Üzeyir Hacıbəylinin Şuşa şəhərindəki ev-muzeyində aparılacaq işlərlə tanışlıq
29.08.2021Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 29-da Üzeyir Hacıbəylinin Şuşa şəhərindəki ev-muzeyində aparılacaq işlərlə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada görüləcək işlər barədə məlumat verildi.
Qeyd edək ki, görkəmli bəstəkar, peşəkar musiqi sənətimizin və milli operamızın banisi Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyi Şuşa şəhərində Ermənistanın işğalınadək fəaliyyət göstərib.
Erməni işğalçı qüvvələrinin vəhşiliyi nəticəsində muzeydə dahi bəstəkarın həyat və yaradıcılığı ilə bağlı 1700 eksponatdan yalnız 100-ə yaxını salamat qalıb, qalanı məhv edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən ev-muzeyində aparılacaq işlər üzrə layihə hazırlanıb.
Ev-muzeyində həyata keçiriləcək işlərdən sonra 1992-ci ildə muzeyin Bakıya aparılmış eksponatlarının burada yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Bunlar Üzeyir Hacıbəylinin fotoşəkilləri, məktubları, əsərlərinin partituraları və şəxsi əşyalarıdır.

Ознакомление с предстоящими работами в доме-музее Узеира Гаджибейли в городе Шуша
29.08.202129 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работами, которые будут проведены в доме-музее Узеира Гаджибейли в городе Шуша.
Отметим, что дом-музей выдающегося композитора, основоположника азербайджанской профессиональной музыки и национальной оперы Узеира Гаджибейли действовал в городе Шуша до армянской оккупации.
В результате вандализма армянских оккупационных сил в музее уцелело всего около 100 из 1700 экспонатов, связанных с жизнью и творчеством гениального композитора, остальные были уничтожены.
Было доведено до внимания, что Фонд Гейдара Алиева подготовил проект работ, которые будут проведены в доме-музее.
По завершении работ здесь планируется разместить экспонаты музея, которые были вывезены в Баку в 1992 году. Это - фотографии, письма, партитуры произведений и личные вещи Узеира Гаджибейли.