Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Suraxanı rayonundakı Səttar Bəhlulzadə adına Mədəniyyət Evinin açılışında iştirak ediblər
26.08.2020Avqustun 26-da Bakının Suraxanı rayonunda görkəmli rəssam Səttar Bəhlulzadənin adını daşıyan Mədəniyyət Evinin açılışı olub.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verildi ki, 1926-cı ildə inşa edilmiş bina Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə əsaslı təmir olunub. Ümumi sahəsi 8662 kvadratmetr olan dördmərtəbəli binada rəqs ansamblı, vokal-instrumental qrup fəaliyyət göstərir. Burada 612 tamaşaçı yeri olan konsert-tamaşa zalı və universal səhnə, rəqs ansamblının və orkestrin məşq zalları, solistlər üçün məşq və qrim otaqları, multimedia mərkəzi, səsyazma studiyası, sərgi salonu, dərnək otaqları, texniki və köməkçi təyinatlı otaqlar yaradılıb.
Mədəniyyət Evinin 2 hektar həyətyanı ərazisində abadlıq işləri həyata keçirilib, açıq havada istirahət guşələri salınıb.

President İlham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the inauguration of the Culture House named after Sattar Bahlulzadeh in Surakhany district
On August 26, inauguration of the Culture House named after renowned artist Sattar Bahlulzadeh took place in Surakhany district of Baku.
The President and the First Lady were informed that the building, which was constructed in 1926, was basically repaired with the support of the Heydar Aliyev Foundation. A dance ensemble and an instrumental group are functioning in the four-storied building, with total area of 8662 square metres. A concert and show hall for 612 spectators and a universal scene, training halls for the dance ensemble and the orchestra, training and make-up rooms for soloists, a multimedia centre, a voice-recording studio, an exhibition salon, rooms for hobby groups, as well as technical and secondary rooms were created in the building.
Improvement works were carried out on the two-hectare territory of the Culture House, and rest corners laid out.