Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 1 saylı Kliniki Tibbi Mərkəzdə müalicə olunan hərbçilərlə görüşüblər
Noyabrın 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 1 saylı Kliniki Tibbi Mərkəzdə müalicə olunan hərbçilərlə görüşüblər.
-Əziz hərbçilər, Vətən müharibəsi başa çatdı. Azərbaycan bu müharibədə parlaq qələbə qazandı, torpaqlarımız işğaldan azad olundu, işğalçıları torpaqlarımızdan qovmuşuq. Mən gəlmişəm ki, bu parlaq qələbə münasibətilə sizi şəxsən təbrik edim, sizə öz təşəkkürümü bildirim, Azərbaycan xalqının təşəkkürünü bildirim ki, siz qəhrəmancasına döyüşərək, düşmənin torpaqlarımızdan qovulmasında müstəsna xidmətlər göstərmisiniz, yaralanmısınız, öz həyatınızı risk altına atmısınız, böyük şücaət göstərmisiniz.
İkinci Qarabağ müharibəsi tarixdə Azərbaycanın şanlı qələbəsi kimi qalacaq. Bu qələbənin qazanılmasında bütün xalqımız birlik, həmrəylik göstərmişdir. Atılan addımlar bütün bir məqsədi güdürdü ki, qısa müddət ərzində az itkilərlə düşmənə elə sarsıdıcı zərbə vuraq ki, düşmən məcbur olub torpaqlarımızdan çıxsın. Döyüş meydanında qazanılmış qələbələr siyasi müstəvidə də qələbənin qazanılmasını şərtləndirdi. Əgər döyüş meydanında biz bu qələbəni qazanmasaydıq, inanmıram ki, işğalçı qalan torpaqlardan çıxacaqdı. Necə ki, torpaqlarımızı 30 ilə yaxın müxtəlif yollarla işğal altında saxlamağa can atan düşmən bu işğalı əbədi etmək istəyirdi, biz danışıqlar yolu ilə də heç bir nəticə əldə edə bilməzdik. Biz bu müharibəni şəhidlərimizin canı-qanı bahasına, hərbçilərimizin rəşadəti hesabına, dövlətimizin siyasəti hesabına qazanmışıq. Mən xahiş edirəm ki, Vətən müharibəsində şəhid olmuş bizim bütün bacı-qardaşlarımızın xatirəsini yad edək, bir dəqiqə sükutla yad edək.
Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Allah sizə şəfa versin! Allah bütün yaralı əsgər və zabitlərimizə şəfa versin!
Bu qələbə Azərbaycan tarixində əbədi qalacaqdır. Həm döyüş meydanında, həm danışıqlar masası arxasında biz istədiyimizə nail ola bildik. Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Şuşa şəhərlərini hərbi güc hesabına azad edə bilmişik. Bayrağımızı o torpaqlara sancmışıq, bayrağımızı dalğalandırmışıq. Bu gün bütün dünya gördü ki, Azərbaycanın gücü nədən ibarətdir. Həm siyasi sahədə, həm hərbi quruculuq sahəsində, hərbçilərimizin peşəkarlığı sayəsində biz müharibənin ilk günlərindən üstünlüyü əldə etdik və ardıcıllıqla bu son hədəfə qədər uğurla irəliləmişik.
Döyüşlər şiddətli xarakter almışdı, düşmən müqavimət göstərirdi. Bunu da hər kəs bilsin, bu 44 gün ərzində əldə edilmiş qələbə bizim hərbçilərimizin peşəkarlığı, qəhrəmanlığı hesabına qazanılıb. Düşmən işğal edilmiş torpaqlardan öz xoşu ilə çıxmaq istəmirdi və siz - bu döyüşlərdə fəal iştirak edən insanlar yaxşı bilirsiniz ki, 30 il ərzində hansı istehkamlar qurmuşdular. O istehkamları yarıb keçmək, o müdafiə xətlərini dəf etmək çox böyük qəhrəmanlıq və hərbi peşəkarlıq tələb edirdi. Bir də ki, o bölgənin coğrafiyası özlüyündə bir istehkamdır. Şuşa alınmaz qala sayılan bir şəhərdir. Pənahəli xan o şəhəri elə salmışdır ki, Şuşa sakinlərini düşməndən maksimum dərəcədə mühafizə edə bilsin. Şuşanı bir neçə gün ərzində az itkilərlə və şəhərə böyük zərər vurmadan almaq böyük peşəkarlıq, rəşadət rəmzidir. Düşmən 30 il bu torpaqlarda hazırlıq işləri görüb. Bu hazırlıq işləri onu göstərir ki, öz xoşu ilə torpaqlarımızdan çıxmaq istəmirdi. Əgər istəsəydi, bu məsələlərə nə üçün bu qədər vəsait ayırırdı? Bu, onu göstərir ki, bütün bu dövr ərzində - 30 ilə yaxın dövr ərzində düşmən sadəcə olaraq bizi aldadırdı, vasitəçiləri aldadırdı ki, onlar bizim torpaqlarımızdan çıxacaqlar. Bu, yalan idi və döyüş meydanında mövcud olan mənzərə bunu təsdiqləyir. Eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş torpaqların mənzərəsi onu göstərdi ki, bu düşmən Azərbaycan xalqına nifrət hissi ilə yaşayıb, əks təqdirdə, bütün binaların sökülməsinə nə ehtiyac var? İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizin demək olar ki, 99 faizində bütün binalar dağıdılıbdır - yaşayış binaları, məktəblər, xəstəxanalar, ictimai binalar, tarixi abidələr, əcdadlarımızın qəbirləri, məscidlərimiz. İndi biz bu görüntüləri yayırıq, mətbuatda hər kəs bunu görə bilər. Bu, vəhşilikdir, vandallıqdır, bu, hərbi cinayətdir. Düşmən hərbi cinayət törədib və artıq göstəriş verilib ki, dəymiş ziyanın hesablanması, onun uçotu təmin edilsin. Artıq qruplar səfərbər edilib, beynəlxalq ekspertlər dəvət ediləcək. Beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə bütün dağıntıların maddi və mənəvi ziyanı hesablanacaq və biz - həm insanlar fərdi qaydada, eyni zamanda, mütəşəkkil qaydada düşməni beynəlxalq məhkəmələrə verəcəyik, onlar təzminat ödəyəcəklər, öz çirkin əməllərinə cavab verəcəklər və cavab verirlər.
Biz çalışırdıq ki, bu məsələ sülh yolu ilə həll olunsun. O cümlədən, mən 17 il ərzində ölkə başçısı kimi çalışırdım ki, məsələ sülh yolu ilə həll olunsun və bu məsələnin uzanmasının əsas səbəbi də budur. Bir də beynəlxalq vasitəçilər bizi inandırırdılar ki, bu məsələ sülh yolu ilə həll oluna bilər. Ancaq son bir il ərzində gördük ki, bizi sadəcə olaraq aldadırlar, sülh prosesi demək olar, iflic vəziyyətə düşmüşdü. Ermənistanın yeni rəhbərliyi qəbuledilməz, zərərli addımlar və ifadələrlə faktiki olaraq danışıqlar prosesini məhv etmişdi və son aylar ərzində bunu heç də gizlətmirdi. Nümayişkaranə elə addımlar atılırdı ki, həm bizə, həm bütün dünyaya göstərsinlər ki, işğal edilmiş torpaqlar əbədi işğal altında qalacaq. Onlar müxtəlif xəritələr dərc etmişdilər. Bu xəritələrdə “Dağlıq Qarabağ Respublikası”nın sərhədlərini müəyyən etmişdilər, o sərhədlərin içərisinə bütün işğal edilmiş torpaqlar da daxil idi. Onlar bizim tarixi şəhərlərimizin adlarını dəyişdirmişdilər, yeni eybəcər adlar vermişdilər. Bütün kəndlərimizin adlarını dəyişdirmişdilər. Tarixi-mədəni irsimizi silmək istəyirdilər. Xaricdən erməniləri Şuşaya gətirib məskunlaşdırmaq istəyirdilər. Yeni kommunikasiyaların, yolların çəkilişi nəticəsində o məskunlaşmanı, xüsusilə Arazboyu yerləşən rayonlarda o məskunlaşmanı sürətləndirmək istəyirdilər. Xaricdə yaşayan ermənilərin maliyyə və siyasi dəstəyi hesabına bir neçə ölkədə bəzi bələdiyyələr artıq “Dağlıq Qarabağ Respublikası”nın tanınması haqqında qərarlar qəbul etmişdilər. Bütün bunlar nəyi göstərir? Bütün bunlar onu göstərir ki, onlar hesab edirdilər, bax, bu yollarla həm işğalı qanuniləşdirəcəklər, həm də qondarma kriminal qurumun tanıdılması istiqamətində uğurlar qazanacaqlar. Görəndə ki, bizi, sadəcə olaraq, aldadırlar, bizi, müqəddəs yerlərimizi təhqir etməyə çalışırlar, biz sözümüzü dedik və mən bunu gizlətmirdim. Bütün bu dövr ərzində - 17 il ərzində demişdim ki, əgər bu məsələ sülh yolu ilə həll olunmasa, bunu hərbi yolla həll edəcəyik. Kim nə deyir-desin, bu gün də eyni fikirdəyəm, eyni sözlərimi deyirəm. Bu 44 gün ərzində mənə nə qədər zənglər oldu, nə qədər siqnallar göndərildi ki, dayanın, dayanın. Deyirdim ki, şərt qoyuram düşmən qarşısında, çıxsın torpaqlarımızdan biz dayanaq. Bəyanat versin ki, çıxıram, biz dayanaq. Cədvəl versin, tarix versin, biz dayanaq. Amma düşmən hesab edirdi ki, bizim uğurlu hücumumuzun qarşısını ala bilər.
Artıq birinci həftələrdən sonra dərk etdilər ki, bizim qabağımızda dura bilməyəcəklər. Ona görə beynəlxalq ictimaiyyətə daha fəal şəkildə müraciət etməyə başladılar ki, beynəlxalq təşkilatlar, bəzi ölkələr bizi dayandırsınlar. Mən isə deyirdim ki, heç kim bizi dayandıra bilməz, sona qədər gedəcəyik. Paşinyan şərtlərimi qəbul etməli, bəyan etməlidir ki, filan tarixdə filan rayonlardan çıxır və buna nail olduq. Noyabrın 9-da imzalanmış birgə bəyanat faktiki olaraq Ermənistan sülh kapitulyasiya aktı idi. Necə ki, vaxtilə İkinci Dünya müharibəsi başa çatandan sonra Hitlerin əlaltıları müttəfiq ölkələrin hərbi rəhbərlərinin qarşısında kapitulyasiya aktını imzalamışlar, mən də deyirdim ki, eyni qaydada Paşinyan canlı formatda, videokonfrans şəklində kapitulyasiya aktını imzalamalıdır. Amma açığını deyim, ondan sonra Rusiya Prezidenti Vladimir Putin məndən xahiş etdi ki, mən bu məsələdə çox da təkid etməyim. Mən hesab etdim ki, onsuz da Paşinyan kifayət qədər alçaldıldı, öz çirkin əməllərinə görə cəzalandırıldı, faktiki olaraq diz çökdü, mənim bütün şərtlərimi qəbul etdi. İmzalanmış bəyanatda Ağdam, Laçın, Kəlbəcər rayonlarından işğalçı qüvvələrin çıxarılmasının cədvəli də təsdiq olundu. Dedim etiraz etmirəm. Dedim getsin harada istəyir imzalasın, qaranlıq bir otaqda, bir anbarda, kameralardan uzaq bir yerdə imzalasın. Belə də oldu. Mənim və Prezident Putinin imzalanma mərasimini bütün Azərbaycan xalqı gördü. Paşinyan, sən harada imzalamısan bu sənədi? O qədər də əhəmiyyətli deyil. Çünki indi onu tapmaq mümkün deyil. Heç kim də soruşa bilməz, ay Paşinyan, sən bunu harada imzalamısan?
Biz bir daha gücümüzü göstərdik, xalqımızın birliyini göstərdik. Göstərdik ki, heç bir qüvvə bizim qabağımızda dura bilməz, heç bir qüvvə bizi haqq yolumuzdan döndərə bilməz. Bu tarixi missiyanı siz icra etmisiniz - Azərbaycan əsgəri, Azərbaycan giziri, Azərbaycan zabiti icra edib. Əlbəttə ki, bizim güclü ordumuz var, texniki təchizat da yüksək səviyyədədir. Bütün dünya gördü ki, biz hansı texniki imkanlardan istifadə edirik. Onu da deyə bilərəm ki, bu gün bizim əldə etdiyimiz qələbə və apardığımız hərbi əməliyyatlar həm texniki imkanlar baxımından, eyni zamanda, operativ addımlar, əməliyyatların hazırlanması və icra edilməsi baxımından bütün dünyada öyrənilir. Bu, yeni nəsil müharibə üsuludur, hansı ki, planlaşdırma, texniki təchizat, texnologiyaların tətbiqi, əməliyyatların düzgün planlaşdırılması və həyata keçirilməsi, hərbçilərimizin döyüş qabiliyyəti və mənəvi ruh birləşir, vəhdət təşkil edir. Ancaq mən bunu artıq bir neçə dəfə demişəm, bu qələbəni qazanan bizim texniki vasitələr yox, əsgər və zabitlərimizdir. Onlar torpağımızı düşməndən qarış-qarış azad edə-edə bu Qələbəni, bu Zəfəri xalqımıza nəsib etdilər. Ona görə bu qələbənin birinci qəhrəmanı Azərbaycan əsgəridir, Azərbaycan zabitidir və hər kəs bunu bilməlidir. Biz sübut etdik ki, biz böyük xalqıq. Biz sübut etdik ki, biz həmrəylik göstəririk, birlik göstəririk və bu birlik onsuz da cəmiyyətdə var idi. Ancaq bu zəfərdən sonra bu, daha da yüksək səviyyəyə qalxdı. Bu birlik bizə imkan verəcək ki, işğaldan azad edilmiş torpaqlara yenidən həyat qaytaraq, məcburi köçkünlərimizi o yerlərə maksimum qısa müddət ərzində qaytaraq. Qarabağ bölgəsi, gözəl tarixi diyarımız sanki yenidən doğulacaq, yenidən canlanacaq, dirçələcək. Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi və ən gözəl güşələrindən biri olan Qarabağ əsl cənnət məkanına çevriləcəkdir.
Xalqımızın duyğularını təsəvvür etmək çətin deyil. Mən bu dönəmdə hər gün minlərlə məktub alıram. Sevinclə dolu, minnətdarlıqla dolu, qürur hissi ilə dolu məktublar məni doğrudan da çox duyğulandırır. Bu gün bizim televiziya kanallarımız, internet saytlarımız uzun illər məcburi köçkün həyatı yaşamış insanları, onların duyğularını, onların sözlərini ictimaiyyətə təqdim edəndə onların ən çox sevdiyi və dediyi ifadəni mən bildirmək istəyirəm. Deyir ki, artıq mən qaçqın deyiləm. Bilirsiniz bu, nə deməkdir? Bu, bəlkə də ən xoşbəxt anların təzahürüdür, həm bu insanların həyatında, həm bizim hamımızın həyatında və mənim həyatımda. Deyir ki, mən artıq köçkün, qaçqın deyiləm. Onlar bu daşı öz ətəyindən tökmək istəyirdilər. Onlar mənfur düşmən tərəfindən bizə yapışdırılmış belə bir ifadədən öz canlarını qurtarmaq istəyirdilər və bu gün gəldi.
Əziz keçmiş köçkünlər, siz artıq köçkün deyilsiniz. Mən onlara bizim bu qəhrəman əsgər və zabitlərimizin hüzurunda müraciət edərək deyirəm: Siz köçkün deyilsiniz, siz qayıdırsınız. Biz sizi qaytaracağıq. Bax, burada oturanlar, bizim minlərlə əsgər və zabitlərimiz sizi öz doğma dədə-baba torpaqlarınıza qaytarırlar. Biz Azərbaycan dövləti isə əlimizdən gələni edəcəyik ki, sizi tezliklə qaytaraq. İlk növbədə, əlbəttə, təhlükəsizlik tədbirləri görülməlidir. Mənfur düşmən o bölgələrdə demək olar ki, hər yerə minalar döşəyib. İndi minalardan təmizləmə prosesi getməlidir. Biz indi beynəlxalq təşkilatları da cəlb edəcəyik. Çünki qısa müddət ərzində bunu etmək üçün bizdə daxili imkanlar məhduddur. İlk növbədə, təhlükəsizlik, ondan sonra infrastruktur, ondan sonra bütün başqa bərpa məsələləri öz həllini tapacaq. Eyni zamanda, bildiyiniz kimi, bu 44 gün ərzində düşmən öz məğlubiyyətinin acısını mülki vətəndaşlardan çıxarmaq istəyirdi. Bunun nəticəsində 93 mülki şəxs həlak oldu, 400-dən çox mülki şəxs yaralandı, 3 mindən çox bina ya dağıldı, yandı, ya da ki, ziyan gördü. Mən artıq göstəriş vermişəm, bölgələrə qruplar göndərilir, vurulmuş ziyan hesablanır. Dağılmış bütün evlərin hamısı dövlət hesabına yenidən tikiləcək, zərər görmüş bütün evlər dövlət tərəfindən bərpa ediləcək. Vətəndaşlarımızın itirilmiş mülkiyyəti bərpa ediləcək, itirilmiş ev heyvanları vətəndaşlara veriləcək. Yəni, bizim vətəndaşlarımız tam əmin ola bilərlər ki, onların itirilmiş bütün mülkiyyəti bərpa ediləcək. Mən söz verirəm ki, onlar üçün tikiləcək evlər, əvvəlki evlərdən daha yaxşı olacaq, daha keyfiyyətli olacaq, daha geniş olacaq. Biz bunu edəcəyik. Bizim üçün xalqımızın rifahı, təhlükəsizliyi birinci məsələdir. Ancaq bu dövr ərzində mənim üçün ondan da vacib məsələ torpaqlarımızın qaytarılması idi, ərazi bütövlüyümüzün bərpası idi, bayrağımızın Şuşada ucaldılması idi, işğal altında olan bütün başqa torpaqlarda bayrağımızın qaldırılması idi. Buna nail olduq!
Biz tarixi anlar yaşayırıq. Görürsünüz ki, küçələrdə insanlar bu bayramı necə qeyd edirlər. Bu bayramı bütün Azərbaycan qeyd edir, bütün dünya azərbaycanlıları qeyd edirlər. Bu bayram qardaş Türkiyədə bizdəki kimi qeyd olunur. Bu təbiidir. Çünki biz bir millət, iki dövlətik. Bu günlər ərzində əziz Qardaşım, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana dəfələrlə öz təşəkkürümü bildirmişəm. Dünən də telefonla danışmışıq. Yenə də təşəkkürümü bildirdim. Türkiyənin siyasi və mənəvi dəstəyi bu Qələbənin qazanılmasında çox böyük rol oynamışdır. Çünki Prezidentin, Qardaşımın ilk saatlardan dediyi “Azərbaycan tək deyil, Türkiyə onun yanındadır” sözləri bir çoxlarının bu münaqişəyə müdaxilə cəhdlərini alt-üst etdi. Bütün bu dövr ərzində həm Prezident, həm nazirlər, vəzifəli şəxslər daim bizə öz dəstəyini ifadə etmişlər. Görürsünüz, nə qədər heyətlər gəlir. Demək olar ki, hər həftə Türkiyədən bir neçə heyət gəlir. Türkiyədən bizə dəstək və həmrəylik nümayişi Azərbaycan xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
İndi həyatımızda yeni dövr başlayır. Bu dövr ölkəmizin xoşbəxt gələcəyini təmin edəcək. Sizin həyatınızda yeni dövr başlayır. Siz yaralanmısınız. Amma bilin ki, biz sizi sağaldacağıq. Ən ağır yaralanmış hərbçilərimizi həyata qaytaracağıq. Bizim həkimlərimiz indi gecə-gündüz çalışırlar. Bundan sonra da normal həyata qayıtmaq üçün bütün lazımı tədbirlər görüləcək. Bilirsiniz ki, Birinci Qarabağ müharibəsində əlini, qolunu, ayağını itirmiş hərbçilərimiz üçün Mehriban xanımın şəxsi təşəbbüsü və nəzarəti altında müasir protezlər gətirilir. O protezlər ki, insanlar o protezlərdən istifadə edib futbol da oynaya bilərlər. Bütün bunlar təmin ediləcək. Siz əmin ola bilərsiniz. Sizin gələcək həyatınızla bağlı mən bəri başdan bütün dövlət qurumlarına, özəl şirkətlərə müraciət edirəm, bildirirəm ki, hərbçilərimizi, qəhrəmanlıq göstərmiş, yaralanmış hərbçilərimizi işlə təmin etmək üçün xüsusi addımlar atılacaqdır. Biz bunu daim nəzərə alacağıq.
Şəhid ailələrinin problemləri öz həllini tapacaq. Biz növbədə dayanan əksər şəhid ailələrimizin məişət problemlərini demək olar ki, həll etdik. Bu il 1500 şəhid ailəsi dövlət tərəfindən evlərlə, mənzillərlə təmin ediləcək. Bu gün buradan bizim bütün aidiyyəti qurumlarımıza göstəriş verirəm ki, İkinci Qarabağ müharibəsində, Vətən müharibəsi adlandırdığımız müharibədə şəhid olmuş insanların yaxınlarına qısa müddət ərzində həm maddi dəstək göstərilməlidir, eyni zamanda, indi onların uçotu aparılır. Dəqiq uçot aparılandan sonra onlara mənzillərin, evlərin verilməsi təmin ediləcəkdir.
Mən bütün bu 44 gün ərzində, ondan əvvəl və ondan sonra döyüş meydanında, arxa cəbhədə qəhrəmanlıq göstərmiş hərbçilərimizi təltif edəcəyəm. Artıq müvafiq göstəriş verilibdir. Mən artıq göstəriş vermişəm və sizin qarşınızda bunu bəyan etmək istəyirəm ki, Azərbaycanda yeni ordenlər və medallar təsis ediləcək. Məhz Vətən müharibəsində fərqlənmiş hərbçilərə və mülki şəxslərə bu orden və medallar veriləcək. Bu orden və medalların adlarını da mən təklif etmişəm. Hesab edirəm ki, bu adlar da sizin xoşunuza, Azərbaycan xalqının xoşuna gələcək. Göstəriş vermişəm ki, düşmənin qənimət götürülmüş hərbi texnikası Bakıya gətirilsin. Tapşırmışam ki, yer seçilsin, o texnikanı biz nümayiş etdirəcəyik. Bütün Azərbaycan xalqı gedib görəcək ki, biz nəyi əldə etmişik. Məhv edilmiş bəzi texnika elə vəziyyətdədir ki, indi onu gətirmək mümkün deyil. Amma bu məlumatı mən ardıcıl şəkildə xalqımıza təqdim edirdim ki, biz düşmənin nə qədər texnikasını məhv etdik. Faktiki olaraq onların ordusunda texnika qalmadı, ordusu demək olar ki, yoxdur. Özləri də bunu etiraf ediblər. Özləri də etiraf edirdilər ki, Azərbaycan onlara qalib gəldi. Yəni, qənimət götürülmüş o hərbi texnikanı nümayiş etdirəcəyik. Planlarım çoxdur. İnşallah, hamısını icra edəcəyik. Bu tarixi Qələbəmizi hüquqi müstəvidə, siyasi müstəvidə daha da möhkəmləndirəcəyik. Bundan sonra vətəndaşlarımız rahat yaşayacaqlar, öz doğma torpağına qayıdacaqlar. Azərbaycan sizin sayənizdə yeni bir dövrə qədəm qoyacaq.
Ona görə bu gün, müharibə başa çatandan dərhal sonra gəlmişəm ki, sizə öz hörmətimi ifadə edim. Sizin valideynlərinizə öz təşəkkürümü bildirim ki, dövlət üçün belə qəhrəman övladlar yetişdiriblər. Gəlmişəm ki, sizə şəxsən öz təşəkkürümü bildirim, sizi təbrik edim. Mənim birinci təbrik etdiyim insanlar sizsiniz və sizin simanızda bizim bütün qəhrəman döyüşçülərimizdir. Gəlmişəm deyim ki, mən hər zaman sizinlə bir yerdə olacağam. Mənə arxalana bilərsiniz. Bizim qəhrəman döyüşçülərimiz gələcək həyatda da daim mənim nəzarətim altında olacaqlar. Bir daha sizi təbik edirəm, tezliklə sağalın, adi həyata qayıdın. Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!
Baş leytenant Mail Əsgərov: Həqiqi hərbi xidmətimi ehtiyatda olan zabit kimi başa vurmuşdum və ehtiyata buraxılmışdım. Sizin əmrinizlə qismən səfərbərlik elan olunanda mən də yenidən hərbi xidmətə, ordu sıralarına qayıtdım və düşmənlə Füzuli rayonu istiqamətində vuruşduq, orada da yaralandım. Çox fəxarət hissi keçirirəm ki, döyüş yoldaşlarım mənim missiyamı yarımçıq qoymadılar, qələbə çaldılar.
Yaralanandan sonra müalicə aldığım xəstəxanada Sizin torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə bağlı etdiyiniz çıxışları böyük səbirsizliklə gözləyirdik. O çıxışların içində bizim üçün əhəmiyyət kəsb edən çıxışlardan biri də Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi olan Şuşa şəhərində üçrəngli bayrağın dalğalanması xəbərini eşitmək arzusu idi. Onu da Siz bizə nəsib etdiniz. Ona görə Sizə xüsusi təşəkkürümü bildirəm.
Siz ötən çıxışınızda, daha doğrusu, son çıxışınızda xalqa müraciətlə dediniz ki, biz dəmir yumruq olaraq düşmənə qalib gəldik. Mən bunu belə xarakterizə edərdim ki, bu dəmir yumruq həm xalqımızın birliyi, xalqımızın vəhdəti, ordumuzun gücü və xüsusən qeyd etmək istəyirəm ki, xalqın Sizə olan böyük inamıdır. Yəni, xalqın içində olaraq bunu mən deyirəm, xalqın Sizə olan böyük inamıdır. Bu, qələbəni təmin etdi. Biz o yumruqla düşməni əzdik.
Bu Qələbəni, bu sevinci, bu qalibiyyəti bizə yaşatdığınız üçün Sizə sonsuz təşəkkürümüzü bildiririk. Fürsətdən istifadə edib Qələbəyə görə Sizi təbrik edirəm və Mehriban xanım, Sizi təbrik edirəm. Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Biz bu Qələbəni çoxdan gözləyirdik. Bizim xalqımız bu Qələbəyə layiqdir. Bizim xalq qalib xalqdır. Sağ olun, uşaqlar.

President Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva met with servicemen undergoing treatment at Clinical Medical Center No 1
11.11.2020President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva have met with the servicemen undergoing treatment at Clinical Medical Center No 1.
- Dear servicemen, the Patriotic War is over. Azerbaijan has won a brilliant victory in this war, our lands have been liberated from occupation, we have expelled the occupiers from our lands. I have come to congratulate you personally on this glorious victory, to express my gratitude to you, to express the gratitude of the Azerbaijani people to you for fighting heroically, for your exceptional contribution to expelling the enemy from our lands. You were wounded, you put your lives on the line and showed tremendous courage.
The Second Karabakh War will go down in history as Azerbaijan’s glorious victory. All our people have shown unity and solidarity in achieving this victory. All the steps taken were aimed at inflicting crushing blows to the enemy with few losses and in a short period of time so that to force the enemy to leave our lands. Victory on the battlefield also led to victory in the political arena. If we had not won this victory on the battlefield, I do not believe that the occupier would have left the remaining lands. The enemy, which had been trying to occupy our lands for almost 30 years in various ways, wanted to perpetuate this occupation. We could not achieve any results through negotiations. We won this war at the expense of the lives of our martyrs, the courage of our servicemen and the policy of our state. I ask you to remember all our brothers and sisters who were killed in the Great Patriotic War by observing a minute of silence.
May God have mercy on all our martyrs! May God send healing to you! May God send healing to all our wounded soldiers and officers!
This victory will remain in the history of Azerbaijan forever. Both on the battlefield and at the negotiating table, we were able to achieve what we wanted. We were able to liberate the cities of Fuzuli, Jabrayil, Zangilan, Gubadli, Shusha using military force. We raised our flag in those lands, our flag flies there now. Today, the whole world sees what Azerbaijan is capable of doing. Both in the political sphere and in the field of military construction, we gained an advantage from the first days of the war thanks to the professionalism of our servicemen and consistently advanced towards this last goal.
The fighting was fierce, the enemy put up stiff resistance. Let everyone know that the victory achieved over these 44 days was achieved thanks to the professionalism and heroism of our servicemen. The enemy did not want to leave the occupied territories of its own accord, and you, the people who took an active part in these battles, know very well what fortifications they had built there in 30 years. It took great heroism and military professionalism to break through those fortifications and crush those lines of defense. Also, the geography of that region is a fortification in itself. Shusha is an impregnable fortress. Panahali Khan built that city so that he could protect the people of Shusha from the enemy as much as possible. It is a symbol of great professionalism and courage to capture Shusha in a few days with little losses and without causing great damage to the city. The enemy had been making preparations on these lands for 30 years. These preparations show that they did not want to leave our lands voluntarily. If they did, why did they spend so much money on these issues? This shows that during all this time – for about 30 years – the enemy was simply deceiving us, deceiving the mediators that they would leave our lands. This was a lie, and the scene on the battlefield confirms that again. At the same time, the landscape of the liberated lands shows that the enemy lived with hatred for the Azerbaijani people. Otherwise, why would they demolish all the buildings? Almost 99 percent of our liberated territories have been destroyed – residential buildings, schools, hospitals, public buildings, historical sites, graves of our ancestors, mosques. Now we are spreading these images so that everyone can see them in the media. This is savagery and vandalism. This is a war crime. The enemy has committed a war crime, and I have already issued instructions to calculate and record the damage. Groups have already been mobilized and international experts will be invited. With the participation of international experts, the entire material and moral damage will be calculated, and we will take the enemy, both individuals and collectively, to international courts, they will pay compensation, be held to account. They are already being held to account for their ugly deeds.
We tried to resolve this issue peacefully. In particular, as the head of state I have been working to resolve the issue peacefully for 17 years, and this is the main reason why this issue has taken such a long time to be resolved. International mediators also assured us that this issue could be resolved peacefully. But over the past year, we saw that we were simply being deceived and the peace process was almost paralyzed. The new leadership of Armenia has, in fact, disrupted the process of negotiations with unacceptable and harmful steps and statements and was making no secret of that in recent months. Demonstrative steps were taken to show both us and the whole world that the occupied territories would remain under occupation forever. They published various maps. These maps indicated the borders of the “Nagorno-Karabakh Republic”, which included all the occupied territories. They changed the names of our historical cities and gave them new ugly names. They changed the names of all our villages. They wanted to erase our historical and cultural heritage. They wanted to bring Armenians from abroad to Shusha and settle them there. As a result of the construction of new communications and roads, they wanted to accelerate that settlement, especially in the regions along the Araz River. Due to financial and political support from the Armenians living abroad, some municipalities in several countries already decided to recognize the "Nagorno-Karabakh Republic". What does all this show? All this shows their belief that they could both legitimize the occupation and succeed in promoting the so-called criminal entity in this way. When we saw that they were simply deceiving us, trying to insult us and our holy places, we said our word and I did not hide it. During all this time, for 17 years, I had been saying that if this issue was not resolved peacefully, we would resolve it militarily. Whatever people may say, I still think the same and I am saying the same today. For the past 44 days, I received so many calls and so many signals to stop. I said that I had one condition for the enemy – leave our lands and we will stop. Let him say that he is leaving and we will stop. Let him provide a timetable, a date, and we will stop. But the enemy believed that they could stop our successful attack.
Already after the first weeks they realized that they would not be able to stand in front of us. Therefore, they began to appeal to the international community more actively, asking them international organizations and some countries to stop us. I said that no-one could stop us and that we would go to the end. Pashinyan must accept my conditions and declare that he is leaving specific districts at a specific date, and we have achieved that. The joint statement signed on 10 November was in fact an act of Armenia’s peaceful capitulation. Just as after the end of World War II, Hitler's henchmen signed an act of capitulation in front of the military leaders of the allied countries, I also said that Pashinyan must sign an act of capitulation in a live format, in the form of a video conference. But frankly speaking, Russian President Vladimir Putin asked me not to insist on that too much. I thought that Pashinyan was already humiliated enough, was already punished for his ugly deeds, was already on his knees and had already accepted all my conditions. The signed statement also approved a timetable for the withdrawal of the occupying forces from Aghdam, Lachin and Kalbajar districts. I said that I did not object. I told him to sign it wherever he wanted, in a dark room, in a warehouse, far away from the cameras. And that is what happened. All the people of Azerbaijan saw the signing ceremony between myself and President Putin. Pashinyan, where did you sign this document? It doesn't matter much. Because it is impossible to find him now. And no-one can ask Pashinyan where he signed it.
We have once again shown our strength and the unity of our people. We have shown that no force can stand in front of us, no force can turn us away from the right path. You carried out this historic mission – Azerbaijani soldiers, Azerbaijani sergeants, Azerbaijani officers. Of course, we have a strong army and a high level of technical equipment. The whole world has seen what technical capabilities we are using. I can also say that our victories and military operations are being studied all over the world today both in terms of technical capabilities and in terms of operational steps, preparation and implementation of operations. This is a new generation of warfare, which combines planning, technical equipment, application of technology, proper planning and implementation of operations, combat capability and high morale of our servicemen. But as I have said several times, it is not our hardware but our soldiers and officers who have won this victory. They have liberated our lands from the enemy and given this Victory to our people. Therefore, the first heroes of this victory are Azerbaijani soldiers and Azerbaijani officers, and everyone should know that. We have proved that we are a great nation. We have proved that we show solidarity and unity. This unity had already existed in society before, but after this victory it rose to an even higher level. This unity will allow us the opportunity to revive the liberated lands and return our IDPs to those lands as soon as possible. The Karabakh region, our beautiful historical land, will be reborn, revived and revitalized. Karabakh, an integral part of Azerbaijan and one of the most beautiful corners of our country, will become a real paradise.
It is not too difficult to imagine the feelings of our people. I have been receiving thousands of letters every day during this period. Letters full of joy, full of gratitude, full of pride really touch me. Today, when our TV channels and websites show people who have lived the life of an IDP for many years, their feelings and words, I want to cite the expression they love and say the most. They say, I am no longer a refugee. Do you know what this means? It is a manifestation of perhaps the happiest moments, both in the lives of these people and in the lives of all of us, in my life. They say, I am no longer an IDP. They wanted to get rid of this burden. They wanted to rid themselves of this expression pasted on us by the hated enemy, and this day arrived.
Dear former IDPs, you are not IDPs any longer. I address them in the presence of our heroic soldiers and officers: you are not IDPs any longer, you are going home. We will get you back. Those sitting here, thousands of our soldiers and officers are returning you to your native lands. We, the Azerbaijani state, will do our best to take you back as soon as possible. First of all, of course, security measures must be taken. The hated enemy has planted mines almost everywhere in those areas. Now the mine clearance process must begin. We will now involve international organizations. Because we have limited internal capacity to do this in a short time. First of all, security, then infrastructure, then all other restoration issues will be addressed. At the same time, as you know, during these 44 days, the enemy wanted to avenge its defeat on civilians. As a result, 93 civilians were killed, more than 400 civilians were injured, more than 3,000 buildings were either destroyed, burned or damaged. I have already instructed to send groups to the regions, so the damage is being calculated. All the destroyed houses will be rebuilt at the expense of the state. All the damaged houses will be restored by the state. The lost property of our citizens will be restored, lost livestock will be given to citizens. So our citizens can rest assured that all their lost property will be restored. I promise that the houses to be built for them will be better, of higher quality and more spacious than the previous ones. We will do all that. For us, the well-being and security of our people is the priority issue. But during this period, the most important issue for me was to return our lands, restore our territorial integrity, raise our flag in Shusha, raise our flag in all other occupied lands. We have achieved this!
We are living through historic moments. You can see people celebrate this holiday in the streets. This holiday is celebrated all over Azerbaijan, by all Azerbaijanis around the world. This holiday is celebrated in brotherly Turkey just like here. This is natural. Because we are one nation, two states. These days, I have repeatedly thanked my dear brother, President of Turkey Recep Tayyip Erdogan. We talked on the phone yesterday. I thanked him again. Turkey's political and moral support played a huge role in achieving this victory. Because the words of the President, my brother from the first hours that “Azerbaijan is not alone, Turkey is with it”, stopped the attempts of many to intervene in this conflict. During all this time, the President, ministers and officials have always expressed their support for us. You see how many delegations are coming here. Several delegations come here from Turkey almost every week. The support and solidarity Turkey has shown are highly appreciated by the Azerbaijani people.
Now a new era begins in our lives. This period will usher a happy future for our country. A new era begins in your life. You have been wounded. But you can rest assured that we will heal you. We will bring our most severely wounded servicemen back to life. Our doctors are working around the clock now. After that, all necessary measures will be taken to return you to normal life. As you know, modern prostheses are brought for our servicemen who lost their hands, arms and legs in the First Karabakh War on the personal initiative and under the control of Mehriban Aliyeva. There are the prostheses people can use to play football. All this will be provided. You can be sure of that. Regarding your future life, I want to appeal to all government agencies and private companies already. I state that special steps will be taken to provide jobs for our servicemen, our heroic and wounded servicemen. We will always take this into account.
The problems of martyr families will be resolved. We have almost solved the housing problems of most of the families of our martyrs who were in line. This year, the families of 1,500 martyrs will be provided with houses and apartments by the state. Today, I am instructing all relevant agencies to provide financial support to the relatives of those killed in the Second Karabakh War, the Patriotic War as we call, as soon as possible, and they are being registered now. After accurate registration, they will be provided with apartments and houses.
During all these 44 days, before and after, I will reward our servicemen who have shown heroism on the battlefield and in the rear. Relevant instructions have already been issued. I have already instructed and I want to declare in your presence that new orders and medals will be established in Azerbaijan. These orders and medals will be awarded to servicemen and civilians distinguished in the Patriotic War. I also proposed the names of these orders and medals. I think you and the Azerbaijani people will like these names. I have also instructed that the military equipment of the enemy we have taken as booty be brought to Baku. I asked for a place to be chosen where we will demonstrate this equipment. All people of Azerbaijan will go and see what we have brought back. Some of the destroyed equipment is in such a state that it is impossible to bring it now. But I regularly updated our people on how much of the enemy equipment we had destroyed. In fact, their army has no equipment left, its army is almost non-existent. They have admitted that themselves. They themselves admitted that Azerbaijan had beaten them. So we will demonstrate the military equipment we have taken as booty. I have many plans. Hopefully, we will do it all. We will further strengthen this historic victory in the legal and political spheres. After that, our citizens will live comfortably and return to their homeland. Thanks to you, Azerbaijan will enter a new era.
This is why I came to pay my respects to you today, immediately after the end of the war. I would like to thank your parents for raising such heroic children for the state. I have come to express my personal gratitude and congratulations to you. The first people I congratulate are you and all our heroic warriors in your person. I have come to say that I will always be with you. You can count on me. Our heroic warriors will always be in my spotlight in the future. I congratulate you again, get well soon and return to normal life. Karabakh is ours! Karabakh is Azerbaijan!
Senior Lieutenant Mail Asgarov: I completed my active military service as an officer and was released into reserve. When partial mobilization was announced by your order, I also returned to military service, and we fought with the enemy in the direction of Fuzuli district where I was wounded. I am very proud that my comrades did not leave our mission unfinished and won.
At the hospital where I was treated after my injury, we were looking forward to your speeches on the liberation of our lands from occupation. One of the most important speeches for us was the news of the tricolor flag being raised in Shusha, the cradle of Azerbaijani culture. You granted it to us. I would like to express my special gratitude to you for that.
In your last speech, or rather in your latest speech, you addressed the people and said that we defeated the enemy like an iron fist. I would describe it in such a way that this iron fist represents the unity of our people, the solidarity of our people, the strength of our army and, in particular, the great confidence of the people in you. So I say this as someone who is among the people, it is the great confidence people have in you. This ensured our victory. We crushed the enemy with that fist.
We express our endless gratitude to you for giving us this Victory, this joy, this triumph. I take this opportunity to congratulate you and you, Mehriban khanim, on this victory. Thank you very much.
President Ilham Aliyev: Thank you very much. We have been waiting for this victory for a long time. Our people deserve this victory. Our people are a victorious people. Thank you, guys.