşahidə edilir. Belə ki, 2019-cu ildə Lahıca 89 min nəfər turist gəlib. Onun da 37 minini xarici turistlər təşkil edib. Bu ilin sentyabrına qədər isə artıq Lahıcı 82 min turist ziyarət edib.

Ознакомление с ремонтно-восстановительными работами в мечети Бадоюн в Лагидже
01.11.20211 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева в рамках поездки в Исмаиллы посетили поселок Лагидж.
Глава государства и первая леди прогулялись по поселку, побеседовали с жителями.
Первая леди Мехрибан Алиева: Здравствуйте, добрый день.
Жительница: Здравствуйте, добро пожаловать, всегда Вам рады. От имени жителей Лагиджа и от себя лично выражаем Вам признательность и говорим «Добро пожаловать».
Жительница: Большое спасибо Вам за то, что вернули нам наш прекрасный Карабах.
Жительница: Это подарок Вам.
Первая леди Мехрибан Алиева: Спасибо, большое спасибо, наш Харыбюльбюль.
Жительница: Да будет доволен Вами Аллах, да ниспошлет Вам Аллах здоровья.
Первая леди Мехрибан Алиева: Здравствуйте, рада вас видеть.
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо. Как ваши дела?
Житель: Желаю Вам больших успехов. Вы обеспечили нам победу в 44-дневной войны. Да будет доволен Вами Аллах. Вы подняли нас на высоту среди всех народов мира. Наши солдаты проявили большую отвагу, у нас были шехиды. Победа, одержанная Вами в информационной сфере, составляет половину нашей великой Победы. Желаю Вам и Мехрибан ханым больших успехов и здоровья.
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо. В прошлом году в эти дни шли бои.
Житель: Да, враг, корреспонденты были в изумлении. Вы окончили академию господина Гейдара Алиева.
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо. Как идут дела в вашем селе, хорошо?
Житель: Хорошо.
Житель: Добро пожаловать, господин Президент, всегда рады Вам.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, что у вас продается?
Житель: Это лагиджский чабрец. А это – смесь из 33 трав. Это – чабрец со вкусом лимона. Это – ромашка, алтей, лекарство от кашля. А там лагиджский конский щавель.
Президент Ильхам Алиев: Вы все собрали в этих горах?
Житель: Да, господин Президент.
Жительница: Здравствуйте, добро пожаловать. Добро пожаловать, Мехрибан ханым. Как Ваши дела?
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, а как ваши?
Жительница: Благодаря Вам мы живем прекрасно. Очень рады тому, что Вы вернули наши земли. Над нами Аллах, а здесь – Вы. Мы очень любим Вас.
Жительница: Примите наш подарок, это басгальский келагаи.
Первая леди Мехрибан Алиева: Спасибо, большое спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Знаете, в Басгале тоже идет работа.
Жительница: Да, на нашей стороне открывается новая дорога. Мы гордимся Вами.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Басгал, как и Лагидж, будет полон туристов.
Жительница: Иншаллах. Большое спасибо, да будет Аллах доволен Вами. У нас уже много туристов.
Президент Ильхам Алиев: Многие приезжают и по Шамахинской дороге.
Жительница: Да, это новая дорога.
Первая леди Мехрибан Алиева: Туристы приезжают?
Жительница: Туристов много, их много по субботам и воскресеньям, но в будни не очень.
Другая жительница: Освобождение Вами Карабаха очень обрадовало нас.
Жительница: Спасибо, да хранит Вас Аллах.
Житель: Добро пожаловать, наш уважаемый Президент и Мехрибан ханым. Поздравляем Вас и весь азербайджанский народ с наступающей годовщиной нашей Победы. Выражаем Вам бесконечную признательность за большое внимание, которое Вы уделяете Лагиджу.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Знаете, мы много раз бывали в Лагидже и сегодня приехали на открытие мечети.
Житель: Да поможет Вам Аллах, да хранит Он Вас.
Другой житель: Добро пожаловать, господин Президент, жители Лагиджа гордятся Вами.
Другой житель: Да будет доволен Вами Аллах.
Жительница: Большое спасибо. Да ниспошлет Аллах всем вам здоровья. Да хранит Он Вас.
Президент Ильхам Алиев: До свидания, счастливо оставаться.
Первая леди Мехрибан Алиева: До свидания.
Затем Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с ремонтно-восстановительными работами в мечети Бадоюн в Лагидже.
Отметим, что в 2019 году во время поездки Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в село Лагидж Исмаиллинского района жители обратились с просьбой о ремонте мечети Бадоюн. Первый вице-президент ознакомилась с состоянием мечети и дала поручение о проведении здесь капитального ремонта.
Помощник Президента Азербайджана Анар Алакбаров сообщил, что за минувший период в построенной в 1791 году мечети Бадоюн и на прилегающей к ней территории при поддержке Фонда Гейдара Алиева были проведены ремонтно-восстановительные работы. Мечеть отреставрирована, реконструирован ее минарет, построено место для омовения. Возвращен прежний вид келье для женщин и шебеке мечети.
Ахунд мечети: Здравствуйте, добро пожаловать.
Президент Ильхам Алиев: Здравствуйте. Рад видеть вас.
Первая леди Мехрибан Алиева: Здравствуйте. Добрый день. .
Ахунд мечети: Господин Президент, пожалуйста, примите это от нас – общественности Лагиджа, Исмаиллы.
Главе государства был преподнесен Коран.
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо, благодарю вас.
Ахунд мечети: Большое спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Сколько мечетей в Лагидже?
Ахунд мечети: Такого уровня – 5.
Президент Ильхам Алиев: В каком состоянии находятся эти мечети?
Ахунд мечети: Они тоже находятся в хорошем состоянии.
Президент Ильхам Алиев: Все открыты?
Ахунд мечети: Да, все.
Президент Ильхам Алиев: Это было обнаружено в ходе ремонта?
Ахунд мечети: Во время ремонта были проведены археологические исследования, раскопки и обнаружено это.
Президент Ильхам Алиев: Интересно, видимо, здесь был древний храм.
Отметим, что Фонд Гейдара Алиева с первого дня функционирования реализует в Азербайджане проекты и программы в различных сферах. Важное значение имеет деятельность Фонда по сохранению и реставрации исторических, культурных и религиозных памятников. В рамках этих проектов осуществляются реставрация, консервация и реконструкция наших святынь в регионах.
В рамках проводимых в Лагидже работ по реконструкции восстанавливается и исторический вид уличных покрытий, родников и балконов в поселке, на территории устанавливаются скамейки, мусорные контейнеры, цветочные горшки, фонарные столбы в старинном стиле, указатели с названиями улиц и памятников, а также туристических объектов.
Проделанная работа еще больше повысила интерес туристов к Лагиджу. С каждым годом наблюдается рост числа приезжающих сюда туристов. Так, в 2019 году Лагидж посетили 89 тысяч туристов, в том числе 37 тысяч – иностранных. По данным на сентябрь этого года, в Лагидже уже побывали 82 тысячи туристов.