13.05.2021Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşanın Cıdır düzündə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı mayın 13-də qala-konsertlə başa çatıb.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva festival ifaçılarının çıxışlarını dinləyiblər.
Qala-konsertdə Xalq artistləri Rauf Abdullayev, Yalçın Adıgözəlov, Əməkdar artist Fuad İbrahimov və Murtuza Bülbülün dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri, Xalq artisti Gülbacı İmanovanın bədii rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası çıxış ediblər. Konsertdə Üzeyir Hacıbəylinin, Fikrət Əmirovun, Qara Qarayevin, Ələkbər Tağıyevin, Müslüm Maqomayevin, Niyazinin, Tofiq Quliyevin, Vasif Adıgözəlovun və digər bəstəkarların əsərləri təqdim olunub.
Festival çərçivəsində Xalq artistləri Alim Qasımov, Azərin, Dinarə Əliyeva, Elçin Əzizov, Əlixan Səmədov, Fərhad Bədəlbəyli, Mənsum İbrahimov, Murad Adıgözəlzadə, Natiq Şirinov, Polad Bülbüloğlu, Samir Cəfərov, Teyyub Aslanov, Yusif Eyvazov, Əməkdar artistlər Fərqanə Qasımova, Mirələm Mirələmov, Sahib Paşazadə, Şəhriyar İmanov, Şirzad Fətəliyev və digər ifaçıların çıxışları da alqışlarla qarşılandı.
Konsertdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin vaxtı ilə işğal altında olan ərazilərimiz haqqında fikirlərini, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunmasını əks etdirən videoçarx təqdim edilib.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun torpaqlarımızı işğaldan azad etməsindən sonra ilk dəfə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı incəsənət xadimlərinin “Azərbaycan” mahnısının birgə ifası ilə yekunlaşdı.
Konsert bitəndən sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva festivalda iştirak edən incəsənət xadimləri ilə görüşdülər. Cıdır düzündə hamı birlikdə “Qarabağ Azərbaycandır!” söylədi.
Qeyd edək ki, mayın 12-də - “Xarıbülbül” musiqi festivalının ilk günündə ölkəmizdə yaşayan müxtəlif xalqların musiqi yaradıcılığı “Azərbaycan musiqisində multikulturalizm” mövzusunda təqdim edilib. Ölkəmizin müxtəlif bölgələrində yaşayan ayrı-ayrı xalqların musiqi qrupları və ifaçıları öz çıxışları ilə Azərbaycanın millətindən, dinindən asılı olmayaraq hər bir kəsin vahid Vətəni olduğu mesajını bütün dünyaya çatdırıb. Festivalın açılışındakı çıxışında bu mesajın əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev deyib: “Azərbaycanda bütün xalqlar dostluq, qardaşlıq, həmrəylik şəraitində yaşayır və bu 44 günlük müharibə bir daha onu göstərdi ki, ölkəmizdə milli birlik, milli həmrəylik vardır. Təsadüfi deyil ki, birinci festivalda Azərbaycanda yaşayan xalqların nümayəndələri çıxış edəcəklər və bir daha biz bütün dünyaya buradan – Şuşadan, qədim torpağımızdan mesaj veririk”.
Xatırladaq ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman Azərbaycan Ordusu Ermənistanın işğalı altında olan torpaqlarımızı azad etməyə və ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməyə müvəffəq oldu. Hazırda işğaldan azad olunan ərazilərdə böyük quruculuq layihələri həyata keçirilməkdədir. Bu layihələr azad olunan ərazilərin, inzibati, tarixi və mədəni abidələrin bərpası ilə yanaşı, həm də tarixi torpaqlarımızda illərdir keçirilməyən mədəni tədbirlərimizin, ənənələrimizin bərpasını əhatə edir. Beləliklə, işğaldan azad olunan torpaqlarımız hazırda mənən də dirçəlir. Mayın 12-13-də Cıdır düzündə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı bunun əyani təsdiqidir.

A gala concert of the Kharybulbul Music Festival takes place
13.05.2021The “Kharibulbul” music festival, held on the initiative of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and organized by the Heydar Aliyev Foundation on Jidir Duzu plain of the country’s cultural capital Shusha, has wrapped up with a gala concert.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, their daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva listened to the performances of festival participants.
The gala concert featured performances by People's Artists Rauf Abdullayev, Yalchin Adigozalov, Honored Artist Fuad Ibrahimov and the Uzeyir Hajibayli Azerbaijan State Symphony Orchestra conducted by Murtuza Bulbul, the Azerbaijan State Choir Capella under the artistic direction of People's Artist Gulbaji Imanova. Also featuring in the concert were works by Uzeyir Hajibayli, Fikrat Amirov, Gara Garayev, Alakbar Taghiyev, Muslim Magomayev, Niyazi, Tofig Guliyev, Vasif Adigozalov and other composers.
The performances by People's Artists Alim Gasimov, Azerin, Dinara Aliyeva, Elchin Azizov, Alikhan Samadov, Farhad Badalbayli, Mansum Ibrahimov, Murad Adigozalzade, Natig Shirinov, Polad Bulbuloglu, Samir Jafarov, Teyyub Aslanov, Yusif Eyvazov, Honored Artists Fargana Gasimova, Miralam Miralamov, Sahib Pashazade, Shahriyar Imanov, Shirzad Fataliyev and others were also acclaimed by the audience.
The concert featured the screening of a video clip showing national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev’s words about the occupied territories: “I want to go to Shusha together with you. We will go there, believe me we will. Shusha is the pupil of the eye for Azerbaijan, a source of pride for every Azerbaijani. Shusha is a symbol of our culture and history. Shusha is dear to everyone. But Shusha is not alone – the mountains of Lachin are also very dear. We can never live without Lachin. A beautiful city such as Aghdam, Fuzuli, Jabrayil, Zangilan, Gubadli, the springs of Kalbajar, that hot water spring of Kalbajar. We cannot live without them.” Also demonstrated in the video was the statement of the victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev he had made during an address to the nation on the day of the liberation of Shusha, 8 November 2020. “I am happy to have fulfilled my father's will. We have liberated Shusha! This is a great victory! The souls of our martyrs and of the Great Leader are happy today! Let your eyes be clear, Azerbaijan! Let your eyes be clear, Azerbaijanis of the world! Dear Shusha, you are free! Dear Shusha, we are back! Dear Shusha, we will revive you! Shusha is ours! Karabakh is ours! Karabakh is Azerbaijan!”
The “Kharibulbul” music festival, held for the first time after the liberation of lands by the Azerbaijani Army under the leadership of victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, ended with a collective performance of the song “Azerbaijan” by artists.
After the concert, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with the artists participating in the festival. Everyone chanted “Karabakh is Azerbaijan!” on the Jidir Duzu plain.
On 12 May, on the first day of the “Kharibulbul” music festival, the music compositions of different peoples living in Azerbaijan were demonstrated in the concert themed “Multiculturalism in Azerbaijani music”. With their performances, music groups and performers of different nations living in different regions of the country conveyed the message to the whole world that everyone, regardless of nationality or religion, has a single homeland. Speaking at the opening of the festival, President Ilham Aliyev said: “All peoples in Azerbaijan live in an atmosphere of friendship, brotherhood and solidarity, and this 44-day war has once again shown that there is national unity and solidarity in our country. It is no coincidence that the first festival will feature representatives of the peoples living in Azerbaijan. So we are sending another message to the whole world from here, from Shusha, from our ancient land.”
At the end of the 44-day war the heroic Azerbaijani Army under the leadership of President and victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev managed to liberate lands occupied by Armenia and restore territorial integrity. At present, large-scale construction projects are being implemented in the liberated territories. These projects include the restoration of liberated territories, administrative, historical and cultural monuments, as well as the reinstatement of cultural events and traditions that have not been held in Azerbaijani historical lands for years. So the lands liberated from occupation are also reviving spiritually. The “Kharibulbul” music festival held on the Jidir Duzu plain on 12-13 May is graphic evidence of that.