Milli Gimnastika Arenasının yeni məşq binasında yaradılan şəraitlə tanışlıq
22.10.2021Oktyabrın 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Milli Gimnastika Arenasının yeni məşq binasında yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov Prezident İlham Əliyevə, birinci xanım Mehriban Əliyevaya və qızları Leyla Əliyevaya Milli Gimnastika Arenasının ərazisində yerləşən yeni məşq binasında yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Milli Gimnastika Arenasının yeni məşq binasının tikintisi ötən ilin sentyabrında başa çatdırılıb. Burada kişi və qadın idman gimnastikası, bədii gimnastika, batut gimnastikası, ümumilikdə gimnastikanın 7 növü üzrə məşqlər keçirilir. Binada məşqçi və həkim otaqları, həmçinin gimnastlar üçün istirahət otaqları, fitnes və xoreoqrafiya zalları fəaliyyət göstərir. Burada hovuz da yaradılıb. Yeni binada eyni vaxtda 100 nəfər məşq edə bilər. Binanın ikinci mərtəbəsində idmançıların yaşayışı üçün 60 çarpayılıq 19 otaq vardır. Bir sözlə, Milli Gimnastika Arenasının yeni məşq binasında təlim-məşq toplantıları təşkil etmək, gimnastikanın müxtəlif növləri üzrə təlim keçmək və beynəlxalq yarışların yüksək səviyyədə təşkili üçün hərtərəfli şərait yaradılıb. Yeri gəlmişkən, gələn ay burada batut gimnastikası üzrə Dünya Çempionatının keçirilməsi nəzərdə tutulur. Ümumilikdə isə gələn il Milli Gimnastika Arenasında bir sıra mötəbər beynəlxalq yarışların təşkili planlaşdırılır.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva gimnastların məşqlərinə baxdılar və xatirə şəkli çəkdirdilər.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın dünyanın nüfuzlu idman ölkəsinə çevrilməsinə, respublikanın hər yerində müasir idman infrastrukturunun yaradılmasına, yeni-yeni idman obyektlərinin tikilib istifadəyə verilməsinə, bu sahənin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsinə, idmanın bütün növlərinin inkişaf etdirilməsinə həmişə xüsusi diqqət yetirib. Dövlətimizin başçısının və birinci xanımın iştirakı ilə 2014-cü ildə Bakıda istifadəyə verilən Milli Gimnastika Arenası idmanın bu növünün inkişafına geniş imkanlar açıb, gənc nəslin gimnastikaya olan həvəsinin artırılması işində mühüm rol oynayıb.
Xüsusi olaraq vurğulayaq ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının əldə etdiyi böyük uğurlar Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına rəhbərliyi sayəsində mümkün olub. Belə ki, 2002-ci ildən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti olan Mehriban Əliyevanın fəaliyyəti nəticəsində ölkədə idmanın bu növünün inkişaf mərhələsi başlayıb, gimnastika ilə məşğul olan idmançıların beynəlxalq yarışlarda qazandığı uğurlarının sayı artıb.

Ознакомление с условиями, созданными в новом тренировочном здании Национальной гимнастической арены
22.10.202122 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева ознакомились с условиями, созданными в новом тренировочном здании Национальной гимнастической арены.
Министр молодежи и спорта Фарид Гаибов проинформировал Президента Ильхама Алиева, первую леди Мехрибан Алиеву и их дочь Лейлу Алиеву об условиях, созданных в новом тренировочном здании Национальной гимнастической арены.
Было отмечено, что строительство нового тренировочного здания Национальной гимнастической арены завершилось в сентябре прошлого года. Здесь проходят тренировки по мужской и женской спортивной гимнастике, художественной гимнастике, батутной гимнастике, в целом по 7 видам гимнастики. В здании действуют кабинеты тренера и врача, а также комнаты отдыха для гимнастов, фитнес и хореографический залы. Здесь также создан бассейн. В новом здании одновременно могут тренироваться 100 человек. На втором этаже здания имеются 19 комнат на 60 коек для проживания спортсменов. Словом, в новом тренировочном здании Национальной гимнастической арены созданы все условия для организации учебно-тренировочных сборов, проведения тренировок по различным видам гимнастики и организации на высоком уровне международных соревнований. В следующем месяце здесь планируется провести чемпионат мира по батутной гимнастике. В целом в следующем году на Национальной гимнастической арене будет организован ряд престижных международных соревнований.
Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева посмотрели тренировки гимнастов и сфотографировались на память.
Отметим, что Президент Ильхам Алиев всегда уделяет особое внимание превращению Азербайджана в авторитетную спортивную страну, созданию в республике современной спортивной инфраструктуры, строительству и вводу в эксплуатацию новых спортивных объектов, укреплению материально-технической базы этой сферы, развитию всех видов спорта. Национальная гимнастическая арена, открывшаяся в Баку в 2014 году при участии главы государства и первой леди, создала широкие возможности для развития этого вида спорта, сыграла важную роль в повышении интереса молодежи к гимнастике.
Особо подчеркнем, что большой успех Федерации гимнастики Азербайджана стал возможен благодаря тому, что ею руководит Первый вице-президент Мехрибан Алиева. Так, в результате деятельности Мехрибан Алиевой, которая является президентом Федерации гимнастики Азербайджана с 2002 года, в стране началось развитие этого вида спорта, азербайджанские гимнасты стали добиваться больших успехов на международных соревнованиях.