Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 300 nömrəli məktəbin yeni tədris kompleksinin açılışında iştirak ediblər
16.09.2019Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 16-da Bakının Binəqədi rayonundakı 300 nömrəli tam orta məktəbin 960 şagird yerlik yeni tədris kompleksinin açılışında iştirak ediblər.
Təhsil müəssisənin direktoru İradə Xəlilova görülən işlərlə bağlı dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Bildirildi ki, məktəbin yeni tədris kompleksində ən müasir şərait yaradılıb. Burada şagirdlər müxtəlif laboratoriyalarda əyani təlimlər keçərək biliklərini artıra, idman zalında idmanın müxtəlif növləri ilə məşğul ola biləcəklər.
Bu təhsil ocağının binası 1932-ci ildə tikilib. O zaman məktəb 400 şagird yerlik olub. Hazırda isə burada yeni istifadəyə verilən tədris kompleksi ilə birlikdə ümumilikdə 1944 şagird təhsil alır. Onların təlim-tərbiyəsi ilə 138 müəllim heyəti məşğul olur.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yeni tədris kompleksinin idman zalında, hərbi otaqda, ekosinifdə, informatika otağında, kimya kabinetində, ayrı-ayrı sinif otaqlarında və yeməkxanada yaradılan şəraitlə tanış oldular, müəllimlər və şagirdlərlə söhbət etdilər, onlara yeni tədris ilində uğurlar arzuladılar.
Məlumat verildi ki, ötən tədris ilində bu təhsil müəssisəsini bitirən məzunların 77 faizi ali məktəblərə qəbul olub. Ümumilikdə, hər il bu məktəbin məzunlarının arasında 600-dan çox bal toplayan və ölkəmizin ali təhsil ocaqları ilə yanaşı, xarici dövlətlərin nüfuzlu universitetlərinə də qəbul olan məzunlar var. Məktəbin şagirdləri bir çox bilik, idman yarışlarında, olimpiadalarda müxtəlif medallar qazanaraq, təhsil ocağını layiqincə təmsil ediblər. Yeni təhsil kompleksi bu uğurların daha da artmasına imkan verəcək. Çünki burada şagirdlər geniş, işıqlı, hər cür zəruri tədris avadanlığı ilə təchiz olunan otaqlarda elmin sirlərinə yiyələnə, müəllimlər isə müasir şəraitdə şagirdlərə dərs deyə biləcəklər.
Hər bir dövlətin inkişafı və gələcəyi onun təhsil səviyyəsi ilə bağlıdır. Bu sahəyə qoyulan investisiya gələcəyə yatırılan sərmayədir. Azərbaycan bu baxımdan hazırda dünyada lider ölkələrdəndir. Heç bir ölkədə bu cür qısa müddət ərzində bu sayda məktəb tikilməyib. Bu istiqamətdə atılan addımlara Heydər Əliyev Fondunun töhfələri də olduqca mühümdür. Fondun bu sahədə həyata keçirdiyi layihələrin coğrafiyası və miqyası ilbəil daha da genişlənir.
Məktəbdə yaradılan şəraitlə tanışlıqdan sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva müəllimlər və valideynlərlə görüşüb onları təbrik etdilər.
Birinci sinif şagirdinin nənəsi Fəridə Hüseynova: Əziz Prezidentimiz, hörmətli Mehriban xanım, sizi burada görməyimizə çox şadıq. Mənim nəvəm də bu məktəbin birinci sinfinə qəbul olub. Mən öz adımdan, valideynlər adından Sizə təşəkkür edirəm ki, övladlarımıza bu cür gözəl şərait yaratmısınız. Allah Sizin canınızı sağ, ömrünüzü uzun eləsin.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Mən də çox şadam ki, uşaqlar yeni dərs ilini yeni məktəbdə başlayırlar. Müəllimlərin də iş yeridir. Valideynlər də, uşaqlar da, müəllimlər də razıdırlar. Bizim əsas məqsədimiz ondan ibarətdir ki, xalqımız razı olsun, xalqımızın yaşayış səviyyəsi gündən-günə qalxsın, uşaqlar gözəl məktəblərdə oxusunlar.
Son illərdə məktəb tikintisi istiqamətində çox böyük işlər görülüb. Təkcə onu demək kifayətdir ki, son illərdə həm Bakı şəhərində, həm bütün bölgələrdə 3200-dən çox məktəb tikilib və ya təmir olunub. Bu il 80-dən çox məktəb yenidən tikiləcək və hələ də təmirsiz olan məktəblərdə gələcək illərdə mütləq təmir işləri aparılacaq.
Bu məktəb doğrudan da göz oxşayır. Bütün lazımi şərait yaradılıb, avadanlıqlarla təchiz edilib. Mənə verilən məlumata görə, məktəbin əvvəlki vəziyyəti çox acınacaqlı idi. Yəni, burada müəllimlər üçün də böyük çətinliklər var idi, uşaqlar da təmirsiz, yararsız vəziyyətdə olan məktəbdə oxuyurdular. İndi bu şərait yaradıldı. Amma bu, işin bir hissəsidir. Əlbəttə, əsas məsələ odur ki, gözəl şəraitlə bərabər, təhsilin səviyyəsi yüksək olsun və burada oxuyan uşaqlar gələcəkdə həyatda layiqli yer tuta bilsinlər. Ona görə təhsilin səviyyəsinin qaldırılması bu gün gündəlikdə duran vacib məsələlərdəndir və bu istiqamətdə də nəticələr var.
Onu da bildirməliyəm ki, son illərdə müəllim peşəsini seçənlərin sayı artır. Müəllim Azərbaycanda həmişə çox hörmətli peşə olub. Həmişə müəllimə böyük hörmət olub. Bu gün isə bu, daha da yüksək səviyyədədir. Müəllimlərin əməkhaqlarının artırılması, iş şəraitinin yaxşılaşdırılması bu nəticəyə gətirib çıxarır ki, müəllim olmaq istəyənlərin sayı əvvəlki illərlə müqayisədə böyük dərəcədə artıb. Bir daha uşaqları, valideynləri, müəllimləri yeni məktəbin tikintisi ilə əlaqədar təbrik edirəm.
Məktəbin kimya müəllimi Yaqut Mönsümova: Möhtərəm Prezident, icazə verin, mən də kollektivimiz adından Sizə minnətdarlığımızı çatdırım. Sözün düzü, minnətdarlığımızı çatdırmaq üçün söz tapa bilmirik. Cənab Prezident, yeni məktəblər tikirsiniz, təmir etdirirsiniz. Bu, təhsilə olan münasibətdir. Bu, dövlətə olan münasibətdir. Sizin tapşırığınıza əsasən tikilmiş bu yeni məktəb binası “Bilik günü”ndə bizə ən gözəl hədiyyədir. Biz hər zaman Sizin qayğınızı hiss edirik. Belə gözəl, möhtəşəm məktəb binasının istifadəyə verilməsi biz müəllimləri ürəkdən sevindirir, daha yaxşı işləməyə həvəsləndirir, məsuliyyətimizi daha da artırır. Mən məktəbimizdəki kimya laboratoriyasını, kabinetləri gördüm. Düzü əvvəllər belə laboratoriyaları, kabinetləri biz ancaq filmlərdə görürdük. İndi bu, Azərbaycanın reallığıdır.
Bilirik, dünyada bir çox münaqişələr, problemlər baş verir. Azərbaycanımızda Sizin sayənizdə sabitlikdir, əmin-amanlıqdır. Bu, Sizin uzaqgörən siyasətinizin nəticəsidir. Əldə olunan uğurlarda əzizimiz, çox hörmətli Mehriban xanımın da böyük xidmətləri var. Mehriban xanım, biz Sizi dünyalar qədər sevirik, sevgimizi çatdırmaq üçün sözlər acizdir. Bir daha çox sağ olun ki, dəyərli vaxtınızı ayırıb bizimlə görüşə gəlmisiniz.
Cənab Prezident, bu gözəl məktəbə, ümumiyyətlə, gördüyünüz bütün işlərə görə Sizə kollektivimiz adından minnətdarlığımızı bildiririk. Allah Sizi, əzizimiz Mehriban xanımı, bütün ailənizi qorusun.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Xoş sözlərə görə təşəkkür edirəm. Sizə bir daha uğurlar arzulayıram, sizi bir daha təbrik edirəm. Əminəm ki, burada oxuyan uşaqlar gələcəkdə həyatda layiqli yer tutacaqlar və dövlətimiz, xalqımız üçün böyük işlər görəcəklər, bizim ümumi inkişafımıza öz töhfələrini verəcəklər.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового учебного комплекса школы номер 300
16.09.201916 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового учебного комплекса на 960 ученических мест полной средней школы номер 300 в Бинагадинском районе города Баку.
Директор учебного заведения Ирада Халилова проинформировала главу государства о проделанной работе.
Было сообщено, что в новом учебном комплексе школы созданы самые современные условия. Различные лаборатории позволят учащимся на практике закреплять полученные знания, в спортзале можно заниматься различными видами спорта.
Здание школы было построено в 1932 году. В то время она была рассчитана на 400 ученических мест. В настоящее время здесь, включая и новый учебный комплекс, обучаются 1944 учащихся. Их обучением и воспитанием занимается педагогический коллектив из 138 учителей.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в спортивном зале, военном кабинете, экоклассе, кабинетах информатики, химии, различных классных комнатах и столовой нового учебного корпуса, побеседовали с учителями и учениками, пожелали им успехов в новом учебном году.
Было сообщено, что 77 процентов выпускников этого учебного заведения, окончивших школу в прошлом учебном году, приняты в вузы. Ежегодно среди выпускников школы есть учащиеся, набравшие более 600 баллов и поступившие не только в вузы нашей страны, но и престижные университеты зарубежных государств. Ученики школы достойно представляют учебное заведение на многочисленных состязаниях знаний, спортивных соревнованиях, олимпиадах, завоевывая различные медали. Новый учебный комплекс позволит сделать эти успехи еще более внушительными. Учащиеся будут учиться здесь в просторных, светлых классах, оснащенных всеми необходимыми учебными пособиями, а учителя – преподавать ученикам в современных условиях.
Развитие и будущее каждого государства связаны с уровнем образования. Инвестиции, вкладываемые в эту сферу, направлены на будущее. В настоящее время Азербайджан - одна из стран-лидеров с этой точки зрения. Ни в одной стране за столь короткий срок не построено такое количество школ. Фонд Гейдара Алиева вносит существенный вклад в принимаемые в этом направлении меры. География и масштаб проектов Фонда, реализуемых в данной сфере, с каждым годом расширяются.
После ознакомления с созданными в школе условиями Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с учителями и родителями, поздравили их.
Бабушка ученика первого класса Фарида Гусейнова: Дорогой наш Президент, уважаемая Мехрибан ханым, очень рады вас здесь видеть. Мой внук принят в первый класс этой школы. От своего имени, от имени родителей благодарю вас за создание таких прекрасных условий для наших детей. Да дарует Вам Аллах здоровья, долгих лет жизни.
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо. Я тоже очень рад, что дети начинают новый учебный год в новой школе. Это в то же время рабочее место учителей. Довольны и родители, и дети, и учителя. Наша основная цель заключается в том, чтобы наш народ был доволен, уровень жизни народа с каждым днем повышался, дети учились в красивых школах.
За последние годы проделана огромная работа по строительству школ. Достаточно сказать, что в последние годы и в городе Баку, и во всех регионах построено или отремонтировано более 3200 школ. В этом году будет заново отстроено более 80 школ, а в школах, которые все еще не отремонтированы, в предстоящие годы обязательно будут проведены ремонтные работы.
Эта школа действительно радует глаз. Созданы все необходимые условия, школа оснащена оборудованием. Как мне сообщили, прежнее состояние школы было плачевным. То есть, здесь и для учителей были большие трудности, и дети обучались в неотремонтированной школе, находящейся в непригодном состоянии. Сейчас созданы такие условия. Однако это только часть работы. Разумеется, основной вопрос заключается в том, чтобы, наряду с прекрасными условиями, был также высокий уровень образования и обучающиеся здесь дети в будущем сумели занять достойное место в жизни. Поэтому повышение уровня образования сегодня является одним из важных вопросов, стоящих на повестке дня, и результаты в этом направлении есть.
Должен также сообщить, что в последние годы растет число тех, кто выбирает профессию учителя. Учитель всегда был очень уважаемой профессией в Азербайджане. К учителю всегда было большое уважение. А сегодня оно находится на еще более высоком уровне. Повышение заработной платы учителей, улучшение условий их работы приводит к тому, что число желающих стать учителем по сравнению с предыдущими годами намного возросло. Еще раз поздравляю детей, родителей, учителей со строительством новой школы.
Учительница химии Ягут Монсюмова: Уважаемый Президент, разрешите и мне от имени нашего коллектива передать Вам нашу признательность. По правде говоря, трудно найти слова, чтобы передать нашу благодарность. Господин Президент, Вы строите, ремонтируете школы. Это - отношение к образованию. Это - отношение к государству. Это новое школьное здание, построенное по Вашему поручению, - самый дорогой нам подарок в «День знаний». Мы всегда ощущаем Вашу заботу. Сдача такой красивой, грандиозной школы от души радует нас, учителей, стимулирует нас работать еще лучше, еще больше повышает нашу ответственность. Я видела химическую лабораторию, кабинеты нашей школы. Честно говоря, раньше такие лаборатории, кабинеты мы видели только в фильмах. Сейчас это реальность Азербайджана.
Знаем, что в мире очень много конфликтов, проблем. Благодаря Вам в нашем Азербайджане стабильно, спокойно. Это - результат Вашей дальновидной политики. Большие заслуги в достигнутых успехах принадлежат также нашей дорогой, многоуважаемой Мехрибан ханым. Мехрибан ханым, мы безгранично Вас любим, нет слов, чтобы передать нашу любовь. Еще раз большое спасибо за то, что, уделив нам свое драгоценное время, вы пришли на встречу с нами.
Господин Президент, от имени нашего коллектива выражаем Вам признательность за эту прекрасную школу, за всю проводимую Вами работу. Да хранит Аллах Вас, нашу дорогую Мехрибан ханым, всю Вашу семью.
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо. Благодарю за теплые слова. Вновь желаю вам успехов, еще раз поздравляю вас. Уверен, что обучающиеся здесь дети в будущем займут достойное место в жизни и будут делать большие дела для нашего государства, нашего народа, внесут свой вклад в наше общее развитие.