Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ulu öndər Heydər Əliyevin doğum günü münasibətilə ağac əkiblər
Mayın 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ulu öndər Heydər Əliyevin doğum günü münasibətilə Bakının Suraxanı rayonundakı keçmiş yod-brom zavodunun ərazisində ağac əkiblər.
Dövlətimizin başçısının tapşırığına əsasən, 2018-ci ildən başlayaraq bu ərazidə 167 hektar sahənin lay suları, neft, duz, yod və digər tullantılardan təmizlənərək bərpa edilməsinə başlanılıb.
Qeyd edək ki, son illərdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına, yeni yaşıllıq zolaqlarının, meşə massivlərinin salınmasına, mövcud yaşıllıqların sahəsinin daha da genişləndirilməsinə xüsusi diqqət göstərilir. Ölkəmizdə bu siyasətin əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Ümummilli Lider Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə ətraf mühitin mühafizəsinə, yaşıllığı az olan ərazilərin, o cümlədən də Bakının və Abşeron yarımadasının təbii landşaftının yaşıllıq zolaqları, meşə-parklarla zənginləşdirilməsinə, paytaxtımızın yaşıllıqlar şəhərinə çevrilməsinə çox böyük önəm verib. Hazırda ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətində ekoloji məsələlərin həllinə xüsusi diqqət göstərilir, ekoloji mühitin dayanıqlı mühafizəsinə nail olmaq məqsədilə mühüm layihələr reallaşdırılır.
Azərbaycanda ekoloji durumun yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən işlərə birinci xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da mühüm töhfələr verib. Birinci xanımın təşəbbüsü ilə 2019-cu ildə mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin yubileyinə həsr olunan aksiyada ölkə üzrə bir gündə 650 min ağacın əkilməsi, ümumilikdə, Azərbaycanın ekoloji durumuna çox müsbət təsir göstərməklə, yaşıllıq zolaqlarının miqyasının artmasına səbəb olub. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə ekoloji mühitin sağlamlaşdırılmasına, yaşıllıqların artırılmasına hesablanan layihələr də əhəmiyyəti ilə seçilir.
Neft və digər istehsalat tullantıları ilə çirklənmiş ərazilərin, lay suları altında qalan torpaqların ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması məsələsinə dövlət səviyyəsində xüsusi diqqətlə yanaşılır. İndiyədək bu istiqamətdə çox uğurlu layihələr reallaşdırılıb. Abşeron yarımadasında ekoloji mühitin sağlamlaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən biri də təhlükəli tullantılarla çirkləndirilmiş keçmiş yod-brom zavodunun Suraxanı rayonu ərazisindəki tullantı poliqonu idi. Bu ərazi əvvəllər ekoloji normalara və tələblərə uyğun gəlmirdi. Görülən işlər nəticəsində hazırda ərazinin ekoloji durumu normalara tam uyğunlaşdırılıb.
Burada icra olunan layihənin birinci mərhələsində - 2018-2019-cu illər ərzində 67 hektar ərazi yod-brom və digər neft tullantılarından təmizlənib, drenaj və suvarma sistemləri qurulub, əraziyə 52 mindən çox müxtəlif növ ağac-kol tingləri əkilməklə geniş meşə-park salınıb. Hazırda həmin ərazinin qalan 100 hektarlıq sahəsində layihənin ikinci mərhələsinin icrası prosesi davam etdirilir. 2020-ci il ərzində təmizlənmiş ərazilərdə Abşeronun iqliminə uyğunlaşdırılmış Eldar şamı, Avropa zeytunu, Həmişəyaşıl sərv, Arizona sərvi və digər həmişəyaşıl ağac kol növlərinə aid, ümumilikdə, 82 min tingin əkilməsi planlaşdırılır. Layihənin icrası Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan Bakı şəhəri istiqamətində, Zığ şosesi boyu hər iki istiqamət yaşıllıq zolağı olacaq.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посадили деревья по случаю дня рождения великого лидера Гейдара Алиева
10.05.202010 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева по случаю дня рождения великого лидера Гейдара Алиева посадили деревья на территории бывшего йодо-бромного завода в Сураханском районе Баку.
С 2018 года по поручению главы государства на этой территории начались очистка и восстановление 167 гектаров земли от пластовых вод, нефтяных, соляных, йодных и других отходов.
Отметим, что в последние годы под руководством Президента Ильхама Алиева в Азербайджане уделяется особое внимание улучшению экологической обстановки, созданию новых озеленительных зон, лесных массивов, расширению площади имеющихся зеленых насаждений. Основа этой политики в нашей стране была заложена великим лидером Гейдаром Алиевым. Общенациональный лидер во все времена руководства Азербайджаном придавал огромное значение охране окружающей среды, обогащению природного ландшафта территорий с небольшим количеством зеленых насаждений, в том числе Баку и Абшеронского полуострова, полосами озеленения, лесопарками, превращению нашей столицы в зеленый город. Особое внимание в осуществляемой сегодня в нашей стране государственной политике уделяется решению экологических вопросов, реализуются важные проекты с целью достижения устойчивой защиты экологической среды.
Важный вклад в работу, осуществляемую в Азербайджане в области улучшения экологической обстановки, внес и Фонд Гейдара Алиева, возглавляемый первой леди Мехрибан Алиевой. По инициативе первой леди в 2019 году в ходе акции, посвященной юбилею поэта-мыслителя Имадеддина Насими, в один день было посажено 650 тысяч деревьев, что позитивно отразившись на экологической обстановке в Азербайджане в целом, способствовало увеличению масштабов озеленительных зон. Своим значением отличаются и инициированные вице-президентом Фонда Гейдара Алиева, учредителем и руководителем общественного объединения IDEA Лейлой Алиевой проекты, рассчитанные на оздоровление экологической среды, расширение масштабов зеленых насаждений.
Особое внимание на государственном уровне уделяется вопросу оздоровления экологического состояния территорий, загрязненных нефтяными и другими производственными отходами, земель, остающихся под пластовыми водами. На сегодняшний день в этом направлении реализовано много успешных проектов. Один из проектов, осуществляемых в области оздоровления экологической среды на Абшеронском полуострове, связан с полигоном отходов бывшего йодо-бромного завода на территории Сураханского района, загрязненный опасными отходами. Прежде эта территория не отвечала экологическим нормам и требованиям. В результате проделанной работы в настоящее время экологическое состояние территории полностью отвечает нормам.
На первой стадии реализуемого здесь проекта – в 2018-2019 годах здесь территория площадью 67 гектаров была очищена от йодо-бромных и других нефтяных отходов, сооружены дренажная и оросительная системы, на территории посажено более 52 тысяч саженцев различных деревьев и кустарников, создан большой лесопарк. В настоящее время на остальной площади в 100 гектаров данной территории продолжается процесс осуществления второй стадии проекта. В 2020 году на очищенных территориях планируется высадить 82 тысячи саженцев эльдарской сосны, европейских маслин, вечнозеленого кипариса, аризонского кипариса и других вечнозеленых деревьев и кустарников. В результате реализации проекта оба направления вдоль Зыхского шоссе из Международного аэропорта Гейдар Алиев в сторону Баку станут озеленительной полосой.