Şuşada 1 saylı ümumtəhsil məktəbinin təməli qoyulub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı məktəbin təməlini qoydu.
Prezident İlham Əliyevə məlumat verildi ki, 1830-cu ildə Azərbaycanda və Cənubi Qafqazda ilk dünyəvi məktəbin bünövrəsi məhz burada qoyulub. 1980-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə bu məktəbin 150 illik yubileyi qeyd olunub. İşğala qədər 1 saylı məktəb kimi fəaliyyət göstərən bu təhsil ocağını da erməni vandalları tamamilə dağıdıblar.
Yeni 960 şagird yerlik tam orta məktəbin layihələndirilməsi və tikintisi məqsədilə Prezidentin ehtiyat fondundan Təhsil Nazirliyinə ilkin olaraq 3 milyon manat vəsait ayrılıb.

В Шуше заложен фундамент общеобразовательной школы номер 1
В мероприятии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, их дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева.
Глава государства заложил фундамент школы.
Президент Ильхам Алиев был проинформирован о том, что в 1830 году именно здесь был заложен фундамент первой в Азербайджане и на Южном Кавказе светской школы. В 1980 году по инициативе великого лидера Гейдара Алиева был отмечен 150-летний юбилей школы. Армянские вандалы полностью разрушили и это учебное заведение, функционировавшее до оккупации как школа номер 1.
В целях проектирования и строительства новой полной средней школы на 960 ученических мест из резервного фонда Президента Министерству образования выделено первоначально 3 миллиона манатов.