Prezident İlham Əliyev Füzuli rayonunun Dövlətyarlı kəndində “Ağıllı kənd”in təməlini qoyub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva oktyabrın 17-də Füzuli rayonunun Dövlətyarlı kəndində yeni salınacaq “Ağıllı kənd” layihəsi ilə tanış olublar.
Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma layihə haqqında məlumat verdi. Yaşıl və alternativ enerjinin, "ağıllı idarəetmə" sisteminin tətbiq ediləcəyi “Ağıllı kənd” layihəsinə əsasən üç, dörd və beşotaqlı olmaqla, ümumilikdə ilkin mərhələdə 450 evin inşası nəzərdə tutulub. Burada, həmçinin məktəb və uşaq bağçası tikiləcək, kəndin mərkəzində meydan salınacaq, bazar yaradılacaq. Kəndin ətrafında isə “Ağıllı kənd” təsərrüfatı sahəsi olacaq. Beləliklə, sakinlərin rahat yaşaması və kənd təsərrüfatı ilə məşğul olması üçün bütün zəruri işlər həyata keçiriləcək.
Prezident İlham Əliyevə kəndə yatırılacaq özəl investisiyalar və məşğulluq layihələri ilə bağlı da məlumat verildi. Bildirildi ki, burada xarici investisiya əsasında alternativ enerji həlləri məqsədilə günəş paneli tarlası salınacaq. İnvestisiya layihəsinin gücü 50 meqavat olacaq. Tarlada 20 daimi iş yeri yaradılacaq.
Kənddə biznes layihələri də icra olunacaq. Burada kartofçuluq dəyər zənciri üzrə müəssisələrin yaradılması planlaşdırılır. Bu müəssisələrdə 40 daimi, 300-dək mövsümi iş yeri yaradılacaq.
Kənddə Köndələnçay su anbarı əsasında ağıllı akvakultura sistemlərinin tətbiqi hesabına ixracyönümlü balıqçılıq təsərrüfatının qurulması da nəzərdə tutulub. Burada quşçuluq təsərrüfatı da yaradılacaq, ilkin mərhələdə 85 daimi iş yeri olacaq.
Ağıllı turizm həllərinin tətbiqi vasitəsilə kənd turizm infrastrukturunun formalaşdırılması və otel infrastrukturunun yaradılması nəzərdə tutulub.

On October 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva familiarized themselves with the “smart village” project to be implemented in Dovlatyarli village, Fuzuli district.
Minister of Agriculture Inam Karimov informed the President and the First Lady of the project.
According to the “smart village” project, which will be implemented using green and alternative energy and “smart management” system, a total of 450 houses with three, four and five rooms will be built at the initial stage. A school, a kindergarten and a square will be built in the center of the village, and a market will be established. The village will be surrounded by a “smart village” farm. Everything necessary will be done for local residents to live comfortably and engage in agriculture.
President Ilham Aliyev was also updated about private investments and employment projects to be implemented in the village. A solar panel field will be built here for alternative energy solutions on the basis of foreign investment. The capacity of the investment project will be 50 megawatts and a total of 20 permanent jobs will be created in the field.
Business projects will also be implemented in the village. There are plans to establish enterprises in the potato growing value chain. The enterprises will have 40 permanent and about 300 seasonal jobs.
There are also plans to establish an export-oriented fishing farm in the village through the application of smart aquaculture systems on the basis of the Kondalanchay reservoir. A poultry farm will be established here as well, with 85 permanent jobs to be created at the initial stage.
It is expected that rural tourism and hotel infrastructure will be created through the application of smart tourism solutions.
President Ilham Aliyev laid the foundation stone for the “smart village” to established in Dovlatyarli village.