Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər
12.12.2020Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin vəfatından 17 il keçir.
Dekabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.
Görkəmli dövlət xadimi Əziz Əliyevin və tanınmış həkim-alim Tamerlan Əliyevin də xatirələri yad edildi, məzarları üstünə gül dəstələri düzüldü.
Vəfatından sonra xalqın yaddaşında qalmaq hər kəsə nəsib olmur. Xalq yalnız sevdiklərini yadda saxlayır və yaşadır. Ulu öndər Heydər Əliyev misilsiz xidmətlərinə görə hər zaman Vətəni, xalqı üçün əziz olaraq qalacaq. Çünki qeyri-adi şəxsiyyəti, siyasət və dövlət xadiminə xas olan böyük istedadı ilə fərqlənən, xarizmatik lider olan bu dahi insan öz nəcib əməlləri ilə hələ sağlığında ikən tarixin yaddaşında əbədiləşmiş, canlı əfsanəyə çevrilmiş ən böyük azərbaycanlıdır.
Ümummilli Liderin hakimiyyətdə olduğu 35 ildə Azərbaycana bəxş etdiklərini tarix boyunca ondan əvvəl heç bir hakimiyyət sahibi etməyib. Meydana silahsız gələn bu dahi insan qüdrətli ordu yaratdı, cəbhədə atəşkəsə nail oldu, iqtisadiyyatı dirçəltdi, Azərbaycanın müasir tarixində misilsiz işlərə imza atdı. Heydər Əliyev dönəmi Azərbaycan tarixinin, mədəniyyətinin, elminin, təhsilinin qızıl dövrünə çevrildi. Türk dünyasının bu böyük oğlunun danılmaz xidmətlərindən biri güclü, sabitliyə qovuşmuş Azərbaycan idisə, digəri, özünə layiq siyasi varisin yetişdirilməsi idi. O, öz baxışlarını, ideyalarını, öz yolunu davam etdirməyə qadir bir Prezident yetişdirdi.
Ulu Öndərimizin əbədiyyətə qovuşmasının 17-ci ildönümü bu dahi şəxsiyyətin ən böyük arzusunun – işğal altındakı torpaqlarımızın azad olunması ilə nəticələnən şanlı Qələbəmizin sevincini qeyd etdiyimiz bu tarixi günlərə təsadüf edir. Əbədiyaşar Liderin ən böyük arzusu tarixi torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, bütün ömrü boyu sədaqətlə xidmət etdiyi doğma Azərbaycanımızın ərazi bütövlüyünün bərpası idi. Ümummilli Lider illər öncə böyük uzaqgörənliklə deyirdi: “Qarabağ məsələsini həll edəcəyik. Zaman lazımdır, vaxt lazımdır. Azərbaycan torpaqları heç vaxt onun əlindən gedə bilməz. Bizim işğal olunmuş torpaqlarımız mütləq qaytarılacaqdır. Nəyin bahasına olur-olsun”.
Həmin vaxt 17 ildən sonra yetişdi. Dahi şəxsiyyətin bu arzusunu, vəsiyyətini onun layiqli siyasi varisi, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrimizin Müzəffər Ali Baş Komandanı, qüdrətli sərkərdə İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ümummilli Liderin qurucusu olduğu rəşadətli Azərbaycan Ordusu yerinə yetirdi. İldən-ilə güc toplayan Azərbaycan, onun rəşadətli Ordusu düşməni torpaqlarımızdan qovub çıxardı, üçrəngli bayrağımız yenidən Vətən torpaqlarında, Qarabağın döyünən ürəyi olan Şuşada qürurla dalğalanmağa başladı. Dəmir yumruqla beli qırılan, başı əzilən düşmən kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur oldu, ərazi bütövlüyümüz təmin edildi. Öz liderinə, Ali Baş Komandanına inanan və güvənən bu ordu, igid Azərbaycan əsgəri 30 illik işğala qanı-canı bahasına son qoydu.
Vətən müharibəsində qazanılan Böyük Qələbə münasibətilə Bakıda keçirilən möhtəşəm Zəfər paradı ümummilli lider Heydər Əliyevin əbədiyaşar ideyalarının onun layiqli siyasi varisi, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsinin təntənəsi oldu.

12.12.2020Прошло 17 лет со дня кончины архитектора и созидателя современного Азербайджанского государства, всемирно известного политического деятеля, общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
12 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева, прибыв на Аллею почетного захоронения, посетили могилу общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
Президент Ильхам Алиев возложил венок к могиле Великого лидера.
Глава нашего государства Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева также возложили цветы к могиле спутницы жизни Великого лидера, выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханым Алиевой.
Также была почтена память выдающегося государственного деятеля Азиза Алиева и известного врача-ученого Тамерлана Алиева, возложены цветы к их могиле.
Не каждому суждено остаться в памяти народа после смерти. Народ хранит в своей памяти лишь тех, кого любит. Великий лидер Гейдар Алиев благодаря его неоценимым заслугам всегда будет дорог для своей Родины, своего народа. Потому что этот гениальный человек, необыкновенная личность, обладавшая огромным талантом политического и государственного деятеля, харизматичный лидер своими благородными поступками еще при жизни стал живой легендой, увековеченной в памяти истории.
То, что за 35 лет пребывания у власти сделал общенациональный лидер для Азербайджана, не сделал никто до него на протяжении всей истории. Этот гениальный человек создал могучую армию, добился прекращения огня на фронте, возродил экономику, его грандиозные дела вошли в современную историю Азербайджана. Эпоха Гейдара Алиева стала золотым веком истории, культуры, науки, образования Азербайджана. Если одной из неоспоримых заслуг этого великого сына тюркского мира было создание сильного, стабильного Азербайджана, то другой – явилось воспитание достойного политического преемника. Он воспитал Президента, который смог продолжить его идеи, его путь.
17-я годовщина кончины великого лидера совпадает с историческими днями, когда мы празднуем исполнение величайшей мечты этой гениальной личности – радость славной Победы, которая привела к освобождению наших оккупированных земель. Самой большой мечтой вечного лидера было освобождение наших исторических земель от оккупации, восстановление территориальной целостности родного Азербайджана, которому он преданно служил всю жизнь. Общенациональный лидер сказал много лет назад с большой дальновидностью: «Мы решим карабахский вопрос. Нужно время. Никто не может отнять у Азербайджана его земли. Наши оккупированные земли обязательно будут возвращены. Любой ценой».
Это время настало спустя 17 лет. Эта мечта, это завещание гениальной личности было исполнено доблестной Азербайджанской армией, которую построил общенациональный лидер, под руководством его достойного политического преемника, Президента Азербайджана, Победоносного Верховного главнокомандующего Вооруженными силами, могучего полководца Ильхама Алиева. Азербайджан, год от года набиравший силу, его доблестная Армия, изгнали врага с наших земель, и наш трехцветный флаг снова гордо реет над родной землей, в бьющемся сердце Карабаха - Шуше. Враг, которому железным кулаком сломали хребет, раздавили голову, был вынужден подписать акт о капитуляции, была обеспечена наша территориальная целостность. Веря и доверяя своему лидеру, Верховному главнокомандующему, эта Армия, отважный азербайджанский солдат ценой своей жизни положили конец 30-летней оккупации.
Грандиозный парад Победы, проведенный в Баку по случаю Великой Победы в Отечественной войне, стал торжеством успешного продолжения идей общенационального лидера Гейдара Алиева его достойным политическим преемником, Победоносным Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым.