Mehriban Əliyeva: "Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü bərpa olundu!"
Bu gün böyük gündür – Qələbə Günüdür! Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü bərpa olundu! Tarixi ədalət bərpa olundu! Həqiqətən əlamətdar olan bu hadisə münasibətilə Azərbaycan xalqını səmimi-qəlbdən təbrik edirəm!
Ermənistan özünün tam və qeyd-şərtsiz kapitulyasiyasını etiraf etdi! Biz öz nəcib xilaskar missiyamızı şərəflə yerinə yetirdik! Biz öz Vətənimizi qoruduq, əzəli Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad etdik, Azərbaycanın səbirlə gözlədiyi Qələbəni qazandıq! Biz uzun illər boyu həqiqətin və tarixi ədalətin təntənəsini gözləyirdik. Münaqişənin dinc yolla nizamlanmasına dair danışıqlar prosesində 30 ilə yaxın iştirak etməyimiz bizim sülh tərəfdarı olmağımızınəyani göstəricisidir. Ermənistan 27 il ərzində BMT Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycanın işğal altında olan bütün ərazilərindən işğalçı qüvvələrin dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən qətnamələrinə etinasızlıq göstərib. Ermənistan tərəfindən törədilən hərbi təxribatlar bitib-tükənmirdi. Azərbaycan bütün dünyaya göstərdi və sübut etdi ki, o, özünün işğal altında olan torpaqlarını müstəqil şəkildə, öz gücü ilə, öz qüdrəti ilə azad etməyə qadirdir və bunu etdi!
2020-ci il sentyabrın 27-dən davam edən hərbi əməliyyatlar dövründə Azərbaycan Ordusu təqribən 300 yaşayış məntəqəsini, o cümlədən 5 şəhəri və 4 qəsəbəni, çoxsaylı strateji yüksəklikləri azad etdi. Azərbaycanın mədəniyyət incisi – Şuşa şəhəri azad ediləndən cəmi bir neçə saat sonra bizim döyüşçülərimiz 72 yaşayış məntəqəsini və 9 strateji yüksəkliyi öz nəzarəti altına almağa nail oldu. Bu, şübhəsiz, Ermənistanın hərbi və siyasi rəhbərini çıxılmaz vəziyyətə saldı. Bizim ordumuz öz müqəddəs dəyərləri - Vətənimiz, ortaq evimiz uğrunda döyüşürdü və bu müqəddəs mübarizədə dözüb dayandı və qalib gəldi!
Bu anlarda bütün dünya azərbaycanlıları sevinc və qürur hissləri keçirir. Bizim Prezidentimizə görə, igid əsgərlərimizə və zabitlərimizə görə, Azərbaycan xalqının vətənpərvərliyinə, sıx birliyinə və həmrəyliyinə görə qürur keçirir!
Hər birimiz bizim Prezidentimizə, Ali Baş Komandan İlham Əliyevə hədsiz təşəkkür edirik! Onun rəhbərliyi ilə müasir, güclü Azərbaycan Ordusu yaradılıb! Məhz onun sarsılmaz iradəsi, cəsarəti, əzmkarlığı və qətiyyəti sayəsində Azərbaycan Ordusu düşməni sarsıtdı, müharibənin nəticəsini müəyyən etdi və qələbə nöqtəsini qoydu. Prezidentimizin güc mənbəyi olan Azərbaycan xalqının hörməti, sevgisi, etimadı, inamı və dəstəyi ona Avrasiya məkanında ən uzunmüddətli münaqişələrdən biri olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsini başa çatdırmaqda kömək etdi. Onun başçılığı ilə bizxalqımızın özünəinamını qaytaran Qələbəni qazandıq! Bu Qələbənin möhtəşəmliyi Azərbaycan dövlətinin tarixində əbədi qalacaq!
Əziz qardaşlar və bacılar!
Torpaqlarımızın xaincəsinə işğalı illərində olduğu kimi, budəfəki döyüşlər dövründə də faciələr və itkilər oldu. Hərbi əməliyyatlar zonasından uzaqda vəhşicəsinə hücumlar nəticəsində şəhərlərimizin və kəndlərimizin dinc sakinləri həlak oldu. Uşaqlar, qadınlar və ahıl insanlar həlak oldu. Amma bu, Azərbaycanın əzmini sındırmadı! Mən həlak olanların doğmalarına və yaxınlarına bir daha dərin hüznlə başsağlığı verirəm! Onların qanı yerdə qalmadı! Azərbaycan Ordusu, Azərbaycan dövləti bütün həmvətənlərimizin axıdılmış qanına görə qisas aldı!
Vətənimizi müdafiə edən, onu dirçəldən nəslin işıqlı xatirəsi, bu nəslə hörmət və ona görə səmimi qürur hissi hər bir azərbaycanlının qəlbində həmişəlik qalacaq! Bizim əsgər və zabitlərimiz canlarını belə əsirgəmədən döyüşüblər. Onlar nəciblik və həqiqi vətənpərvərlik nümunəsi göstəriblər. Bu gün onların hamısını Vətən naminə, onun qüdrəti naminə göstərdikləri igidliklər birləşdirir! Biz onların rəşadəti, iradəsi və ruh yüksəkliyi qarşısında, öz mətanəti ilə işğalçını sarsıdan, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa edən hər kəsin qarşısında baş əyirik! Adları Azərbaycan dövlətinin tarixinə əbədi olaraqyazılan bu cür igid övladlar böyüdüb tərbiyə etmiş valideynlərin qarşısında baş əyirik! Vətən uğrunda həlak olmuş bütün şəhidlərimizə Allah rəhmət eləsin!
Bu müharibə bizə əsrlərboyu bildiyimiz bir həqiqəti - dost dar gündə tanınar həqiqətini bir daha sübut etdi. Dünyadakı bütün dostlarımızaminnətdaram! Sağ olsunlar ki, bizim dərdimizə şərik oldular, Azərbaycan xalqını dəstəkləyən prinsipial və ədalətli mövqelərini açıq bildirdilər. Qardaş Türkiyə xalqına və şəxsən Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğana xüsusi təşəkkürümü bildirirəm. Onların həmrəyliyi və dəstəyi hər bir azərbaycanlıda qürur hissi oyadır!
Kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələrinə təşəkkür edirəm. Onların yüksək peşəkarlığı, obyektivliyi, qərəzsizliyi, operativliyi və məsuliyyəti sayəsində bugünkü Azərbaycan reallıqlarını dünyaya çatdırmaq mümkün oldu. Öz vətənlərinin hüdudlarından kənarda Azərbaycanın mövqeyini müdafiə edən və Ermənistanın işğalçı mahiyyətini beynəlxalq ictimaiyyətə göstərən soydaşlarımız sağ olsunlar! Arxa cəbhədə bir yumruq kimi birləşərək Azərbaycan dövlətinin qüdrətini və bizim həmrəyliyimizi bütün dünyaya nümayiş etdirmiş bütün Azərbaycan xalqına minnətdaram!
Sizin hamınızı Böyük Qələbə Günü münasibətilə təbrik edirəm! Böyük zəfər gününüz mübarək! Azərbaycanın şərəf və qüdrət günü mübarək! Qarabağın azad edilməsi günü mübarək! Biz Qələbə qazandıq! Qarabağ Azərbaycandır!

Мехрибан Алиева: "Восстановлена территориальная целостность Азербайджанской Республики!"
Настал великий день – день Победы! Восстановлена территориальная целостность Азербайджанской Республики! Восстановлена историческая справедливость! Искренне поздравляю азербайджанский народ с этим воистину знаменательным событием!
Армения признала свою полную и безоговорочную капитуляцию! Мы с честью выполнили свою благородную освободительную миссию! Мы отстояли нашу Родину, освободили исконно азербайджанские земли от оккупации, одержали Победу, которую терпеливо ждал Азербайджан! Долгие годы мы ждали торжества истины и исторической справедливости! Наше почти 30-летнее участие в переговорном процессе по мирному урегулированию является наглядным примером нашей приверженности миру. 27 лет Армения игнорировала резолюции Совета Безопасности ООН, требующие немедленного, полного и безоговорочного вывода захватнических сил со всех оккупированных азербайджанских территорий. Не было конца военным провокациям со стороны Армении. Азербайджан показал и доказал всему миру, что способен самостоятельно, своими силами, своей мощью освободить свои оккупированные земли, и сделал это!
В период военных действий, продолжавшихся с 27 сентября 2020 года Азербайджанская армия освободила около 300 населенных пунктов, в том числе 5 городов и 4 поселка, большое количество стратегических высот. Спустя всего лишь несколько часов после освобождения культурной жемчужины Азербайджана - города Шуша нашим воинам удалось взять под свой контроль 72 населенных пункта и 9 стратегических высот, что безусловно, поставило военное и политическое руководство Армении в безвыходное положение.
Наша армия сражалась за свои святыни – за нашу Родину, за наш общий дом и в этой священной борьбе она выстояла и победила!
В эти минуты азербайджанцы по всему миру испытывают чувство радости и гордости! Гордость за нашего Президента, за наших отважных солдат и офицеров, за патриотизм, единство, сплоченность и солидарность азербайджанского народа!
Каждый из нас безгранично благодарен нашему Президенту, Верховному Главнокомандующему Ильхаму Алиеву! Под его руководством была создана современная, сильная Азербайджанская армия!Именно благодаря его непоколебимой воле, смелости, настойчивости и решительности Азербайджанская армия сокрушила врага, определила исход войны и поставила в ней победную точку! Уважение, любовь, доверие, вера и поддержка азербайджанского народа, являющиеся источником силы нашего Президента, помогли ему завершить армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт – один из самых длительных конфликтов на пространстве Евразии. Во главе с ним мы одержали Победу, которая вернула нашему народу веру в себя! Величие этой Победы навеки останется в истории Азербайджанского государства!
Дорогие братья и сестры!
Как и в годы вероломной оккупации наших земель, так и в период нынешних сражений были и трагедии, и тяжелые потери. Вдалеке от зоны военных действий в результате зверских атак погибли мирные жители наших городов и сел. Погибли дети, женщины, старики. Но это не сломило Азербайджан! Я вновь выражаю глубокие соболезнования родным и близким погибших! Их гибель не осталась безнаказанной! Азербайджанская армия, Азербайджанское государство отомстили за пролитую кровь всех наших сограждан!
В сердце каждого азербайджанца навсегда останется светлая память, уважение и искренняя гордость за поколение, защитившее и возродившее нашу Родину! Наши солдаты и офицеры воевали, не щадя своей жизни. Показали пример благородства и подлинного патриотизма. Их всех сегодня объединяют подвиги, которые они совершили во имя Родины, во имя ее могущества! Мы склоняем головы перед их бесстрашием, волей и силой духа, перед всеми, кто своим мужеством сокрушил оккупанта и восстановил территориальную целостность Азербайджана! Склоняем головы перед родителями, воспитавшими и вырастившими таких отважных сынов, чьи имена навеки вошли в историю Азербайджанского государства! Да упокоит Аллах души всех наших шехидов, погибших во имя Родины!
Эта война еще раз продемонстрировала нам то, что мы знали испокон веков, что друг познается в беде. Спасибо всем нашим друзьям по всему миру! Спасибо за то, что сопереживали и открыто высказывали свою принципиальную и справедливую позицию в поддержку азербайджанского народа. Особую благодарность выражаю братскому народу Турции и лично Президенту Реджепу Тайипу Эрдогану. Их солидарность и поддержка вызывают у каждого азербайджанца чувство гордости!
Спасибо представителям средств массовой информации. Благодаря их высокому профессионализму, объективности, беспристрастности, оперативности и ответственности стало возможным донесение до мира сегодняшних азербайджанских реалий. Спасибо нашим согражданам, отстаивавшим позицию Азербайджана за пределами своей Родины и показавшим международной общественности захватническую сущность Армении! Спасибо всему азербайджанскому народу, который в тылу, объединившись в единый кулак, продемонстрировал всему миру нашу солидарность и мощь Азербайджанского государства!
Поздравляю всех с днем Великой Победы! С днем великого триумфа! С днем славы и силы Азербайджана! С днем освобождения Карабаха! Мы одержали Победу! Карабах – это Азербайджан!