Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa şəhərində olublar
16.03.2021Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva martın 16-da Şuşa şəhərində olublar.
-Dünən Azıxdan çıxdıq Şuşaya gəldik. Yollar hələ ki, çox bərbad vəziyyətdədir, çünki yol yoxdur, Zəfər yolu ilə gəlmişdik. Hələlik ancaq torpaq yoludur, çünki havalar soyuq keçir, asfalt döşəmək mümkün deyil. Palçıq idi və güclü duman var idi. Ona görə Azıxdan Şuşaya 1 saat 45 dəqiqəyə gəldik. Gecə Şuşada qaldıq. Səhər saat 9-da çıxmışıq və gedirik, bir neçə tədbir var. Hava açıqdır, ancaq yenə də buludlar şəhərin üstündədir.
Keçən dəfə yanvar ayında gəlmişdik. Natəvanın, Üzeyir Hacıbəylinin və Bülbülün büstlərini Şuşaya qaytardıq. Bu gün bir daha Şuşaya gəlmək insana böyük zövq verir. Sol tərəfdə Şuşanın qarlı, dumanlı dağlarıdır.
Vaqifin məqbərəsində tezliklə bərpa işləri başlanacaq. Məqbərənin əvvəlki görkəmi bərpa ediləcək. Bu gün bərpa işlərinə start veriləcək.
Məscidlərin bərpası ilə bağlı artıq müvafiq göstərişlər verildi. İlkin araşdırmalar başlanıldı və yaxın gələcəkdə layihə təqdim ediləcək.
Şuşa bütün mövsümlərdə gözəldir.
Bulaqları da bərpa edəcəyik. Otuz il ərzində ermənilər bütün bulaqlarımızı qurudublar. Görün şəhər nə gündədir, düşmən Şuşanı nə günə salıb.
Vaqifin məqbərəsinə yaxınlaşırıq. Artıq işlərə start verilib. Layihəyə baxmışam. Bax, burada fotoşəkillər də var. Ulu öndər Heydər Əliyev burada olarkən həm açılışda, həm də Vaqif poeziya günündə iştirak edib. Tarixi bərpa edirik. Bu layihəni Heydər Əliyev Fondu öz vəsaiti hesabına icra edəcək, Heydər Əliyev Fonduna xas olan zövqlə, Mehriban xanımın rəhbərliyi ilə.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Şuşada Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksinə gəldilər.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma bu kompleksin bərpası layihəsi ilə bağlı məlumat verdi. Bu layihə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçiriləcək. Layihənin icrası zamanı məqbərənin əvvəlki vəziyyətinin bərpasına xüsusi diqqət yetiriləcək. 1992-ci ildə ermənilər Şuşanı işğal edərkən bu abidəni də vəhşicəsinə dağıdıblar.
Prezident İlham Əliyev: Mən bu şəkilləri arxivdən tapmışdım. Vaqif poeziya günləri keçirilir, 1982-ci ilin yay ayında. Məqbərənin önündə ulu öndər Heydər Əliyev. İnsanlar da bax, burada, bu tədbirdə iştirak edirdilər. Keçən dəfə burada olarkən bu yerə fikir verdim və dedim ki, arxivdən şəkillər tapılsın burada nə olub və bu şəkil tapıldı. Görürsünüz, Vaqifin təsviri bax, bu divarda olmuşdur. Mənfur düşmən bunu da sökdü, bu mərməri də sökdü. Bu da qəbrin üstündə sinə daşı idi. Vandal erməni bunu da söküb. Bunu bərpa edəcəyik. Ulu Öndərin o vaxt Şuşaya səfəri ilə əlaqədar daha bir neçə şəkil tapmışam arxivdən, mən də buradayam. Bu da Cıdır düzündə. Bunu bir dəfə göstərmişdim, Natəvan bulağının önündə. Bir şəkil də var, onu da göstərməliyəm. Burada Vaqifin büstü də var idi. Keçən dəfə Şuşada olarkən mən göstərdim ki, ermənilər büstü söküb dükan tikiblər. Bax budur. Vaqifin büstü, Ulu Öndər də baxır. Bu büstü də bərpa edəcəyik.
Sonra dövlətimizin başçısı, birinci xanım və Leyla Əliyeva Pənahəli xanın sarayının qalıqlarına baxdılar. Bu tikili Şuşa şəhərinin tarixi mərkəzində yerləşir və Qarabağ xanlığının banisi Pənahəli xanın iqamətgahı olmuş tarixi saray idi. Erməni vandalları işğal zamanı bu tarixi binanı da dağıdıblar.
Prezident İlham Əliyev: Bura Pənahəli xanın sarayı olub. Şuşanı quran, Şuşanı salan Pənahəli xan özü üçün burada saray tikdirib. İndi görün, ermənilər nə günə salıblar bu sarayı. Tarixi abidə idi. Mənfur düşmən gəlib bizim torpağımızı zəbt edib, insanları qovub, tarixi abidələrimizi dağıdıb, söküb, vandallıq edib, barbarlıq edib.
Bütün beynəlxalq təşkilatlar gəlsinlər, görsünlər bunu. Erməniləri müdafiə edən, onları dəstəkləyən, onlara həmişə arxa, dayaq olan dairələr gəlsinlər, görsünlər bu vəhşilər nə ediblər.
Azad edilmiş torpaqlar erməni vəhşiliyinin şahididir. Dünya tarixində buna oxşar vəhşilik bəlkə də olmamışdır. Gələsən, başqasının torpağında yaşayasan, sonra fürsətdən istifadə edib buradan yerli əhalini qovasan, öldürəsən, yandırasan, soyqırımı törədəsən. Sonra da o xalq ki, sənə qucaq açıb, səni qəbul edib, sənə burada yaşamağa imkan verib, onun tarixi abidəsini bax, bu günə qoyasan. Vəhşilik. Mən deyəndə ki, sanki vəhşi qəbilə keçib buradan, bax, bu mənzərəni nəzərdə tuturam.
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Molla Pənah Vaqifin büstünün qoyulacağı əraziyə gəldilər.
Molla Pənah Vaqifin büstünün bərpası layihəsi də Heydər Əliyev Fondu tərəfindən icra olunacaq.
Prezident İlham Əliyev: Bu, postamentin bünövrəsidir. Ermənilər dağıdıblar, biz bərpa edəcəyik.
Erməni vandalları işğal zamanı Şuşa şəhərinin mərkəzi meydanında yerləşən, XIX əsrə aid Karvansaray tarix-memarlıq kompleksini də dağıdıblar.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Karvansaray tarix-memarlıq kompleksinə baxdılar.
Dövlətimizin başçısına burada görüləcək işlərlə bağlı məlumat verildi.
Şəhərdə erməni vəhşiliyi ilə üz-üzə qalan tikililərdən biri də Şuşa Dövlət Rəsm Qalereyasının binasıdır.
Qalereya 1982-ci ildə yaradılıb və işğal dövrünədək - 1992-ci ilədək fəaliyyət göstərib.
Prezident İlham Əliyev: Bura Şuşa şəhərinin rəsm qalereyası olub. Azərbaycan hökuməti burada qalereya təşkil etmişdi. İşğal zamanı düşmənlər buradan öz məqsədləri üçün istifadə etmişlər. İndi tamamilə yenidən bərpa ediləcək və yenə də rəsm qalereyası kimi fəaliyyət göstərəcək.
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva “Qarabağ” mehmanxanasında aparılacaq təmir-bərpa işləri ilə tanış oldular. Mehmanxana ötən əsrin 80-ci illərinin əvvəllərində inşa edilib. Bina baxımsızlıqdan tamamilə yararsız vəziyyətə düşüb. Burada görüləcək işlər nəticəsində mehmanxana müasir səviyyəyə çatdırılacaq və Şuşa şəhərinə səfər edəcək qonaqların rahatlığı üçün bütün şərait yaradılacaq.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma Şuşa şəhərində tarixi-dini abidələrin bərpası ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verildi.
Prezident İlham Əliyev: Otelin otaqları belə olacaq. İşğal dövründə oteli də demək olar ki, dağıdıblar, burada cəmi bir mərtəbə işləyib. Pis vəziyyətdə idi, qısa müddət ərzində şourum kimi hazırlanıb. Otelin bütün otaqları bu stildə olacaq.
“Qarabağ” otelində gedən yenidənqurma işləri ilə tanış olduq. İşğal dövründə otel faktiki olaraq fəaliyyət göstərmirdi, cəmi bir, ya iki mərtəbə fəaliyyət göstərirdi. Bu otel də sovet dövründə Azərbaycanın büdcəsi hesabına tikilmişdir və ona “Qarabağ” adı verilmişdir. Sonra mənfur düşmən otelin adını dəyişdirib “Şuşi palace” qoyub. “Şuşi” adlı bir şəhər yoxdur, olmayıb və heç vaxt olmayacaq.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban və qızları Leyla Əliyeva Şuşa Xalça Muzeyində də oldular. Qarabağ xalçaçılıq sənəti ənənələrinin öyrənilməsi, qorunması və yaşadılması məqsədilə yaradılan bu muzey də işğal zamanı ciddi ziyan görüb.
Dövlətimizin başçısı, birinci xanım və Leyla Əliyeva Şuşada Park otelin yerləşəcəyi binaya da baxdılar. Yenidənqurmadan sonra otel qonaqlarını müasir səviyyədə qarşılaya biləcək.
Prezident İlham Əliyev: Burada keçmiş sanatoriya korpusu olub. İşğal dövründə buradan kiçik otel kimi istifadə etmişlər, amma çox primitiv qaydada. Çox biabırçı bir şərait var idi. İndi yenidən bərpa edilir. Bu da şourumdur, otelin otaqları bax belə olacaq və bu il otel artıq istifadəyə veriləcəkdir.
Prezidentin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov dövlətimizin başçısına icra olunacaq layihələrlə bağlı məruzə etdi.
Prezident İlham Əliyev Şuşada görüləcək işlərlə əlaqədar tapşırıq və göstərişlərini verdi.
Şuşa sanatoriyasına da baxış keçirdik. Orada da korpusların bir çoxu ermənilər tərəfindən dağıdılıb. Amma bəzi korpuslardan istifadə etmək mümkün olacaq. Burada da kiçik otellərin yaradılması nəzərdə tutulur. Nəzərə almalıyıq ki, Şuşaya çox böyük turist axını olacaq, ona görə burada “beş”, “dörd” və “üç” ulduzlu otellər olmalıdır.
Buradan da şəhərə, şəhərin ətrafında yerləşən dağlara gözəl mənzərə açılır. Amma bir daha görürük, ermənilər burada demək olar ki, bir dənə də bina tikməyiblər. Bəlkə bu binanı tikiblər, bu da eybəcər bir tikilidir. Ancaq sovet vaxtında Azərbaycan tərəfindən tikilmiş binalardan istifadə etmişlər, azərbaycanlıların evlərində yerləşmişlər. Bütün bu evlər sovet vaxtından qalan evlərdir, “xruşşovka”lardır. Bunlar da öz müddətini çoxdan bitiriblər. Bu binaların vəziyyətinə indi diqqət yetirilməlidir.
Şuşada işğal dövründə təxminən 2000 adam yaşayırdı, onların da böyük hissəsi hərbçilər və onların ailə üzvləri idi. Ona görə də bu binaların böyük hissəsi boş qalmışdır. Baxın, burada bir dənə normal vəziyyətdə bina var, yoxsa yox?
Ermənilər Şuşanı erməni şəhəri kimi qələmə vermək istəyirlər. Halbuki, Şuşanın təməlini qoyan Pənahəli xan olub və həmişə burada azərbaycanlılar yaşayıb. Yaxşı, erməni şəhəri idisə, niyə əl gəzdirməmisiniz?. Şuşa kimi mənzərəsi, təbiəti olan şəhəri belə günə salmaq vəhşilikdir. Azərbaycanlıların evlərini dağıdıblar və hesab edirdilər ki, bu işğal əbədi olacaq. Biz işğala son qoyduq.
Mən demişəm ki, Şuşa nəinki Azərbaycanın, dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevriləcəkdir və buna nail olacağıq, 100 faiz. Bu da Realni məktəbin dağılmış binasıdır, görün ermənilər bu binanı nə günə salıblar. Sol tərəfdə də mənə verilən məlumata görə, internat məktəbi olub. Bunu da dağıdıblar, ancaq fasad hissəsi qalıb.
Biz artıq Şuşadan ayrılırıq, ancaq yenə də ayrılmaq istəmirik. Şuşa insanı özünə o qədər cəlb edir ki, buraya gələnlər qayıtmaq, getmək istəmirlər. Ancaq indi biz Bakıya qayıtmalıyıq. Yolüstü Daşaltı kəndində dayanacağıq. O, kəndə də baxacağıq. Ondan sonra istiqamət Bakı şəhəridir.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Hava günəşli, açıq, mavi səma.
Prezident İlham Əliyev: Şuşaya “hələlik” deyirik. Şuşanın girişində Azərbaycan bayrağı dalğalanır və bundan sonra əbədi dalğalanacaqdır. Aşağıda da Laçın dəhlizidir. Hava da yenə bizimlə həmrəydir. Günəş yolumuzu işıqlandırır. Bura isə Şuşa yarımstansiyasının binasıdır. Bu bina qısa müddət ərzində inşa edildi və Şuşanı dayanıqlı enerji ilə təchiz edəcəkdir. Keçən dəfə də yanvar ayında Şuşaya gələndə, Şuşaya yaxınlaşanda hava açıldı, Günəş bizi salamladı.
Buradan da Şuşanın qayaları gözəl görsənir. Çünki biz haqq yolundayıq, işimiz də haqq işidir. Təbiət də bizi salamlayır. Çünki bu Azərbaycan təbiətidir.
Bura isə Daşaltı kəndidir. Daşaltı kəndi ilə də tanış olacağıq.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Şuşa rayonunun Daşaltı kəndinə gəldilər.
Aydın Kərimov: O, Böyük Kirs dağıdır. Şuşanın su mənbələrindən biri onun ətəyindən gəlir.
Birinci xanım: Bu yeni Daşaltı hesab olunur?
Aydın Kərimov: Bəli.
Birinci xanım: O da köhnə Daşaltı.
Prezident İlham Əliyev: Bizim hərbiçilər oradan gəliblər.
Həm sağ tərəfdə, həm də sol tərəfdə Daşaltı kəndinin gözəl mənzərəsidir. Daşaltı kəndi də işğalçılardan azad edilib. Məhz bizim müzəffər ordumuz Daşaltıdan qalxaraq, sıldırım qayaları qət edərək Şuşaya daxil oldu. İrəlidə də Böyük Kirs dağıdır. Azərbaycanın gözəl təbiəti gözümüzün önündədir. Hansı tərəfə baxsan gözəllik, yaşıllıq. Bura Azərbaycan torpağıdır, Qarabağ torpağıdır. Bundan sonra Azərbaycan xalqı burada əbədi yaşayacaq.
Erməni qəsbkarlar tərəfindən 1992-ci ildə işğal olunan Daşaltı kəndi də hərtərəfli terrora məruz qalıb. Prezident İlham Əliyev kəndin bərpası ilə bağlı tapşırıqlarını verdi.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited city of Shusha
16.03.2021President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva visited the city of Shusha.
President Ilham Aliyev said:
- We left Azykh and came to Shusha yesterday. The roads are still in a very bad condition, because there is no road. We came here along Victory road. So far it is only a ground road, because the weather is cold and it is impossible to lay asphalt. It was muddy and there was a heavy fog. This is why we came from Azykh to Shusha in 1 hour and 45 minutes. We stayed in Shusha overnight. We left at 9 in the morning and are going to attend several events. The weather is clear, but there are still clouds above the city.
We last came here in January. We returned the busts of Natavan, Uzeyir Hajibayli and Bulbul to Shusha. It is a great pleasure to come to Shusha again today. On the left, there are snowy and foggy mountains of Shusha.
Restoration of Vagif's mausoleum will begin soon. The former appearance of the mausoleum will be restored. Restoration work will begin today.
Relevant instructions have already been given to restore the mosques. Preliminary studies have begun and the project will be presented in the near future.
Shusha is beautiful in every season.
We will also restore the springs. For 30 years, Armenians dried up all our springs. Notice what the city is like now, what the enemy has done to Shusha.
We are approaching Vagif's mausoleum. Work has already begun. I have looked at the project. Here are the photos. National leader Heydar Aliyev attended both the opening and Vagif Poetry Day. We are restoring history. This project will be implemented by the Heydar Aliyev Foundation at its own expense, with the taste typical of the Heydar Aliyev Foundation and under the leadership of Mehriban Aliyeva.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva visited the museum complex of Molla Panah Vagif in Shusha.
Assistant to the President Anar Alakbarov briefed the President and the First Lady on the project to restore the complex. This project will be implemented by the Heydar Aliyev Foundation. During the project, special attention will be paid to the restoration of the mausoleum. When the Armenians occupied Shusha in 1992, they also brutally destroyed this monument.
President Ilham Aliyev: I have found these photos in the archive. Vagif Poetry Days were held in the summer of 1982. Great leader Heydar Aliyev is in front of the mausoleum in the summer of 1982. People also took part in this event here. Last time I was here, I noticed this place and asked to find pictures of what happened here in the archives, and this picture has been found. You see, Vagif's image was on this wall. The hated enemy dismantled it and the marble. This was a tombstone. Armenian vandals demolished it too. We will restore it. I found a few more photos of the great leader visiting Shusha at the time, and I am also there. This picture was taken on Jidir Duzu. I showed it once, in front of the Natavan spring. There is another picture here and I have to show it too. There was also a bust of Vagif here. Last time I was in Shusha, I showed that the Armenians had dismantled the bust and built a shop. Here it is. The bust of Vagif and the great leader is looking at it. We will restore this bust as well.
The President, the First Lady and Leyla Aliyeva then reviewed the remains of Panahali khan's palace. This building is located in the historical center of Shusha and was the residency of Panahali khan, the founder of the Karabakh khanate. Armenian vandals also destroyed this historic building during the occupation.
President Ilham Aliyev: This was the palace of Panahali khan. Panahali khan, who built and established Shusha, built a palace for himself here. Notice what the Armenians have done to this palace. It was a historical site. The despicable enemy came here, seized our lands, expelled our people, destroyed our historical sites, demolished, vandalized and barbarized everything around them.
Let all international organizations come and see this. Let the circles defending and supporting the Armenians, those who always support them, come and see what these savages have done.
The liberated lands are a witness to Armenian atrocities. There has never been such atrocity in the history of the world. They came here, lived on someone else's land and then took the opportunity to drive out the locals, kill them, burn them and commit genocide. Then they also took advantage of the hospitality of the people who embraced them, accepted them, allowed them to live here, and brought their historical sites to this condition. Savagery! This is exactly what I mean when I say that a savage tribe has passed through these places.
Then President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva arrived at the future site of Molla Panah Vagif’s bust.
The project to restore the bust of Mullah Panah Vagif will also be implemented by the Heydar Aliyev Foundation.
President Ilham Aliyev: This is the pedestal of the bust. The Armenians have destroyed it but we will restore it.
During the occupation, Armenian vandals also destroyed the 19th century Caravanserai historical and architectural complex located in the central square of Shusha.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva visited the Caravanserai historical and architectural complex.
The head of state was informed about the work to be done here.
One of the buildings left face to face with Armenian savagery is the building of the Shusha State Art Gallery.
The gallery was established in 1982 and operated until the occupation in 1992.
President Ilham Aliyev: This was an art gallery of Shusha. The Azerbaijani government organized a gallery here. During the occupation, the enemy used it for its own needs. It will now be completely rebuilt and operate as an art gallery again.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva then viewed the repairs to be carried out at the Karabakh Hotel. The hotel was built in the early 1980s. The building has fallen into disrepair due to neglect. As a result of the work to be done here, the hotel will be brought to a modern level and all conditions will be created for the comfort of visitors to Shusha.
The President and the First Lady were informed about the work done to restore historical and religious sites in Shusha.
President Ilham Aliyev: The rooms of the hotel will be like this. During the occupation, the hotel was almost destroyed and only one floor was used. It was in bad condition and has been quickly prepared as a show room. All rooms of the hotel will be in this style.
We have got acquainted with the ongoing reconstruction work at the Karabakh Hotel. During the occupation, the hotel practically did not operate. Only one or two floors did. This hotel was also built during the Soviet era at the expense of Azerbaijan and was named Karabakh. Then the contemptible enemy changed the name of the hotel to “Shushi palace”. There is no city called Shushi, it has never been and never will be the case.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban and their daughter Leyla Aliyeva also visited the Shusha Carpet Museum. This museum, established to study and preserve the traditions of Karabakh carpet weaving, was also severely damaged during the occupation.
The President, the First Lady and Leyla Aliyeva also viewed the building where the Park Hotel will be located in Shusha. After the reconstruction, the hotel will be able to meet guests at a modern level.
President Ilham Aliyev: This was a former sanatorium building. During the occupation, it was used as a small hotel, but in a very primitive way. The conditions were pretty embarrassing. It is now being restored. This is also a showroom, the rooms of the hotel will be like this. The hotel will be commissioned this year.
Special Representative of the President in Shusha Aydin Karimov reported to the President on the projects to be implemented.
President Ilham Aliyev gave instructions on the work to be done in Shusha.
President Ilham Aliyev: We have also visited the Shusha sanatorium. Many buildings there were destroyed by Armenians. But it will be possible to use some buildings. There are also plans to create small hotels here. We must take into account that there will be a huge influx of tourists to Shusha, so there should be five-, four- and three-star hotels here.
This is a beautiful view of the city and the mountains around it. But we see again that the Armenians did not build a single building here. They may have built this one, an ugly looking building. However, they used the buildings built by Azerbaijan in Soviet times and settled in the houses of Azerbaijanis. All these houses are Soviet-era houses, Khrushchev-era houses. They have long used up their service life. We now need to pay attention to the condition of these buildings.
About 2,000 people lived in Shusha during the occupation, most of them servicemen and their families. Therefore, most of these buildings are empty. Notice if there is a single normal building here or not.
The Armenians want to describe Shusha as an Armenian city. However, it was Panahali khan who laid the foundation of Shusha and Azerbaijanis have always lived here. If it was an Armenian city, why didn't you look after it? It is barbaric to bring a city with the landscape and nature of Shusha to this condition. They have destroyed the homes of Azerbaijanis and believed that this occupation would last forever. We have put an end to the occupation.
I have said that Shusha will become not only one of the most beautiful cities in Azerbaijan, but also in the world, and we will achieve this – 100 percent. This is the ruined building of the Real School. Notice what the Armenians have done to it. According to my information, there was a boarding school on the left. It is also demolished, only a part of the facade remains.
We are leaving Shusha, but we do not want to leave again. Shusha attracts people so much that those who come here do not want to leave. But we must return to Baku. We will stop on the way at Dashalti village. We will also look at the village. Then we will head for Baku.
First Lady Mehriban Aliyeva: The weather is sunny and clear, the sky is blue.
President Ilham Aliyev: We are saying “so long” to Shusha. The Azerbaijani flag is waving at the entrance to Shusha and will be waving forever. Down below is the Lachin corridor. The weather favors us again. The sun illuminates our path. This is the building of the Shusha substation. This building was constructed in a short time and will provide Shusha with sustainable energy. Last time we came to Shusha in January, the air was clear and the sun greeted us as we approached Shusha.
The rocks of Shusha look beautiful from here as well. Because we are on the path of truth and ours is the cause of truth. Nature also greets us. Because this is the nature of Azerbaijan.
This is Dashalti village. We will also get acquainted with Dashalti village.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva arrived at Dashalti village of Shusha district.
Aydin Karimov: This is the Great Kirs Mountain. One of Shusha's water sources comes from its foothills.
First Lady: Is this considered New Dashalti?
Aydin Karimov: Yes.
First Lady: And that is Old Dashalti.
President Ilham Aliyev: Our servicemen came from there.
This is a beautiful view of Dashalti village both on the right and on the left. Dashalti village was also liberated from the occupiers. Our victorious army rose from Dashalti, crossed the steep cliffs and entered Shusha. Ahead of us is Great Kirs Mountain. The beautiful nature of Azerbaijan is right before us. Whichever way you look, there is beauty and greenery. This is the land of Azerbaijan, the land of Karabakh. From now on, the people of Azerbaijan will live here forever.
The village of Dashalti, occupied by Armenian invaders in 1992 was also subjected to all-round terror. President Ilham Aliyev gave instructions to restore the village.