Şağan qəsəbəsində 212 saylı uşaq bağçasının yeni binası istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva sentyabrın 22-də Bakının Xəzər rayonunun Şağan qəsəbəsində yerləşən 212 saylı uşaq bağçasının yeni binasının açılışında iştirak edib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya yeni tikilən bina barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, 212 saylı uşaq bağçasının yerləşdiyi bina 1940-cı ildən fəaliyyət göstərib. 2019-cu ilin sonlarından 2020-ci ilin avqustunadək Heydər Əliyev Fondu tərəfindən ərazidə uşaq bağçası üçün yeni binanın inşası həyata keçirilib.
Qeyd olundu ki, iki mərtəbədən ibarət bağça 100 yerlikdir, burada 4 qrup fəaliyyət göstərir. Bağçada körpələr, orta, böyük və məktəbə hazırlıq qrupları üçün yataq otaqları, uşaqların asudə vaxtlarını keçirmələri üçün oyun otaqları, bufet, yemək otağı var.
Bağçada akt və idman zalları, uşaqların istirahəti və əyləncəsi üçün yaşıl terras, futbol, basketbol sahəsi, balacaların fiziki hazırlığı üçün skaladrom sahəsi, təbiət ilə ünsiyyət üçün əkin sahəsi, uşaqların inkişafının təmin olunması üçün yaradıcılıq otağı da mövcuddur. Binada, həmçinin müəllimlər üçün iş və metodiki otaqlar da yaradılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi, uşaqların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə, onların sağlam və xoşbəxt böyümələrinə diqqət və qayğı göstərilir. Ölkəmizdə müasir körpələr evi-uşaq bağçalarının istifadəyə verilməsi bunun əyani təsdiqidir. Yeni uşaq tərbiyə müəssisələrinin inşasına, eləcə də mövcud olanların ən müasir tələblər səviyyəsində yenidən qurulmasına Heydər Əliyev Fondu xüsusi töhfələr verir. Heydər Əliyev Fondunun “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramı bir daha sübut edir ki, uşaqların təlim-tərbiyəsi Fondun fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil edir.

A new building of Kindergarten No.212 in Shaghan settlement is inaugurated
22.09.2020First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the inauguration of the new building of Kindergarten No.212 in Shaghan settlement, Khazar district of Baku city.
First Vice-president Mehriban Aliyeva was given information about the newly constructed building.
It was informed that Kindergarten No.212 has operated since 1940. The Heydar Aliyev Foundation carried out construction of a new building for the kindergarten over the course of the period from late 2019 to August 2020.
It was mentioned that the kindergarten is two-storied, designed for 100 children, with 4 groups functioning here. The building accommodates sleeping rooms for infants, as well as medium, large and preschool training groups, play rooms for children to spend their free time, a buffet, and a dining room.
The kindergarten boasts also assembly and sports halls, a green terrace for children’s rest and entertainment, football and basketball area, an artificial climbing wall for children’s physical training, a sowing area to ensure that children have intercourse with nature, as well as a creativity room to ensure children’s development. There are also business and methodology rooms for teachers.
As in all areas, care and attention is shown in Azerbaijan to augmenting of children’s social protection, and bringing them up as healthy and happy citizens. The commissioning of state-of-the-art building is an obvious example of it. The Heydar Aliyev Foundation has been making special contribution to construction of child education institutions, as well as reconstruction of the existing ones to meet the most advanced standards. The programme “Development of preschool education institutions” by the Heydar Aliyev Foundation once more testifies that education of children makes up a part of the main directions of the Foundation’s activity.