29.08.2021Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafında böyük xidmətlər göstərmiş, professional vokal məktəbinin təşəkkülü və təkamülündə mühüm rol oynamış Xalq artisti Bülbülün avqustun 29-da Şuşa şəhərindəki ev-muzeyinin bərpa işlərindən sonra açılışı olub.
Qeyd edək ki, görkəmli musiqiçi 1982-ci ildən ev-muzeyi kimi fəaliyyət göstərən bu evdə anadan olub və uşaqlıq illərini burada keçirib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin göstərişi əsasında Şuşa Şəhər Xalq Deputatları Sovetinin İcraiyyə Komitəsi 1982-ci il 31 avqust tarixli qərarı ilə Bülbülün doğulduğu və yaşadığı evin ev-muzeyinə çevrilməsi barədə qərar qəbul edib. Bina 1982-1983-cü illərdə təmir olunub, muzey ekspozisiyası qurulub və önündə inzibati bina inşa edilib.
Muzeydə Bülbülün uşaqlıq illərinə aid şəkillər, şəxsi əşyalarından bəziləri, o cümlədən onun qavalı da nümayiş etdirilirdi. Muzeydə Bülbülün yaradıcılıq, elmi-tədqiqat, pedaqoji, ictimai fəaliyyətini əks etdirən 9 minə yaxın sənəd toplanmışdı. Burada, həmçinin Azərbaycanda yeni vokal məktəbinin yaradılmasında, xalq musiqisinin öyrənilməsi və təbliğində Bülbülün çoxillik səmərəli yaradıcı işini təsdiq edən materiallar nümayiş etdirilirdi.
Ev-muzeyi 1992-ci ildə Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı erməni vandalizminə məruz qalaraq fəaliyyətini dayandırıb.
Bu il yanvarın 14-də Şuşa şəhərinə səfəri zamanı ev-muzeyini ziyarət edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən muzeydə aparılan təmir-bərpa və yenidənqurma işləri artıq başa çatıb.
Bərpa işləri zamanı eyvana çıxan divarlarda suvaq altından daş üzərində yonulmuş ərəb əlifbası ilə iki yazı və günəş simvolunu əks etdirən təsvir aşkar olunub. Yazıların birində Qurandan ayə, digərində isə evin tikilmə tarixi qeyd edilib. Divarın üzərində yeni aşkar olunmuş yazıda göstərilir ki, bina 1788-ci ildə inşa edilib. Bina tipoloji mənsubiyyətinə görə Qarabağ və Azərbaycanın tarixi yaşayış binalarının xüsusiyyətini özündə əks etdirir, otaqların daxili quruluşu Azərbaycanın ənənəvi evlərinə xasdır.
Şuşa şəhərinin işğalı zamanı ev yararsız hala salınıb, yükdaşıyıcı divarlarında çatlar əmələ gəlib və divarlar çöküb. Bərpa zamanı bütün yükdaşıyıcı divarların bünövrəsi möhkəmləndirilib, çat olan divar hissələrində yenidənqurma işləri aparılıb. Binanın daxili otaqlarında çürümüş taxta döşəmələr yeniləri ilə əvəz olunub. Dam örtüyü, qapı və pəncərələri çürüdüyündən və istismara yararsız halda olduğundan, binanın tarixi görkəmini qorumaq şərti ilə yenisi ilə əvəz edilib.
Bülbülün ev-muzeyinə məxsus həyətyanı sahə ilkin görkəmi saxlanılmaqla bərpa olunub.
Hazırda binada Bülbülün muzey ekspozisiyası qurulub. Ev-muzeyinin həyətində Bülbülün yeni hazırlanan büstü ucaldılıb.
Şuşa şəhəri işğalda olduğu dövrdə Bülbülün vandalizmə məruz qalmış büstü isə erməni vəhşiliyini nümayiş etdirmək məqsədilə saxlanılıb.

Bulbul’s house-museum in Shusha is inaugurated after restoration
Inauguration of the house-museum of People’s Artist Bulbul, who has provided great services to the development of Azerbaijan’s music culture and played a significant role in the formation and development of the professional vocal school, took place in Shusha city after restoration, August 29.
The eminent musician was born in this house, which has been acting as a house-museum since 1982, and spent his childhood years here.
Following the instruction by National Leader Heydar Aliyev, the Executive Committee of the Shusha City People’s Deputies took a decision on August 31, 1982, to turn the house where Bulbul was born and lived into a house-museum. The building was repaired during 1982-83, a museum exposition was built there and an administrative building constructed before the museum.
Photos related to Bulbul’s childhood years, some of his personal belongings, including his gaval, had been showcased in the museum. Over 9 thousand documents reflecting Bulbul’s creativity, his research, pedagogical and public activities had been collected here. Here were also demonstrated materials proving Bulbul’s long-year efficient creative works associated with the creation of Azerbaijan’s new vocal school, as well as studying and promoting the popular music.
The house-museum’s activity was stopped in 1992, having been subjected to Armenian vandalism during the 1st Karabakh War.
Following the instruction of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev given at the time of visiting the house-museum during his trip to Shusha city on January 14th this year, repair and reconstruction works were carried out on the museum, which have been already completed.
While carrying out restoration works, two scripts in Arabic and a picture describing the Sun’s symbol were discovered under the plastering. One of the scripts was an ayah from Qur’an, another showing the date of construction of the house. The newly discovered script on the wall shows that the building was constructed in 1788. By its typological origin, the building embodies features of historical residential buildings of Karabakh and Azerbaijan, with the rooms’ interior structure being characteristic of Azerbaijan’s traditional homes.
The house was made useless during the occupation of Shusha, cracks were formed in load- bearing walls, and the walls sank. The foundations of all load-bearing walls were reinforced during the restoration works, and reconstruction works were carried out on the walls with cracks. Rotten wooden floor in the rooms were replaced with new ones. The roof, doors and windows had rotten and become useless, therefore, were replaced with new ones, maintaining the building’s historical appearance.
The yard related to Bulbul’s house-museum was renovated, keeping its primary shape.
Bulbul’s museum exposition has been built in the building. Bulbul’s newly made bust was erected in the house-museum’s yard.
Bulbul’s former bust, which had been subjected to Armenian vandalism during Shusha’s occupation, is also kept in the yard in order to demonstrate Armenians barbarism.