Şuşada Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə “Musiqi irsi və Qarabağ atları Cıdır düzündə” adlı kompozisiya təqdim olunub
15.06.2021İyunun 15-də Şuşada Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə “Musiqi irsi və Qarabağ atları Cıdır düzündə” adlı musiqili kompozisiya təqdim edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, birinci xanım Əminə Ərdoğan musiqili kompozisiyaya baxıblar.
Musiqili kompozisiyada Azərbaycan Atçılıq Federasiyasının təqdim etdiyi Qarabağ atlarının möhtəşəm çıxışının müşayiəti ilə Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının balet truppasının, F.Əmirov adına Azərbaycan Dövlət Mahnı və Rəqs ansamblının, Azərbaycan Dövlət Rəqs ansamblının, “Mirvari” rəqs ansamblının və Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının tələbələrinin rəqsləri, “Natiq” ritm qrupunun ifaları təqdim olunub. Proqramda Azərbaycanın və Türkiyənin xalq və bəstəkar mahnıları səslənib.
Tədbir zamanı Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana ən qədim at cinslərindən olan “Zəfər” adlı Qarabağ atı və “Xarıbülbül” kompozisiyası hədiyyə edilib. “Xarıbülbül” kompozisiyasında Qarabağın rəmzi sayılan iki xarıbülbül gülü birləşərək Azərbaycan ilə Türkiyə arasındakı əbədi dostluq və qardaşlıq münasibətlərini təcəssüm etdirir.
Şuşada təşkil olunan tədbirin qonaqlarına, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun “Qarabağın mədəni irsi” adlı nəşrlər toplusu hədiyyə olunub. Topluya ədəbiyyat, musiqi, memarlıq sahələrini, xalq sənətkarlığını və xalçaçılıq sənətini əks etdirən ayrı-ayrı nəşrlər daxildir.

“Musical heritage and Karabakh horses on Jidir Duzu plain” composition organized by Heydar Aliyev Foundation was presented in Shusha
15.06.2021The “Musical heritage and Karabakh horses on the Jidir Duzu plain” composition organized by the Heydar Aliyev Foundation has been presented in Shusha.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan, First Lady Emine Erdogan viewed the musical composition.
The composition featured dances by the ballet troupe of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater, the Azerbaijan State Song and Dance Ensemble named after Fikrat Amirov, the Azerbaijan State Dance Ensemble, the “Mirvari” dance ensemble and students of Baku Choreography Academy, accompanied by a spectacular performance of Karabakh horses of the Azerbaijan Equestrian Federation and the “Natig” rhythm group. Also folk and composer songs of Azerbaijan and Turkey were performed at the event.
During the event, President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan was presented with a Karabakh horse “Zafar”, one of the oldest horse breeds, and a “Kharibulbul” composition. The “Kharibulbul” composition features two Kharibulbul flowers, considered the symbol of Karabakh, uniting and embodying the eternal friendship and brotherhood between Azerbaijan and Turkey.
The participants of the event organized in Shusha were also presented with a collection of publications of the Heydar Aliyev Foundation called “Cultural Heritage of Karabakh”. The collection includes separate publications in the fields of literature, music, architecture, folk art and carpet weaving.