Mehriban Əliyeva: “Bizim hamımız, demək olar ki, hər birimiz görülən tədbirləri, sərf olunan əməyi dəstəkləməsək, vətəndaş, sadəcə insan məsuliyyəti nümayiş etdirib dəqiq təlimatlara ciddi və qeyd-şərtsiz riayət etməsək, göstərilən səylər gözlənilən nəticəni verməyə bilər.”
01.04.2020Əziz həmvətənlərim!
Vətənimizə, bizim ümumi evimizə bəla gəlib. Çox təəssüf ki, məkrli xəstəliyin epidemiyası ölkəmizdən də yan keçmədi.
Görünür, planetimizdə pandemiyanın yayılmadığı bir dənə də ölkə qalmayıb. Bir çox ölkələr xarici aləmdən təcrid olmaq məcburiyyətindədirlər. Virusa yoluxan insanların sayı sürətlə milyona yaxınlaşır, artıq on minlərlə ölən var! Zənnimcə, bəşəriyyət orta əsrlərdən bəri bu cür təhlükəli və belə miqyaslı epidemiya ilə rastlaşmayıb. Pandemiya günbəgün, demək olar ki, gözümüzün önündə öyrəşdiyimiz gündəlik həyat tərzimizi dəyişir, günümüzü həyəcan və qorxu içində keçirməyə vadar edir. Bir çoxlarını eyni suallar düşündürür: “Həqiqətənmi hər şey belə ciddidir?”, “Bizi nə gözləyir, sonumuz necə olacaq?”. Və ən əsas sual: “Epidemiya nə vaxt bitəcək?”. Bu “dəhşətli hadisə”nin tez bitməsi üçün bizim hər birimiz nə etməliyik?
Açığını deyim ki, bu sualların cavabları heç də asan deyil, çətindir, amma cavablar var. Hər şeydən əvvəl, biz hamımız vəziyyətin olduqca ciddi olduğunu və hər birimizdən, bütün yaş təbəqələrindən olan vətəndaşlarımızdan maksimal dərəcədə həmrəylik və birlik nümayiş etdirməyi tələb etdiyini şərtsiz qəbul etməliyik. Həqiqətən də COVID-19 hər birimizin həyatı və sağlamlığı üçün ciddi təhlükədir. Sizinlə birlikdə mən Uca Tanrıya dua edirəm ki, doğma torpağımızı qorusun, bu bəlanı evlərimizdən və ailələrimizdən uzaq etsin! İnanıram və ümid edirəm ki, insan zəkası pandemiyanın qarşısını alacaq və bizə gündəlik həyatımızın xoşbəxtliyini qaytaracaq!
Yaranmış fövqəladə vəziyyət ümummilli səfərbərlik tələb edir. Dövlətimizin bütün mümkün maddi imkanları epidemiya və onun fəsadlarının aradan qaldırılmasına yönləndirilib. Ölkəmizin ən yaxşı elm adamları, tibb işçilərimiz, bütün dövlət mexanizmi insanların xilası naminə çalışır. Epidemiyaya qalib gəlmək üçün misilsiz, genişmiqyaslı tədbirlər görülür. Tələb olunan tibbi ləvazimatların kütləvi istehsalı üçün iri müəssisələr sürətləndirilmiş formada istehsal sahələrini dəyişirlər. Xəstəxana və hospitallarımız hər gün öz imkanlarını genişləndirir, müalicəyə ehtiyacı olanları qəbul etmək imkanına malik yeni xəstəxana palatalarının yaradılması üçün bütün resurslar səfərbər olunur. Şəhərlərlərdə və yaşayış məntəqələrində həyat təminatı obyektləri fasiləsiz fəaliyyət göstərir. İctimai asayişi təmin edən və hər an yardıma hazır olan hüquq-mühafizə orqanları və xilasedici xidmətlər öz vəzifələrini layiqincə icra edirlər. Ölkə hüdudlarının keşiyində dayanan hərbi qulluqçular yüksək döyüş əzmini qoruyub saxlayırlar. Tibb işçilərimizə - həkimlərə, tibb bacılarına, sanitariya xidməti işçilərinə gəlincə - onlar mübaliğəsiz demək olar ki, hər gün peşəkar işçi və əsl vətəndaş kimi igidlik nümunəsi göstərirlər. Respublikada görülən bütün işlər Azərbaycan Prezidentinin xüsusi diqqətindədir, onun qətiyyətli rəhbərliyi və 24 saatlıq tam nəzarəti altında aparılır!
İnanıram ki, hökumətlərin və alimlərin titanik səyləri, koronavirusla mübarizəyə yönələn milyardlarla dollar, avro və manat mütləq və hökmən istədiyimiz nəticəyə, bizim epidemiya üzərində ümumi qələbəmizə gətirib çıxaracaqdır. Amma bunu da dərindən dərk etməliyik ki, bizim hamımız, demək olar ki, hər birimiz görülən tədbirləri, sərf olunan əməyi dəstəkləməsək, vətəndaş, sadəcə insan məsuliyyəti nümayiş etdirib dəqiq təlimatlara ciddi və qeyd-şərtsiz riayət etməsək, göstərilən səylər gözlənilən nəticəni verməyə bilər.
Əziz həmvətənlərim, mənim doğmalarım!
Mən sizə bir övlad, bir həyat yoldaşı, bir ana və nənə olaraq müraciət edirəm! Qəlbimin dərinliklərindən gələn və hər birinizə ünvanlanan bu sözlərimi eşidib məni anlayacağınıza ümid edirəm! Xahiş edirəm, bunu mütləq zərurət və vəzifəniz kimi qəbul edin - NÖVBƏTİ 20 GÜN ƏRZİNDƏ HAMI EVDƏ QALMALIDIR. AİLƏLƏRİNİZLƏ BİRLİKDƏ. XAHİŞ EDİRƏM, VACİB ZƏRURƏT OLMADAN EVLƏRİNİZİ TƏRK ETMƏYİN!
Bu günlərdə karantin rejiminə riayət edə bilməyən vətəndaşlarımız da var. Minlərlə soydaşımız iş başındadırlar və əllərindən gələni edirlər ki, vətəndaşlarımızın əksəriyyəti özlərini qoruya bilsin, evdə qalsın və karantin rejiminə əməl etsin. Bu gün koronavirus epidemiyası ilə mübarizədə ön cəbhədə olanlara ən gözəl minnətdarlıq – özünütəcrid rejiminə riayət etməkdir. Biz bu qaydalara nə qədər ciddi və səmərəli riayət etsək, epidemiya ilə mübarizə aparan qardaş və bacılarımız adi həyat tərzinə və öz ailələrinin yanına bir o qədər tez qayıda bilər.
Gündəlik həyat tərzindən imtina edib evdən çölə çıxmamağın, doğma və yaxınlarınla görüşməməyin, bəzən övladlarını və nəvələrini qucaqlamaq imkanından məhrum olmağın necə çətin olduğunu anlayıram. Amma əgər biz məsuliyyətli vətəndaşlarıqsa, əgər həqiqətən valideynlərimizi seviriksə (mən isə buna əminəm!), əgər biz doğrudan da övladlarımızın və nəvələrimizin qədrini biliriksə, biz bunu onlar üçün! - etməyə borcluyuq, məhz borcluyuq! Özümüz üçün! Vətənimiz naminə!
Artıq bir neçə ölkənin faciəli təcrübəsi bəşəriyyətə koronavirus pandemiyası zamanı sağ qalmağın əsas prinsipini necə formalaşdırmaq lazım olduğunu göstərdi. Bu prinsip dramatik dərəcədə sadə və birmənalıdır: ya xalq karantin rejiminin qayda və göstərişlərinə hökmən əməl edir və birlikdə sağ qalır, ya da tövsiyələrə məhəl qoymur və çoxsaylı insan tələfatına səbəb olur. Düşünün, cəmi bir insanın laqeydliyi onlarla günahsız insanın ölümünə gətirib çıxara bilər. Mən artıq bu barədə yazmışdım ki, COVID-19 yeni, bugünədək elmə məlum olmayan virus olduğuna görə, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının tövsiyələri situativ xarakter daşıyır və onlar dünyanın müxtəlif yerlərindən daxil olan məlumatlar təhlil olunduqca dəyişirlər.
Beləliklə, ÜST-nin sonuncu bəyanatı bu infeksiyaya müxtəlif yaş kateqoriyalarından olan insanların yoluxduğunu və hətta gənclər üçün real təhlükə olması faktını təsdiqləyir. Artıq koronavirusa yoluxmuş uşaqların ölüm halları qeydə alınır.
Məhz buna görə bizim hər birimiz dövlət tərəfindən görülən tədbirlərin vacibliyini birmənalı olaraq dərk etməli və maksimum dərəcədə vətəndaş məsuliyyəti nümayiş etdirməliyik. Məhz bu cür, bir-birimizi qayğı ilə dəstəkləyərək, dözüm və anlayış göstərərək biz taleyin bizi üzləşdirdiyi bu qorxunc sınaqdan üzüağ çıxıb koronavirus üzərində qələbədən sonrakı həyat üçün bir-birimizi qoruya bilərik. Bu qələbə mütləq baş tutacaq! Mən bu qələbəyə inanıram! ÖZÜNÜZDƏN MUĞAYAT OLUN! SİZİ SEVİRƏM! SİZƏ İNANIRAM!

Mehriban Aliyeva: “Unless we all, almost everyone, support the measures taken, works done, observe recommendations seriously and unconditionally by demonstrating a civil - simply human - responsibility, the efforts put forth may not yield results.”
01.04.2020Dear fellow-citizens!
Our country, our home has got into trouble. Unfortunately, the epidemic of the cunning disease did not pass around our country too.
Apparently, there is no country on our planet where this pandemic has not spread to. A number of countries are forced to isolate themselves from an outside world. The number of infected people is soaring to a million, there are tens of thousands of dead! In my opinion, since middle ages, the world has never encountered such a perilous epidemic of this scale. The pandemic is changing our daily lifestyle, making us spend our day in anxiety and horror. Many people are thinking: “Is everything indeed so serious”, “What is facing us, where are we going to end up?”, and the primary question: “When will the epidemic come to the end? What should each of us do to make sure that this “horrible event” ends quickly?
Frankly speaking, it is not easy to answer this question, nevertheless, there are answers. First and foremost, we have to unconditionally accept that the situation is very serious and our citizens of all age groups are required to demonstrate maximum solidarity and unity. COVID-19 is indeed a serious threat to every citizen’s life and health. I am praying Almighty God to save our homeland, keep this misfortune away from our homes and families! I believe and hope that the human intellect will prevent the pandemic and return our daily life’s happiness!
The extraordinary situation requires national mobilization. All available material resources of our state has been directed to removing the epidemic and its consequences. Best scientists of the country, our medical workers, and the whole state mechanism are working to save peoples’ lives. Matchless and large-scale measures are taken to combat the epidemic. Big companies are repurposing their production areas for mass production of necessary medical accessories. Our hospitals are widening their capacities on a daily basis, all resources are mobilised to create new hospital rooms with the capacity to receive those in need. Facilities of vital importance are functioning continuously in the cities and settlements. Law enforcement bodies and rescue services who are ensuring public order and ready to come to your aid at any time have been performing their duties properly. Military men guarding the country’s borders have been keeping high fighting reserve. As to our medical workers – doctors, medical nurses, sanitary service workers – they have been showing an example of heroism as a professional worker and a true citizen. All the works being carried out in the republic are performed under the special control of the Azerbaijani President, under his resolute leadership and 24-hour supervision!
I believe titanic efforts of governments and scientists, billions of dollars, euros and manats allocated to the struggle against the coronavirus, will definitely lead to the outcome we wish to see, and to defeating the epidemic. Nonetheless, we have to perceive that unless we all, almost everyone, support the measures taken, works done, observe recommendations seriously and unconditionally by demonstrating a civil - simply human - responsibility, the efforts put forth may not yield results.
My dear fellow-citizens!
I am appealing to you as a child, a spouse, a mother and a grandmother! I hope you would listen to these words coming from the depth of my heart and addressed to each of you, and understand them! Please, accept this as an absolute necessity and your duty – EVERYBODY SHOULD STAY HOME FOR THE NEXT 20 DAYS, TOGETHER WITH YOUR FAMILIES. PLEASE, DO NOT LEAVE YOUR HOUSE UNLESS THERE IS AN URGENT NECESITY!
These days, there are citizens who cannot observe the quarantine regime. Thousands of our fellow-citizens are at work, doing their best to make sure that majority of our citizens could protect themselves, staying home and observing the quarantine regime. Today, the best appreciation to those in the frontline of the struggle against the coronavirus epidemic is to observe the self-isolation regime. The more seriously and efficiently we follow these rules, the sooner our brothers and sisters who are combatting the epidemic would return to their normal lifestyle, and to their families.
I understand how difficult it is to stay home giving up a daily lifestyle, not seeing relatives, and sometimes being deprived of hugging your children and grandchildren. Nevertheless, if we are responsible citizens, if we indeed love our parents (I am sure we do!), if we value our children and grandchildren, we have to do this for them, yes, we have to! For ourselves! For our Homeland!
The tragic experience of a number of countries showed to the world how the primary principle of remaining alive during the coronavirus pandemic should be formed. This principle is dramatically simple and univocal: either the people follow the rules and recommendations of the quarantine regime and remain alive together, or cause numerous human losses by ignoring them. Just think, ignorance of a single person may lead to the death of tens of innocent people. I had written about this that as COVID-19 is a new virus unknown to the science to date, recommendations of the World Health Organization are of situational nature, and they change as data from various parts of the world are analysed.
Thus, the latest statement of WHO confirms the fact that this infectious disease can be contracted by various age groups and is even a real threat to the young. There are even cases of a child death due to the infection.
Therefore, we all have to univocally understand the importance of the measures taken by the state, and demonstrate maximum civil solidarity. Supporting each other this way, showing tolerance and understanding, we can stand this horrible test our destiny made us encounter blamelessly, having saved each-other for the life after it is over. This victory will definitely take place! I believe in this victory! TAKE CARE OF YOURSELVES! I LOVE YOU! I BELIEVE IN YOU!