Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakı Avropa Liseyinin yeni binasının açılışında iştirak ediblər
21.09.2021Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 21-də paytaxtdakı Ağ Şəhərdə Bakı Avropa Liseyi üçün inşa edilən 1560 şagird yerlik yeni binanın açılışında iştirak ediblər.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya Bakı Avropa Liseyinin yeni binasında yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
İnşasına ötən il başlanılan bu tədris müəssisəsində 70 sinif otağından başqa fizika, kimya, biologiya laboratoriyaları, informatika, hərbi hazırlıq kabinetləri, kino məktəb, rəsm, diplomatiya, kiçik elmlər akademiyası otaqları, art-studio, idman və akt zalları, yeməkxana müəllimlərin və şagirdlərin ixtiyarına veriləcək. Bir sözlə, burada yaradılan şərait istedadlı şagirdlərin intellektual və yaradıcı potensialının üzə çıxarılması və inkişafı, onların yüksək mənəvi və mədəni dəyərlərə əsaslanaraq formalaşdırılması üçün geniş imkanlar yaradır.
Qeyd edək ki, istedadlı uşaqlar üçün yaradılmış Bakı Avropa Liseyi Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan dövlət məktəbidir. Hər il məzunlarının 100 faizi ali məktəblərə yüksək balla daxil olan liseyin yetirmələri dünyanın bir çox nüfuzlu universitetlərində təhsillərini davam etdirirlər.
Liseyin özünəməxsus təhsil modeli var. Mühəndis, robot, iclas, incəsənət, elm və kids zonalarına bölünən steam otaqda şagirdlər üçün müasir dövrün tələblərinə uyğun hər cür şərait yaradılıb.
Məlumdur ki, müasir dünyada hər bir ölkənin gələcəyi onun təhsilinin səviyyəsi ilə ölçülür. Təhsildəki nailiyyətlər inkişaf konsepsiyasının mühüm tərkib hissəsini təşkil edir. Bu baxımdan Azərbaycanda dövlət səviyyəsində çox əhəmiyyətli layihələr ardıcıl şəkildə həyata keçirilir. Görülən bütün bu işlər yüksək intellektə malik insan kapitalının yetişməsində, beynəlxalq standartlara uyğun müasir təhsil sisteminin qurulmasında mühüm rol oynayır, peşəkar, bilik və bacarıqlara yiyələnən, daim rəqabətə davamlı insan resurslarının təmin edilməsinə böyük töhfə verir. Ölkəmizdə son illərdə təhsilin inkişafı ilə bağlı reallaşdırılan kompleks tədbirlər nəticəsində bu sahədə böyük uğurlar əldə olunub, müasir innovativ tədris üsulları uğurla tətbiq edilib.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового здания Бакинского Европейского лицея
21.09.202121 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового здания Бакинского Европейского лицея на 1560 ученических мест, построенного в Белом городе столицы.
Министр образования Эмин Амруллаев проинформировал Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву об условиях, созданных в новом здании Бакинского Европейского лицея.
Помимо 70 классных комнат в этом учебном заведении, строительство которого началось в прошлом году, в распоряжение учителей и учащихся будут переданы физическая, химическая, биологическая лаборатории, кабинеты информатики, военной подготовки, киношкола, классы рисования, дипломатии, малая академия наук, арт-студия, спортивные и актовый залы, столовая. Созданные здесь условия создают широкие возможности для раскрытия и развития интеллектуального и творческого потенциала талантливых учеников, их формирования на основе высоких духовных и культурных ценностей.
Отметим, что созданный для талантливых детей Бакинский Европейский лицей является государственной школой в подчинении Министерства образования. Воспитанники лицея, 100 процентов которых ежегодно поступают в высшие учебные заведения с высокими баллами, продолжают обучение во многих престижных университетах мира.
Лицей имеет собственную модель образования. В кабинете steam, разделенном на зоны инженерии, робототехники, заседаний, искусства, науки и детскую зону, для учащихся созданы все условия, отвечающие современным требованиям.
Известно, что в современном мире будущее любой страны измеряется уровнем образования. Достижения в образовании составляют важную часть концепции развития. С этой точки зрения в Азербайджане на государственном уровне последовательно реализуются очень важные проекты. Вся проводимая работа играет важную роль в формировании человеческого капитала, обладающего высоким интеллектом, создании современной системы образования, соответствующей международным стандартам, вносит вклад в обеспечение профессиональными, образованными, способными, конкурентоустойчивыми человеческими ресурсами. В результате реализуемых в последние годы в нашей стране комплексных мер по развитию образования в этой сфере достигнуты большие успехи, внедрены современные инновационные методы обучения.