Prezident İlham Əliyev Şuşada yeni məscidin təməlini qoyub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
Məscidin təməlini qoyan Prezident İlham Əliyev çıxış edərək dedi:
- Bu gün Şuşa şəhərində yeni məscidin təməlini qoyduq. Şuşada yeni məscid tikiləcəkdir. Məscidin tikintisi ilə bağlı qərarı mən çoxdan vermişdim. Şuşa şəhəri işğalçılardan azad olunandan sonra artıq bu məscidin memarlığı barədə düşünməyə başlamışdım. Nəzərə alsaq ki, Şuşa şəhərində vaxtilə 17 məscid olub və mənfur düşmən onların hamısını dağıdıb. Üç məscid yarıdağıdılmış vəziyyətdə idi - Yuxarı və Aşağı Gövhərağa və Saatlı məscidləri. Onların da təmiri ilə bağlı göstəriş verilib.
Yuxarı Gövhərağa məscidi artıq təmirdən çıxıb. Nəzərə alsaq ki, Şuşa memarlığının öz xüsusiyyətləri vardır və Şuşada vaxtilə inşa edilmiş məscidlər bir üslubda tikilmişdir. Ona görə fikirləşirdim ki, yeni tikiləcək məscidin memarlığı necə olmalıdır. Demək olar ki, bir neçə ay bu haqda fikirləşirdim. Nəhayət, bir fikir ağlıma gəldi ki, bu məscid, bunun memarlığı rəmzi xarakter daşımalıdır. Ona görə təklif etdim ki, məscidin forması 8 rəqəmini əks etdirməlidir. Çünki noyabrın 8-də biz Şuşanı işğalçılardan azad etdik və 8 noyabr Azərbaycanda artıq rəsmi olaraq Zəfər Günüdür. Məscidin iki minarəsi 11 rəqəmini əks etdirməlidir. Onbirinci ayda Şuşa və Qarabağ tam işğaldan azad edildi. Bu fikirlər əsasında memarlar işləməyə başlamışlar və burada göstərilən təqdimatda məscidin görkəmi öz əksini tapır. Bu, ilkin versiyadır, bunun üzərində hələ iş aparılacaq, müəyyən dəyişikliklər ola bilər.
Əlbəttə ki, məscidin daxili dizaynı ilə bağlı təkliflər hələ tam hazır deyil. Ancaq konseptual olaraq məscidin memarlığı 8 noyabr gününü əks etdirəcək. Həm yuxarıdan baxanda 8 rəqəmini görmək mümkün olacaqdır, həm də aşağıdan baxanda. Məscidin yeri də təsadüfən seçilmədi. Bu, Şuşa şəhərinin yuxarı hissəsidir və burada ucaldılacaq məscid şəhərə bir dominant kimi hakim olacaqdır. Belə də olmalıdır. Çünki Şuşa bizim qədim şəhərimizdir, Azərbaycan şəhəridir, azərbaycanlılar tərəfindən salınıb. Azərbaycanlılar həmişə burada yaşayıb. Sadəcə olaraq, işğal dövründə Azərbaycan əhalisi zorla buradan çıxarılmışdı.
Biz Şuşaya qayıtmışıq, əbədi qayıtmışıq! Şəhərə hakim olan bina məscid binası olmalıdır və bu bina şəhərin yuxarı hissəsində yerləşməlidir. Məscidin təməlqoyma günü də təsadüfən seçilmədi. Sabah bütün müsəlman aləmi müqəddəs Ramazan bayramını qeyd edəcək. Fürsətdən istifadə edərək, bütün Azərbaycan xalqını bu mübarək Ramazan bayramı münasibətilə təbrik etmək istəyirəm. Məhz bayram ərəfəsində qədim Şuşa şəhərində yeni məscidin təməlqoyma mərasiminin keçirilməsi böyük tarixi və rəmzi xarakter daşıyır. Bundan sonra artıq memarlar məscidin bütün layihəsi ilə ciddi məşğul olacaqlar və inşaat işləri başlanacaq.

President Ilham Aliyev laid foundation stone for new mosque in Shusha
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, their daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva have attended the event.
Laying the foundation for the mosque, President Ilham Aliyev said:
- We laid the foundation for a new mosque in Shusha today. A new mosque will be built in Shusha. I made the decision to build a mosque a long time ago. After the liberation of Shusha from the occupiers, I began to think about the architecture of this mosque. We need to take into account the fact that there used to be 17 mosques in Shusha and the hated enemy destroyed all of them. Three mosques were in a run-down state – the Yukhari and Ashaghi Govharagha and the Saatli mosques. The instruction has been issued to repair them.
The Yukhari Govharagha mosque has already been repaired. The architecture of Shusha has its own characteristics and all of the mosques built in Shusha at one time were built in the same style. This is why I was thinking about the architecture of the new mosque. I thought about it for almost a few months. Finally, an idea came to my mind that this mosque and its architecture should be symbolic. Therefore, I suggested that the shape of the mosque reflect figure “8” because we liberated Shusha from the occupiers on 8 November, and 8 November is officially Victory Day in Azerbaijan. The two minarets of the mosque should reflect figure “11” because it was in the eleventh month that Shusha and Karabakh were completely liberated from occupation. Based on these ideas, architects began to work, and the presentation demonstrated here reflects the future appearance of the mosque. This is an initial version. Some work will still be done on it and some changes may be made.
Of course, proposals for the interior design of the mosque are not yet ready. However, conceptually, the architecture of the mosque will reflect 8 November. It will be possible to see figure “8” both from above and from the ground. The location of the mosque was not chosen by chance either. This is the upper part of the city of Shusha, and the mosque to be built here will tower over the city. And this should be the case because Shusha is our ancient city, the city of Azerbaijan built by Azerbaijanis. Azerbaijanis have always lived here. The Azerbaijani population was simply deported from here by force during the occupation.
We have returned to Shusha and we have returned forever! A building towering over the city should be the building of a mosque, and this building should be located in the upper part of the city. The day on which the foundation of the mosque is being laid was not chosen by chance either. Tomorrow, the entire Muslim world will celebrate the sacred holiday of Ramadan. I would like to take this opportunity to congratulate all the people of Azerbaijan on this blessed holiday of Ramadan. The groundbreaking ceremony of a new mosque in the ancient city of Shusha on the eve of the holiday has a great historical and symbolic meaning. From now on, the architects will deal with the entire mosque project and construction work will begin.