Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Rusiya Hökumətinin sədri Dmitri Medvedevlə görüşüb
21.11.2019Rusiya Federasiyasında rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva noyabrın 21-də Rusiya Federasiyası Hökumətinin sədri Dmitri Medvedevlə görüşüb.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Rusiya Hökumətinin Qəbullar Evinə gəldi. Rusiya Hökumətinin sədri Dmitri Medvedev Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanı qarşıladı.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Rusiya Federasiyası Hökumətinin sədri Dmitri Medvedevlə görüşü oldu.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentini salamlayan Rusiya Hökumətinin sədri Dmitri MEDVEDEV dedi:
Hörmətli dostlar, həmkarlar.
Sizi ölkəmizdə - Rusiyada ürəkdən salamlayıram. Əlbəttə, Azərbaycana səfərimi xatırlayıram. Bu, sonuncu dəfə 2016-cı ilin aprelində olub. Hərçənd sonra bizim bir neçə dəfə görüşmək imkanımız olub. İlk növbədə, xahiş edirəm, Azərbaycan Prezidenti İlham Heydər oğlu Əliyevə salamlarımı çatdırasınız. Sizin ölkəmizə səfərinizin çox yaxşı proqramının olmasından məmnunluğumu ifadə etmək istəyirəm. O, mükəmməl və zəngindir. Buraya bizim Sizinlə danışıqlarımız, Rusiya Federasiyasının Prezidenti ilə sabah keçirəcəyiniz görüş, Rusiya regionlarının böyük bir hissəsinin iştirak edəcəyi genişmiqyaslı regionlararası forum daxildir. Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisində “Azərbaycan” pavilyonunun açılışı da çox əlamətdar hadisədir. Bütün bunlar ölkələrimiz arasında mehriban qonşuluğu, tərəfdaşlığı və dostluğu tam şəkildə əks etdirir. Sizin səfəriniz də bunun əyani təzahürüdür. Ona görə Sizi ürəkdən salamlayıram və istər iqtisadiyyatda, istərsə də başqa sahələrdə bizim qarşılıqlı fəaliyyətimizin ən mühüm problemlərini müzakirə etməyi təklif edirəm.
-Hörmətli Dmitri Anatolyeviç.
Hörmətli həmkarlar.
Hər şeydən əvvəl Sizin ölkənizə rəsmi səfərə dəvətə görə Rusiya Federasiyasının rəhbərliyinə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Mən yenidən Moskvada olmağıma çox şadam. Moskva mənim üçün doğma şəhərdir. Mənim tələbəlik illərim burada keçib. Sizinlə görüşə çox şadam. Həmçinin fürsətdən istifadə edərək Sizə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin salamlarını və ən xoş arzularını çatdırmaq istərdim.
Azərbaycan Rusiya ilə qarşılıqlı münasibətlərə müstəsna dərəcədə böyük əhəmiyyət verir. Ölkələrimizi möhkəm, qədim dostluq və mehriban qonşuluq əlaqələri birləşdirir. Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinin siyasi iradəsi, həmçinin hər iki tərəfin birgə səyləri sayəsində bu gün münasibətlərimiz strateji tərəfdaşlıq kimi xarakterizə olunur. Fəal siyasi dialoq mövcuddur. Azərbaycan və Rusiya prezidentləri mütəmadi olaraq görüşlər keçirirlər. Bu görüşlər demək olar ki, bütün sahələrdə münasibətlərin inkişafına güclü impuls və dinamizm verir.
Şübhəsiz ki, iqtisadi əməkdaşlıq bizim ikitərəfli gündəliyimizin ən mühüm komponentlərindən biridir. Rusiya Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından biridir, qeyri-neft məhsullarının idxalı üzrə birinci yeri tutur. Əgər biz göstəricilərə baxsaq, onlar böyük nikbinlik doğurur. Biz hər il artım qeyd edirik, əmtəə dövriyyəsi artır. Ötən il 19 faiz artım olub və 2,6 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Bu ilin 9 ayında isə artım 24 faizə çatıb. Yəni, bu göstəricilər olduqca nikbindir. Qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu artır. Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılan Rusiya sərmayələrinin həcmi 4,9 milyard dollardır, Azərbaycan Rusiyaya 1,2 milyard dollar sərmayə qoyub. Mühüm olan odur ki, hökumətlərarası komissiyanın təhlilinə görə, bu potensialdan tam şəkildə istifadə edilməyib, daha 2-3 dəfə artım mümkündür.
Hörmətli Dmitri Anatolyeviç, Siz regionlararası əməkdaşlığı qeyd etdiniz. Həqiqətən, bu, bizim ikitərəfli qarşılıqlı fəaliyyətimizin çox mühüm tərkib hissəsidir. Mənim səfərim çərçivəsində X regionlararası forum keçiriləcək. Turizm sahəsində yaxşı göstəricilər var. Rusiyadan bizim ölkəmizə səyahət edən turistlərin sayı artır. Ötən il 900 min rusiyalı Azərbaycanda olub. Cari ildə həmin göstəricinin artacağı gözlənilir.
Əlbəttə, mən humanitar əlaqələrimizdən danışmaq istəyirəm. Çünki hesab edirəm ki, ölkələrimiz arasında humanitar əlaqələr, xüsusən təhsil sahəsində nümunəvidir. Azərbaycanda rus dilinə və rus mədəniyyətinə böyük hörmətlə yanaşırlar. Bizim ölkəmizdə rus dilində təhsil tam şəkildə qorunub saxlanılıb, 338 məktəbdə tədris rus dilində aparılır, 14 ali məktəbdə rus dilində bölmələr var, 50 məktəbdə Təhsil Nazirliyinin rus dilinin intensiv tədrisi pilot layihəsi uğurla həyata keçirilir. Əlbəttə, ali təhsil səviyyəsində qarşılıqlı fəaliyyət var. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin, İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin filialları Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərir. Düşünürəm ki, bu sahədə də böyük potensial mövcuddur. Ümidvaram ki, gələcəkdə əməkdaşlığımız bütün sahələr üzrə genişlənəcək, ölkələrimizin və xalqlarımızın rifahına xidmət edəcək.
Səmimi qəbula, qonaqpərvərliyinizə görə Sizə bir daha dərin təşəkkürümü bildirmək və ən xoş arzularımı çatdırmaq istəyirəm. Sağ olun.

21.11.2019On an official visit to the Russian Federation, Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva met with Prime Minister of the Russian Federation Dmitri Medvedev, November 21.
Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva arrived at the Russian Government’s Receptions House. Chairperson of the Russian Government Dmitri Medvedev welcomed Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva.
Then First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met with Chairperson of the Russian Government Dmitri Medvedev.
Greeting Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva, Chairperson of the Russian Government Dmitri Medvedev said:
Dear Friends, colleagues.
I am pleased to welcome you to Russia. Of course, I remember my visit to Azerbaijan, which took place last time in April 2016. Although we had a few chances to meet. First of all, please convey my greetings to Azerbaijani President Ilham Aliyev. I want to express my gratitude for You having a very good visit programme. It is perfect and rich. The programme includes our negotiations with you, the meeting You are going to have with Russian President Vladimir Putin, as well as the interregional forum to be attended by a great part of the Russian regions. The opening of an Azerbaijani pavilion at the Exhibition of the National Economy’s Achievements is a very significant event. All these are a complete reflection of the kind neighbourhood, partnership and friendship between our countries. Your visit is an obvious sign of this. Therefore, I welcome You from the bottom of my heart, offering you to discuss the most important issues concerning our mutual activities, both in economic and all other areas.
First Vice-president of Azerbaijan Mehriban Aliyeva said:
-Dear Dmitri Anatolyevich.
Dear Colleagues.
First of all, I want to express my deep gratitude to the leadership of the Russian Federation for the invitation to undertake an official visit to Your country. I am very pleased to be again in Moscow. Moscow is a home city for me. I have spent my student years here. I am very pleased to meet You. And, taking this opportunity, I want to convey the greetings and well wishes of the Azerbaijani President to You.
Azerbaijan has been attaching exclusively great importance to mutual relations with Russia. Strong and old friendship and kind neighbourhood relations bind our countries. Political will of the Azerbaijani and Russian presidents, as well as our current relations, thanks to the endeavours of both the presidents, are characterized as a strategic partnership. There is an active political dialogue. The Azerbaijani and Russian presidents are having regular meetings. These meetings give strong impetus to our relations in almost all directions, maintaining dynamism.
Without a doubt, economic cooperation is one of the significant components of our bilateral agenda. Russia has been one of the major trade partners of Azerbaijan, holding the first place in the import of non-oil products. The indices excites optimism. We see an increase each year, with the growing commodity turnover. Last year, there was 19 percent increase, making up 2.6 billion US Dollars, with 24 percent increase according to the results of the first 9 months of the current year. These indices are very optimistic. There is an increase in the mutual investments. Volume of the Russian investment into the Azerbaijani economy is 4.9 billion US Dollars, with the Azerbaijani investment into Russia being 1.2 billion US Dollars. What is most important is that, according to the analysis of the intergovernmental commission, this potential has not been utilised in full, which may be increased two-threefold.
Dear Dmitri Anatolyevich, You mentioned the interregional cooperation. Actually, it is a very significant part of our mutual activities. The 10th interregional forum is going to take place in the framework of my visit. The number of Russian tourists visiting our country is increasing. 900 thousand Russians visited Azerbaijan last year. These indices are expected to increase this year.
I want to also talk about the humanitarian ties, as, I think, the humanitarian relations between our countries, especially in the domain of education, are exemplary. The Russian language and the Russian cultures are treated with great respect in Azerbaijan. Education in Russian has been maintained fully in Azerbaijan, with teaching in Russian being carried out at 338 schools. There are Russian sections at 14 higher schools, with successful implementation of a pilot project of intensive teaching of Russian at 50 secondary schools, initiated by the Education Ministry. There is a mutual activity at the level of higher education. Branches of the Lomonosov Moscow State University and the Sechenov First Moscow State Medical University are successfully operating in Azerbaijan. I think a great potential exists also in this sphere. I am hopeful our cooperation would extend in all spheres, serving the well-being of our countries and peoples.
I want to sincerely thank Your for the warm reception, your hospitality, and deliver my best wishes to You. Thank You.