Mehriban Əliyeva: "Hər birimizin borcu Azərbaycanın mövqeyini müdafiə etməkdir. Nəinki döyüş meydanında, həm də kompüter qarşısında."
20.07.2020Hörmətli həmvətənlər!
Son günlər baş verən hadisələr ölkəmizin hər bir vətəndaşını narahat edir. İşğalçının növbəti təxribatına dərhal layiqli cavab verildi.
Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin. Tanrıdan yaralı əsgərlərimizin tezliklə sağalmasını diləyirəm. Tanrı hər bir Azərbaycan döyüşçüsünün həyatını və sağlamlığını qorusun.
Bu günlərdə bizim hamımızı emosiyalar bürüyür. Emosiyalar çoxdur. Hüznlə və şəhidlərin işıqlı xatirəsinə ehtiramla yanaşı ən güclülərindən biri qürur hissidir. Azərbaycan Ordusunun döyüş qabiliyyətinə, qəhrəman oğullar yetişdirən analara görə qürur. Vətəndaşlarımızın vətənpərvərlik hissinə, ilk çağırışdan Vətənin müdafiəsinə qalxmağa hazır olan gənclərə və on minlərlə könüllüyə görə qürur. Ölkəmizdən kənarda öz birmənalı mövqeyini bildirən, dövlətimizi və ordumuzu dəstəkləyən minlərlə azərbaycanlıya görə qürur hissi.
Hər kəsi saran birlik, ruh yüksəkliyi nümayiş etdirmək və tarixi həqiqətin təntənəsi, – Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası üçün hər bir addıma hazır olmaq, – bizim müqəddəs mübarizəmizdə güclü və təsirli vasitədir.
Bu günlər ərzində əsl Vətəndaş mövqeyi nümayiş etdirən hər kəsə minnətdaram.
Əziz qardaşlar və bacılar!
Yüksək vətənpərvərlik və mübarizlik əhval-ruhiyyəsi fonunda bu gün bizim hər birimizdən dözümlü, sayıq və təmkinli olmaq tələb olunur. Hər an unutmamalıyıq ki, artıq uzun illərdir yaşadığımız qarşıdurma şəraiti bilavasitə hərbi əməliyyatlar bölgəsini deyil, həm də informasiya məkanını əhatə edir. Sosial şəbəkələr dövründə informasiya müharibələrinin miqyası, onların hadisələrin gedişatına təsiri qarşıdurmanın nəticəsinə təsir edən olduqca mühüm amilə çevrilirlər.
Müasir informasiya platformaları düşmən qüvvələr, bədxah insanlar, bəzən sadəcə paxıl və qərəzli dairələr tərəfindən “feyk”lərin, saxta, təxribat xarakterli materialların yayılması üçün vicdansızcasına istifadə olunur. Məqsəd – çaxnaşma, nifaq salmaq və daxili “cəbhə” yaratmaq, düşkünlük və məğlubiyyət əhval-ruhiyyəsini artırmaqdır.
Saxta profillərdən və birdəfəlik işlətmə üçün nəzərdə tutulan telefon nömrələrindən tutmuş istifadəçilərin görmə, eşitmə, emosional qavrayışına psixoloji təsir üsullarından istifadəyədək geniş alətlər arsenalı işə düşür. Bir sözlə, insan qəlbinin ən kövrək tellərinə toxunmaq üçün ən çirkin vasitələrə əl atılır. Ermənistanın işğalçılıq siyasətini dəstəkləyən qüvvələr öz məqsədlərini güdərək “müharibədə bütün vasitələr yaxşıdır” prinsipi ilə hərəkət edirlər.
Çox sevindirici haldır ki, Azərbaycanın internet istifadəçilərinin əksəriyyəti təxribata uymur, yalan və böhtanı ifşa edir, ağı qaradan seçməyi bacarır və münaqişənin kökləri haqda həqiqətlərdən bəhs edir. Axı bizim əsas vəzifələrimizdən biri ədaləti tələb edən haqq səsimizi dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
Fəallıq göstərən, düzgün danışan, qanun və əxlaq normaları çərçivəsində əsaslandırılmış şəkildə bu fəaliyyət sahəsində ölkəmizin maraqlarını qoruyan hər kəsə təşəkkür edirəm.
Amma başqa misallar da var. Öz Vətəninə nə dərəcədə nifrət etməlisən ki, Azərbaycan Ordusunun düşmən təxribatına layiqincə cavab verdiyi bir vaxtda üçüncü ölkələrdə gizlənərək “darmadağın edilmiş” Azərbaycan mövqeləri, mülki əhali arasında çoxsaylı insan tələfatı haqqında yalanları efirə verəsən, həmvətənlərimizin qəlblərinə təlaş, qorxu və məyusluq yeridəsən? Yaxud əhəmiyyətsiz, həyata keçirilməz siyasi ambisiyalar naminə parçalanma, hərc-mərclik, qarışıqlıq yaratmaq üçün Azərbaycan gənclərinin vətənpərvərlik əhval-ruhiyyəsindən istifadə etməyə çalışasan?
Bu hərəkətlərə və belə insanlara haqq qazandırmaq olmaz. Onların öz torpağı naminə canından keçməyə hazır olan milyonlarla azərbaycanlı ilə ümumi heç nəyi yoxdur və ola da bilməz. Tanrı onlara hakimdir, çünki ictimai qınaqdan başqa Allah qarşısında hamı cavabdehdir.
Sosial şəbəkələrdə nümayiş etdirdiyiniz qarşılıqlı dəstəyi, səbri, həmrəyliyi, təmkini və özünənəzarəti görməmək mümkün deyil. Buna görə sizə minnətdaram! Biz hamımız sayıq olmalı, təxribata uymamalıyıq. Gəlin hər dəfə yeni paylaşım edərkən, foto yerləşdirərkən və ya şərh yazarkən unutmayaq ki, biz müharibə şəraitində yaşayırıq və qarşı tərəf informasiya məkanında yayımladığımız hər şeydən istifadə edə bilər. Unutmayaq ki, hər birimizin borcu Azərbaycanın mövqeyini müdafiə etməkdir. Nəinki döyüş meydanında, həm də kompüter qarşısında. Unutmayaq ki, bu gün biz bir amalımız olan millət, xalqıq. Bizə zəfər lazımdır. Hamımız üçün bir qələbə. Qalib gələn isə gücü birlik, ağıl və iradə ilə möhkəmlənən olur.
Mən doğma Azərbaycanımı və öz müdrik, mərd və mərhəmətli xalqımı hədsiz dərəcədə sevirəm! Bizim işimiz haqq işidir və Tanrı bizimlədir! Uca Tanrı Azərbaycanı qorusun!

Mehriban Aliyeva:”To defend Azerbaijan’s position is everybody’s duty, not only in the battle field, but also before a computer.”
The events that have occurred recent days worry every citizen in our country. Another provocation of the invader immediately received a worthy response.
May God rest souls of all our martyrs. May God help our soldiers recover soon. May God save lives and health of every Azerbaijani soldier.
We all are encompassed by emotions these days. A sense of pride is one of the strongest emotions, along with condolence and respect for memories of our martyrs – the pride in the fighting capacity of the Azerbaijani Army,  the pride in mothers that have brought up such brave sons, the pride in patriotism of our fellow-citizens, the youth ready to fight to defend the Homeland upon the first call,  tens of thousands of volunteers, the pride in thousands of Azerbaijanis beyond the borders of the country who express their unambiguous positions and support our state, and our army.
Demonstration of unity, high mood and being ready for celebration of historical truth – for the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity – are strong and influential means in our sacred struggle.
I want to thank all who have demonstrated a true civic stand in these days.
Dear brothers and sisters!
Today, against the backdrop of the high level of patriotism and bellicosity, we all have to be strong, sober, and tolerant. We should never forget that the environment of confrontation that we have been experiencing years long covers not only the military operations zone directly, but also the information space. In the time of social networks, the scope of information wars, as well as their impact on the progress of the events turn into a very significant factor affecting the results of the confrontation.
Modern information platforms are used by hostile forces, malevolent people and, sometimes, simply envious and biased circles, for spreading fake news, fabricated and provocative materials in a dishonest fashion. The objective is to set up an alarm, cause a quarrel and create an internal “front”, and increase the mood of apathy and defeat.
From fake profiles and phone numbers intended for one-time use only to methods aiming to impact users’ visual, hearing and emotional perception, a wide arsenal of tools are used. In short, the most disgusting means are resorted to in order to touch the most sensitive chords of a human heart. Forces supporting Armenia’s occupation policy are acting based on the principle “all means are good in a war”.
It is very rejoicing that majority of Internet users of Azerbaijan do not give way to provocation, unmasking lies and slander, differentiating a down-right lie from a true fact, talking about the true facts concerning the roots of the conflict. After all, our primary duty is to convey our voice of justice to the world society.
I want to thank all who have been active these days, talking honestly, defending our country’s interest in this sphere of activity in a substantiated fashion, following legal and ethical norms.
There are also other examples. At a time when the Azerbaijani Army worthily responded to the provocation of the enemy, there appeared some Azerbaijanis hiding in third countries who manifested such hatred towards their homeland by airing fake news about the “completely destroyed” Azerbaijani positions, many deaths among the civil population, causing panic, fear and depression among our fellow-citizens, or used the patriotic mood of the Azerbaijani youth to cause separation, anarchy and disorder with the purpose of  securing their inessential and impracticable political ambitions.
Such moves of these people may not be justified. They have nothing common with millions of Azerbaijanis that are ready to sacrifice their lives for their land, and may not have. God is judge to them, as apart from the public reproach, all are responsible before God.
The mutual support you have demonstrated on social networks, your tolerance, solidarity and self-control are worth appreciation. I thank you for that! We all have to be sober, not giving way to provocation. Every time we share new information, place a photo or write a comment, let us not forget that we are living in the conditions of war, and the opposite side may use everything we have distributed in the information space against us. Let us not forget that to defend Azerbaijan’s position is everybody’s duty, not only in the battle field, but also before a computer. Let us not forget that we are a nation with one only goal. We need a victory, a victory for all of us. And he who strengthens his power with unity, intellect and willpower is a winner.
I infinitely love my native Azerbaijan, and my wise, brave and merciful people! Our cause is legitimate, and God is on our side! May Almighty God protect Azerbaijan!