Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva tədbirdə videoformatda çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan ICESCO-nun Baş direktoru Salim əl-Malik gənc nəslin gələcəyində elmin oynadığı rolun əhəmiyyətini vurğuladı. O, ICESCO tərəfindən elan olunan “Qadınlar ili” çərçivəsində qadınların elmdə iştirakına dair tədbirlərin keçiriləcəyini qeyd etdi.
Tədbirdə mötəbər şəxslərin çıxış edəcəyini deyən Salim əl-Malik əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın videoçıxışını təqdim etdi.
-Hörmətli ICESCO-nun Baş direktoru doktor Salim əl-Malik.
Baş direktor Salim əl-Malik dedi:
-Birinci vitse-prezident, ICESCO-ya və alimlərə ünvanladığınız bu ruhlandırıcı çıxışa görə sağ olun. Biz Sizin bu tədbirdə iştirakınızı yüksək qiymətləndiririk. Əmin ola bilərsiniz ki, ICESCO elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində bütün üzv dövlətlərə dəstəyini göstərəcək. Bir daha minnətdaram.
Tədbirdə çıxış edənlər qlobal səviyyədə təhsil sahəsində mövcud boşluğun aradan qaldırılmasının, bu sferada gender bərabərliyinin təmin edilməsinin vacibliyini vurğuladılar. Bildirdilər ki, gənc qızların elmlə məşğul olmalarını, qadınların elm sahəsində karyerasını düzgün qurmalarını təmin etmək mühüm məsələdir. Vurğulandı ki, bəşəri problemlərin həlli üçün qadınlar daha çox elmə cəlb olunmalı, inklüziv və keyfiyyətli təhsillə təmin edilməlidirlər.

11 февраля состоялось мероприятие в формате видеоконференции по случаю Международного дня женщин и девочек в науке в рамках объявленного ИСЕСКО «Года женщин».
Приветствуя участников, генеральный директор ИСЕСКО Салим аль-Малик подчеркнул важную роль науки в будущем молодого поколения. Он отметил, что в рамках объявленного ИСЕСКО «Года женщин» будут проводиться мероприятия, связанные с участием женщин в науке.
Подчеркнув, что на мероприятии выступят авторитетные лица, Салим аль-Малик сначала представил видеовыступление Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой.
-Уважаемый генеральный директор ИСЕСКО доктор Салим аль-Малик.
ХXХ
Генеральный директор Салим аль-Малик сказал:
-Первый вице-президент, спасибо за вдохновляющее выступление, адресованное Вами ИСЕСКО и ученым. Мы высоко оцениваем Ваше участие в этом мероприятии. Можете быть уверены в том, что ИСЕСКО будет оказывать поддержку всем государствам-членам в области науки, образования и культуры. Еще раз благодарю.
Выступившие на мероприятии подчеркнули необходимость устранения глобального разрыва в сфере образования, обеспечения гендерного равенства в этой области. Они отметили, что важным вопросом является обеспечение занятости девушек наукой, правильного построения женщинами карьеры в научной области. Было подчеркнуто, что для решения общечеловеческих проблем женщины должны быть больше привлечены к науке, обеспечены инклюзивным и качественным образованием.