Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva "Şuşa" yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva mayın 12-də Şuşada səfərdədirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva əvvəlcə 110/35/10 kilovoltluq “Şuşa” yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər.
Şuşa şəhərinin Azərbaycanın ümumi enerji sisteminə qoşulması, şəhərin etibarlı, dayanıqlı və fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi məqsədilə ötən ilin dekabrında “Şuşa” yarımstansiyasının və Füzuli rayonunun “Şükürbəyli” yarımstansiyasından başlayaraq 75 kilometr məsafədə 110 kilovoltluq “Şükürbəyli-Şuşa” hava elektrik verilişi xəttinin tikintisinə başlanılıb. Yarımstansiya məsafədən idarə olunan SCADA Dispetçer İdarəetmə sisteminə qoşulmaqla tam rəqəmsallaşıb. Burada perspektiv inkişaf da nəzərə alınıb. Yarımstansiya və elektrik verilişi xəttinin tikintisinin çətin coğrafi şəraitdə aparılmasına baxmayaraq, ən qısa zaman ərzində yekunlaşıb. Füzulidəki “Şükürbəyli” yarımstansiyasından Şuşaya 110 kilovoltluq ikidövrəli elektrik verilişi xətti çəkilişi fasiləsiz, növbəlilik prinsipi ilə 73 günə icra olunub ki, bu da nəinki Azərbaycan energetikası, regionun energetika tarixində rekorddur.
Ümumilikdə işğaldan azad olunmuş ərazilərin fasiləsiz və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi istiqamətində işlər uğurla davam edir. Hazırda Kəlbəcər, Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Ağdamda, ümumilikdə, 9 yarımstansiya və onları əlaqələndirən 110 kilovoltluq ötürmə xətlərinin tikintisi gedir. Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş ərazilərin “Yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi ilə bağlı qarşıya qoyduğu tələblərə uyğun olaraq, Suqovuşandakı 2 kiçik su elektrik stansiyasında yenidənqurma, təmir və bərpa işləri yekunlaşıb. Yaxın vaxtlarda isə Kəlbəcərdə 2 kiçik su elektrik stansiyasının tikinti və bərpasına başlanılacaq.

Azerbaijani President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the inauguration of Shusha substation
12.05.2021President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, their daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva are on a visit to Shusha city, May 12.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, their daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva first attended the inauguration of the 110/35/10-Kilovolt Shusha substation.
With a view to connecting the city of Shusha with the general energy system of Azerbaijan and providing the city with reliable and uninterrupted electric energy, in December last year, construction of the Shusha substation and 110-Kilovolt Shukurbeyli-Shusha overhead power transmission line at a 75km distance was launched, starting from Shukurbeyli substation of Fuzuli district.
The substation has been fully digitalized by being connected to the remotely controlled SCADA Supervisory Control System. Perspective development has also been taken into account here. Construction of the substation and the power transmission line was completed in a short span of time, although it was carried out in geographically difficult conditions. Erection of the 110-Kilovolt double-circuit electric line from Shukurbeyli substation in Fuzuli has been performed for 73 days, following the uninterrupted order of works, which is a record not only in the history of Azerbaijani energetics, but also of the region.