Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Azərbaycana yeni gətirilən təcili tibbi yardım avtomobilləri ilə tanış olublar
22.09.2020Sentyabrın 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən ölkəmizə yeni gətirilən təcili tibbi yardım avtomobilləri ilə tanış olublar.
Koronavirusla mübarizə çərçivəsində tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin daha yüksək səviyyəyə çatdırılması, bu sahədə maddi-texniki bazanın möhkəmləndirilməsi, o cümlədən yeni təcili tibbi yardım avtomobillərinin təminatı vacib amillərdəndir.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə bu sahədə bütün lazımi işlər görülür. Yeni sifariş olunan təcili tibbi yardım avtomobillərinin ilk hissəsi iyul ayında, növbəti hissəsi isə indi gətirilib.
Yeni gətirilən avtomobillər həm sadə, həm də reanimobil kimi dəstləşdirilib. Ambulansların salonlarının təchizat səviyyəsi xəstələrə bütün lazımi ilkin, təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardımın göstərilməsinə və reanimasiya tədbirlərinin icra olunmasına imkan verir.
Avtomobillər bir sıra özünəməxsus özəlliklərə malikdir. Belə ki, “Mercedes Sprinter 416” bazasında təcili tibbi yardım avtomobilləri (reanimobil) avadanlıq və burada göstərilən tibbi yardımın genişliyi baxımından digər ambulanslardan fərqlənir. Avtomobillər bir neçə xərəklə - əsas xərək, çoxfunksiyalı xərək (pilləsiz), scoop xərək, onurğa xərəyi, vakuum xərəyi və pompa, daşıma çadırı, üfürülən, dartma və vakuum şina dəstləri, defibrilyator, portativ süni tənəffüs aparatı, inqolyator, elektrokardioqram, reanimasiya çantası və s. vasitələrlə təchiz edilib.
“Ford Transit” bazasında təcili tibbi yardım avtomobilləri isə ana xərək və döşək, sovurma avadanlığı, oksigen balonu və s. ilə təchiz edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan COVID-19-la ən səmərəli mübarizə aparan ölkələrdəndir. Hazırda ölkəmizdə koronavirus xəstələri üçün 46 xəstəxana xidmət göstərir. Pandemiya dövründə laboratoriyaların sayı isə 6-dan 45-ə çatdırılıb. Modul tipli 11 xəstəxana və 2 hospital istifadədir. Ölkə üzrə aparılan test sayı isə 1 milyonu ötüb. Həyata keçirilən tədbirlərin əsas məqsədi Azərbaycan vətəndaşının sağlamlığının qorunmasıdır.

22.09.2020President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva have viewed the new ambulance vans delivered to the country by State Agency on Mandatory Health Insurance.
Improving the quality of medical services in the fight against coronavirus, strengthening the material and technical infrastructure in this area, including the provision of new ambulance vans, are of particular importance.
On the instructions of President Ilham Aliyev, all necessary work is being done in this area. The first part of the newly ordered ambulance vans was delivered in July and the second one has just arrived.
The new vans are equipped both as ordinary and resuscitation vehicles. The level of equipment available in the ambulances allows patients the opportunity to receive all the necessary first, emergency and urgent medical care and resuscitation.
The vans have a number of unique features. In particular, the ambulance vans built on the basis of Mercedes Sprinter 416 differ from other ambulances in terms of equipment and the range of medical care provided. The vans have several stretchers – the main stretcher, multifunctional stretcher (without steps), scoop stretcher, spinal stretcher, vacuum stretcher and pump, tent, inflatable, traction and vacuum tire sets, defibrillator, portable ventilator, inhaler, electrocardiogram, intensive care set, etc.
The ambulance vans built on the basis of Ford Transit are equipped with a stretcher and a mattress, suction equipment, oxygen cylinders, etc.
Azerbaijan is one of the most effective countries in the fight against COVID-19. At present, 46 hospitals serve coronavirus patients in the country. During the pandemic, the number of laboratories was increased from six to 45. There are 11 modular hospitals and 2 infirmaries. The number of tests conducted in the country exceeds 1 million. The main purpose of the measures is to protect the health of Azerbaijani citizens.