Mehriban Əliyeva: «Əminəm ki, müdrik xalqımızın ən gözəl xüsusiyyətləri – ruh yüksəkliyi və mərdlik, mərhəmət və şəfqət, inam və məhəbbət sayəsində biz birlikdə bu ciddi çağırışın öhdəsindən gələcəyik.»
18.03.2020Dünya qlobal çağırışla üz-üzədir. Hələ bir il bundan əvvəl bizim əksəriyyətimiz sadəlövhcəsinə güman edirdik ki, pandemiya, bugünədək bəlli olmayan və insan həyatına son qoyan təhlükəli xəstəliklər dövrü keçmişdə qalıb. İnanırdıq ki, biologiya elminin, tibbin, əczaçılığın və texnologiyaların müasir inkişaf səviyyəsi, o cümlədən bəşəriyyətin kollektiv intellekt səviyyəsi bizi müəyyən “sürprizlərdən” sığortalayıb. Reallıq isə fərqli oldu. Nassem Talebin müzakirələrə səbəb olan “Qara qu quşu” dünyada hökm sürür. Müəllif öz məşhur kitabında yazır: “Hamı özünü təhlükədən qorumaq istəyir. Üsullardan biri – riskləri qiymətləndirmək və onları idarə etməkdir.... Bizim nə qədər səy göstərməyimiz vacib deyil. Hər hansı bir riski dəqiqliklə proqnozlaşdırmaq qeyri-mümkündür”.
“COVID-19” barədə kifayət qədər məlumat var. Yeni virus və ona yoluxmanın bütün fəsadları real zaman rejimində əsas dünya informasiya trendidir. Paradoksaldır, amma informasiya bolluğuna baxmayaraq, suallar cavablardan daha çoxdur.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının rəsmi statistikasına görə, dünyada virusa yoluxanların sayı 198 737 nəfər, həlak olanların sayı 7989 nəfər, sağalanların sayı 82 779 nəfərdir. Pandemiya elan olunan epidemiya 167 ölkədə yayılıb.
Təkzibolunmaz faktdır ki, dünya belə riskə hazır deyildi. Hətta səhiyyə sahəsində büdcələri milyardlarla ölçülən, nəhəng elmi-intellektual potensiala, qabaqcıl texnologiyalara malik ən inkişaf etmiş ölkələr belə epidemiyanın yayılmasının qarşısını ala bilmədilər.
Misilsiz tədbirlər görülür, sərhədlər bağlanır, dövlətlər təcrid olunur.
İnanıram və ümid edirəm ki, ümumi səylərimiz mütləq nəticə verəcək. Bəşəriyyət bu çağırışın öhdəsindən gələcək və daha da güclənəcək. Həmçinin ümid edirəm ki, biz sadə həqiqətlər barədə düşünüb onları yenidən dərk etməyə çalışacayıq. Biz biri-birimizdən fərqliyik, amma evimiz birdir. Özgə dərd olmur. Ağrı və iztirablar sərhəd tanımır.
Virusa qarşı immunitet vaksin tapıldıqdan sonra yaranacaq. Biganəliyə qarşı immuniteti isə hər kəs özündə formalaşdırmalıdır.
Ölkəmizdə bütün qüvvələr hadisələrin ən pis yöndə inkişafının qarşısının alınmasına səfərbər olunub. Bütün dövlət strukturları mobilizasiya olunub və birgə fəaliyyət göstərir. Biz ilk gündən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə sıx əməkdaşlıq edir və bu qurumun tövsiyələrinə çox ciddi yanaşırıq.
Epidemiyanın sürətlə yayılması, onun pandemiyaya çevrilməsi bu xəstəliklə mübarizədə vahid strategiya və taktikanın hazırlanmasını çətinləşdirir. Virusun və xəstəliyin tədqiqatı onlara qarşı mübarizə ilə eyni vaxtda aparılır. Buna görə də bir çox tövsiyələr situativ xarakter daşıyır və məlumat bazası genişləndikcə dəyişir. Aydın olan odur ki, təhlükəsizlik tədbirlərinə ciddi riayət edilməsi, şəxsi məsuliyyət və intizamlılıq özünüzü və ətrafınızdakıları qorumağın əsas şərtləridir.
Koronavirus epidemiyası ilə mübarizədə Azərbaycan dövləti ilə sıx əməkdaşlığa görə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına minnətdarlığımı bildirirəm.
Bütün həmvətənlərimizi vətəndaş məsuliyyəti nümayiş etdirməyə, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tövsiyə və tələblərinə ciddi riayət etməyə çağırıram.
Hamınızdan xahiş edirəm, öz böyüklərinizi qoruyun! Virusa yoluxmuş insanların mütləq əksəriyyətində xəstəlik yüngül formada keçir və sağalma ilə nəticələnir. Daha çox yaşlı nəslin nümayəndələri, xroniki xəstəliklərdən əziyyət çəkənlər, immuniteti zəif olanlar xüsusi risk qrupuna aiddir. Biz, azərbaycanlılar həmişə böyüklərimizə xüsusi qayğı və hörmətlə yanaşmışıq, onları həssaslıqla qorumuşuq. Əminəm ki, üzləşdiyimiz bu vəziyyətdə biz daha diqqətli olacağıq. Bu gün laqeydlik yolverilməzdir.
Bu gün infeksiya ilə mübarizədə ön cəbhədə olanların, Azərbaycan vətəndaşlarının sağlamlığını və həyatını qorumaq üçün bütün lazımi tədbirləri görənlərin hər birinə – həkimlərə, tibbi personala, müxtəlif dövlət qurumlarının əməkdaşlarına xüsusi minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Əminəm ki, müdrik xalqımızın ən gözəl xüsusiyyətləri – ruh yüksəkliyi və mərdlik, mərhəmət və şəfqət, inam və məhəbbət sayəsində biz birlikdə bu ciddi çağırışın öhdəsindən gələcəyik. Sizə möhkəm cansağlığı və uzun ömür arzulayıram!

Mehriban Aliyeva: “I am confident, thanks to best qualities of our wise people – high morale, courage, kindness and compassion, confidence and love – we will together cope with this challenge.”
18.03.2020The world is facing a global challenge. Just a year ago, most of us naively thought that the era of perilous diseases of pandemic nature, unknown to date, that could end a human life were in the past. We were sure that the contemporary advanced level of biology, medicine, pharmaceuticals, and technology, as well as the collective intellectual level of the world has already secured us against certain “surprises”. But the reality is different. The “Black Swan” of Nassem Taleb has been dominating the world. In his famous book, the author wrote: “Everyone tries to defend himself against a peril. One of the methods is to assess the risks, and manage them.... It is not essential how much effort we exert. There is no method to precisely predict any risk.”
There is sufficient information about “COVID-19”. The new virus and its consequences are the major information trend in a real-time mode. It is paradoxical, there is more questions than answers, regardless of the abundance of information.
According to the official statistics of the World Health Organization, the number of those infected is 82,779, with the number of dead being 7,989, while 82,779 have recovered. The pandemic has spread to 167 countries.
It is an incontestable fact that the world was not prepared to this risk. Even those developed countries with the healthcare budget of billions of US Dollars, gigantic scientific and intellectual potential and advanced technologies could not prevent the spread of the epidemic.
Matchless measures are being taken, borders closed, and states isolated.
I believe and hope that our common efforts will definitely have positive effect. The world will cope with this challenge and become stronger. I also hope that we will try to understand the common realities, having considered them. We are different, yet living in a common home. There is no strange grief. Pains and suffering has no border.
Immunity against the virus will be formed after a vaccine is developed. And immunity from indifference should be formed by each individual personally.
All forces in the country have been mobilized to prevent the events from developing towards the worst direction. All the state structures have been mobilized, and are acting jointly. Since the first day, we have been closely cooperating with the World Health Organization, approaching recommendations of this entity very seriously.
The rapid spread of the epidemic, its becoming a pandemic makes development of a single strategy and tactics to combat this disease difficult. Researches into the virus and the disease are conducted simultaneously. Therefore, a number of recommendations are based on a specific situation, changing as the database extends. What is obvious is that strict observance of the safety rules, personal responsibility and discipline are basic preconditions for saving yourselves and those around you.
I want to thank the World Health Organization for their close cooperation with the state of Azerbaijan in combatting the coronavirus epidemic.
I call on to all our fellow-citizens to demonstrate a civil responsibility, and strictly follow the recommendations and demands of the Operating Staff under the Cabinet of Ministers.
Please protect your elderly! The vast majority of the infected people feel only a slight impact of the disease, resulting in recovery. The elderly, those suffering from chronical diseases and those with weak immunity are included in the special high-risk group. We Azerbaijanis have always treated our elderly with special care and respect, protecting them tactfully. I am sure the condition we have been facing now will make us more careful. Indifference is inadmissible today.
I want to specially thank each of those who are today in the forefront in combatting the infection, those who have been taking all necessary measures to protect the health and lives of Azerbaijani citizens, including physicians, medical staff, and employees of various state entities.
“I am confident, thanks to best qualities of our wise people – high morale, courage, kindness and compassion, confidence and love – we will together cope with this challenge. I wish you sound health and long life!