Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva "Şuşa" yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva mayın 12-də Şuşada səfərdədirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva əvvəlcə 110/35/10 kilovoltluq “Şuşa” yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər.
Şuşa şəhərinin Azərbaycanın ümumi enerji sisteminə qoşulması, şəhərin etibarlı, dayanıqlı və fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi məqsədilə ötən ilin dekabrında “Şuşa” yarımstansiyasının və Füzuli rayonunun “Şükürbəyli” yarımstansiyasından başlayaraq 75 kilometr məsafədə 110 kilovoltluq “Şükürbəyli-Şuşa” hava elektrik verilişi xəttinin tikintisinə başlanılıb. Yarımstansiya məsafədən idarə olunan SCADA Dispetçer İdarəetmə sisteminə qoşulmaqla tam rəqəmsallaşıb. Burada perspektiv inkişaf da nəzərə alınıb. Yarımstansiya və elektrik verilişi xəttinin tikintisinin çətin coğrafi şəraitdə aparılmasına baxmayaraq, ən qısa zaman ərzində yekunlaşıb. Füzulidəki “Şükürbəyli” yarımstansiyasından Şuşaya 110 kilovoltluq ikidövrəli elektrik verilişi xətti çəkilişi fasiləsiz, növbəlilik prinsipi ilə 73 günə icra olunub ki, bu da nəinki Azərbaycan energetikası, regionun energetika tarixində rekorddur.
Ümumilikdə işğaldan azad olunmuş ərazilərin fasiləsiz və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi istiqamətində işlər uğurla davam edir. Hazırda Kəlbəcər, Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Ağdamda, ümumilikdə, 9 yarımstansiya və onları əlaqələndirən 110 kilovoltluq ötürmə xətlərinin tikintisi gedir. Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş ərazilərin “Yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi ilə bağlı qarşıya qoyduğu tələblərə uyğun olaraq, Suqovuşandakı 2 kiçik su elektrik stansiyasında yenidənqurma, təmir və bərpa işləri yekunlaşıb. Yaxın vaxtlarda isə Kəlbəcərdə 2 kiçik su elektrik stansiyasının tikinti və bərpasına başlanılacaq.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии подстанции "Шуша"
12.05.202112 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, их дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева находятся в поездке в Шуше.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, их дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева приняли участие в открытии 110/35/10-киловольтной подстанции «Шуша».
Для подключения города Шуша к общей энергетической системе Азербайджана, надежного снабжения города устойчивой и бесперебойной электроэнергией в декабре прошлого года началось строительство подстанции «Шуша» и 110-киловольтной воздушной линии электропередачи Шукюрбейли-Шуша протяженностью 75 километров от подстанции «Шукюрбейли» Физулинского района. Подстанция полностью цифровизирована с подключением к диспетчерской системе управления дистанционного управления SCADA. Здесь также принято во внимание перспективное развитие. Несмотря на то, что строительство подстанции и линии электропередачи велось в сложных географических условиях, оно было завершено в кратчайшие сроки. Прокладка 110-киловольтной двухконтурной линии электропередачи от подстанции «Шукюрбейли» в Физули до Шуши осуществлена без перерывов с соблюдением принципа очередности в течение 73 дней. Это является рекордом в истории не только азербайджанской энергетики, но и энергосистемы региона.
В целом, работы в области снабжения освобожденных от оккупации территорий бесперебойной и качественной электроэнергией продолжаются успешно. В настоящее время в Кяльбаджаре, Физули, Джабраиле, Зангилане, Губадлы, Агдаме идет строительство 9 подстанций и соединяющих их 110-киловольтных передающих линий. В соответствии с поставленными Президентом Ильхамом Алиевым требованиями о превращении освобождённых от оккупации территорий в зону «Зеленой энергии» завершились работы по реконструкции, ремонту и восстановлению 2 малых гидроэлектростанциях в Суговушане. В ближайшее время в Кяльбаджаре начнется строительство и восстановление 2 малых гидроэлектростанций.