Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva İçərişəhərin bir hissəsində aparılan bərpa-konservasiya işləri ilə tanış olublar
29.06.2020İyunun 29-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun bir hissəsində aparılan bərpa-konservasiya işləri ilə tanış olublar.
UNESCO-nun Dünya Mədəni İrsi Siyahısına daxil olunan, xalqımızın qədim və zəngin tarixini sübut edən İçərişəhərdə birinci xanım Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən bərpa-konservasiya işləri Qoşa Qala qapılarını da əhatə edib.
Bu qapılar sonuncu dəfə 1956-1957-ci illərdə təmir edilib. Mütəxəssislərin 2 il əvvəl apardığı müşahidələrin nəticəsinə əsasən abidədə həm daxildən, həm də xarici tərəfdən çatlar, deformasiyalar aşkar olunub. Qoşa Qala qapılarının və qala divarlarının Əziz Əliyev küçəsinə bitişik hissəsinin bərpa və möhkəmləndirmə işləri 2018-2019-cu illərdə həyata keçirilib. Görülən işlər nəticəsində bu qapıların tağlı keçidlərinin hörgüsü möhkəmləndirilib, gözətçi qülləsinə qalxan yollar və pillələr, qala divarının bu hissədən keçən “əsgər yolu” bərpa edilib.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunda bu il görülən və gələn il icra olunacaq işlər barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, burada uşaq əyləncə və idman meydançası yaradılıb. İçərişəhərdə XV əsr abidəsi olan "Buxara" karvansarasına bitişik ərazidə yardımçı sahə kimi istifadə edilən binada "Sənət və sənətkarlıq" adlı ənənəvi sənət mərkəzinin yaradılması planlaşdırılır. Paytaxtda ilk olaraq belə bir mərkəzin yaradılmasında məqsəd Azərbaycanda yaşayıb-yaradan çox sayda istedadlı sənətkarı bir araya gətirərək, onların əl işlərinin satışı və sərgilənməsi, ustad dərslərinin keçirilməsi üçün vahid məkanın qurulmasıdır. Bundan başqa, “İçərişəhər” sərgi qalereyasının da yaradılması nəzərdə tutulur.
Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya 2018-ci ildən Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən "İstedArt" layihəsi barədə də məlumat verildi.
Qeyd edildi ki, layihə Bakı şəhərində, eləcə də ətraf qəsəbə və kəndlərdə yerləşən sağlamlıq imkanları məhdud və valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlar üçün 10 internat məktəbini və Daun Sindromlu Uşaqların Reabilitasiya Mərkəzinin uşaq və yeniyetmələrini əhatə edir. İndiyədək layihədə 154 istedadlı uşaq və yeniyetmə iştirak edib. İndi layihənin 5-ci mövsümünə hazırlıq gedir. Növbəti mərhələyə 23 uşaq cəlb edilib.
Sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 2016-cı ildə Qoşa Qala qapıları yaxınlığında aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı aşkar edilən XVII əsrə aid Yeraltı hamama baxdılar.
Məlumat verildi ki, hamamın konservasiya-bərpa işləri iki il ərzində həyata keçirilib. Burada aparılan işlər zamanı xeyli sayda arxeoloji tapıntı da üzə çıxıb. Hamamda ümumilikdə 85 artefakt aşkarlanıb. Bütün Şərq hamamlarında olduğu kimi, temperatur rejiminin saxlanılması məqsədilə bu hamamın da yarısı yerin altında, yarısı isə üstündə inşa olunub. Buna görə də hamamın içi qışda isti, yayda isə sərin olurdu. Hər bir hamamda olduğu kimi, bu hamamın da qazanxana binası var.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva qazanxana binasına baxdılar.
Qeyd edək ki, burada ən maraqlı məqamlardan biri də yeraltı yolların olmasıdır. Ümumilikdə, İçərişəhərdə bir neçə hamam olub. Onların arasında Şirvanşahların sarayı, Qasım bəy, Hacı Bani, Yeraltı, Ağa Mikayıl və Ağa Zeynal hamamları İçərişəhərdə bu günədək qorunan tarixi abidələrdir.
İçərişəhərdə XVII-XVIII əsrə aid Bakı Xanlarının Evi və ya Bakı Xan Sarayı Kompleksi də Qoşa Qala qapılarının yaxınlığında yerləşir. Kompleksdən xanlığın sonrakı hakimləri tərəfindən 1806-cı ilədək iqamətgah kimi istifadə olunub. Onun tərkibinə yaşayış binaları, Xan bağı, Yeraltı hamam, Orta əsrə aid ovdan, dulusçuluq emalatxanasının qalıqları, suarıtma sistemi, Xan məscidi daxildir. Burada bərpa və konservasiya, həmçinin abadlıq işlərinə 2018-ci ilin sentyabrından başlanılıb.
Ərazidə “Baqqal” suvenir və ənənəvi sənətkarlıq nümunələrinin sərgi və satış qalereyası, Kitab evi və milli yeməklərin təqdim olunduğu kafe də var.
Bakı Xan Sarayı Kompleksinin ətraf ərazisində gözəl park salınıb. Bu park şübhəsiz ki, paytaxt sakinlərinin və şəhərimizin qonaqlarının ən sevimli istirahət məkanlarından biri olacaq.
Bakı şəhərinin tarixində əhəmiyyətli yeri olan Bakı Xan Sarayı yaxın gələcəkdə əsaslı yenidənqurma, konservasiya və bərpa işlərindən sonra muzey şəklində ictimaiyyətə təqdim ediləcək. Burada qədim Bakının tarixi müasir, dinamik və rəqəmsal formada canlandırılaraq geniş ziyarətçi kütləsinə nümayiş olunacaq. Muzeydə audiobələdçilər, virtual reallıq texnologiyasının imkanlarından istifadə olunmaqla ayrı-ayrı mövzular üzrə ayrılmış otaqlarda tarixi keçmişi əks etdirən bədii-tarixi və animasiya filmləri təqdim ediləcək. Hazırda layihə üzrə işlər davam etdirilir və onun açılışı 2020-ci ilin sonuna planlaşdırılır. Burada aparılan işlər “Paşa Holdinq”in maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Bakı Xan Sarayı Kompleksinin bir hissəsi olan Xan məscidinin binası İçərişəhər Ənənəvi İncəsənət Mərkəzinin istifadəsinə verilib. Mərkəz 2012-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə təsis edilib. Mərkəzin binasında keramika, batika, zərgərlik, taxta və dekorativ rəngkarlıq kimi 4 fərqli dekorativ tətbiqi sənət növünü özündə birləşdirən “DASTAN” milli brendinin yeni şourumu və İçərişəhər Ənənəvi İncəsənət Mərkəzi tərəfindən ustad dərslərinin keçirilməsi, əl işlərinin satışı və sərgilənməsi üçün vahid məkan yaradılıb.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva İçərişəhərdə görüləcək işlərlə bağlı tapşırıq və göstərişlərini verdilər.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva become acquainted with the restoration and conservation works being carried out in Icherisheher
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva became acquainted with the restoration and conservation works being carried out at Icherisheher State History and Architecture Reserve, June 29.
The restoration and conservation works in Icherisheher - which was entered on UNESCO’s World Cultural Heritage List and testifies to Azerbaijani people’s old and rich history - following the initiative of First Lady Mehriban Aliyeva and with the support of the Heydar Aliyev Foundation, covered also the Twin Fortress Gates.
Last repair of these gates was performed during 1956-1957. The observations carried out by specialists two years before discovered cracks and deformations both inside and outside of the monument. Restoration and reinforcement work on the Twin Fortress Gates and part of the fortress walls adjoining Aziz Aliyev street were carried out during 2018-2019. As a result of the works done, the masonry work of the arched passages of these gates were reinforced, paths and steps leading up to the guard’s tower and the “Fighter’s Path” passing through this part of the fortress wall were restored.
The President and the First Lady were given information about the works done this year and those expected to be carried out the next year at Icherisheher State History and Architecture Reserve.
It was noted that a child entertainment and sports ground was created here. Establishment of a traditional art centre called “Art and Craftsmanship” is planned in a building used as a subsidiary area adjoining “Bukhara” Caravanserai, a monument related to the 15th century, in Icherisheher. The primary objective of establishing such a centre in the capital is to bring numerous talented artisans who are working and creating in Azerbaijan together, to arrange the sale and exhibition of their handicrafts, and build a single place to hold master classes. Moreover, creation of the exhibition gallery “Icherisheher” is planned.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were given information about the Project “IstedArt”, which has been held since 2018 following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative.
It was mentioned that the project covers 10 boarding schools for children with inferior health condition and those deprived of parental protection located in Baku city, as well as surrounding settlements and villages, and children and juveniles of the Rehabilitation Centre for Children with Down Syndrome. So far, 154 talented children and juveniles participated in the project. Currently, preparations are underway for the 5th season of the project. 23 children have been involved in the next phase.
Then, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed the underground hammam discovered near the Twin Fortress Gates during the archaeological diggings carried out in 2016.
According to the information given, restoration and conservation works on the hammam were carried out in the course of two years. A considerable number of archaeological finds were unearthed during the works performed here. Altogether, 85 artefacts were discovered in the hammam. As with all Eastern hammams, part of this hammam too was built underground, while the other half situated over ground in order to maintain necessary temperature regime. Therefore, it was warm in winter, and cool in summer inside the hammam. As in all other hammams, this hammam too had its own boiler house.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed the boiler house.
One of the key points here is that there are underground paths. There were a few hammams in Icherisheher. Shirvanshahs’ Palace, Gasym Bey, Hajji Bani, “Yeralty”, Agha Mikayil and Agha Zeynal hammams are among the monuments in Icherisheher that have been preserved to date.
The House of Baku Khans or Baku Khan’s Palace Complex in Icherisheher, related to the 17-18th centuries, are also located near the Twin Fortress Gates. Until 1806, following rulers of the Khanate used this complex as a residence. It includes dwelling houses, Khan’s Garden, Underground Hammam, a reservoir related to the Middle Ages, remnants of a pottery, water purification system, and Khan’s Mosque. Restoration and conservation, as well as improvement works started here in September 2018.
There are on the territory also “Baggal” souvenir and traditional craftsmanship examples exhibition and sale gallery, a Book House, and a café where national dishes are served.
A beautiful park has been laid out around the Baku Khan’s Palace Complex. This park will, without a doubt, be one of the most favourite places for the capital residents, as well as visitors of the city.
With its significant place in the history of Baku city, the Baku Khan’s Palace will be presented to the public in the near future, after the basic reconstruction, conservation and restoration works are completed. Here will be showcased Baku’s history to a vast masses of visitors, by being revived in a contemporary, dynamic and digital format. Feature-historical and animation films reflecting our historical past will be presented at the museum, in rooms allocated according to individual subjects, using audio-guides and the virtual reality technology. Works are continuing at the moment on the project, and its opening is scheduled for the end of 2020. Works being carried out here are performed with financial support from “Pasha Holding”.
The building of the Khan’s Mosque, a part of the Baku Khan’s Palace Complex, has been used by the Icherisheher Traditional Art Centre. The centre was founded in 2012, following the initiative of the Heydar Aliyev Foundation. A new showroom of the national brand “DASTAN”, combining four different decorative applied art types, including ceramics, batik, jewellery, wood and decorative painting, as well as a single area to hold master classes by the Icherisheher Traditional Art Centre, and sale and exhibition of handicrafts were created in the centre’s building.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva gave their instructions regarding the works to be done in Icherisheher, setting necessary tasks.