Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Pirallahı rayonunda “Mirvari” Park Kompleksinin açılışında iştirak ediblər
07.08.2019Avqustun 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Pirallahı rayonunda yeni inşa olunmuş “Mirvari” Park Kompleksində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Beş hektar sahəsi olan kompleksdə uşaqlar üçün mini futbol və iki oyun meydançası, müxtəlif attraksionlar, yelləncəklər, idman qurğuları, söhbətgahlar və fəvvarə quraşdırılıb. Müasir işıqlandırma sistemi ilə təchiz olunan bu istirahət guşəsində, eyni zamanda, müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi üçün səhnə də inşa edilib.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım parkda Qarabağ müharibəsi əlillərinin “ASAN xidmət”in “Ailə Biznesinə Asan Dəstək” proqramı çərçivəsində nümayiş etdirilən rəsm əsərlərindən və müxtəlif səpkidə dekorativ əl işlərindən ibarət sərgiyə baxdılar.
İstirahət məkanında “Ahılların Günərzi Mərkəzi” də fəaliyyət göstərir. Mərkəz Prezident İlham Əliyevin “Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara və digər şəxslərə göstərilən sosial xidmətlərin genişləndirilməsi üçün əlavə tədbirlər haqqında” 2019-cu ilin iyun ayında imzaladığı Sərəncama əsasən yaradılıb. Burada hər gün sosial yardıma ehtiyacı olan 50 ahıla növbəlilik əsasında pulsuz xidmət göstəriləcək.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım “Mirvari” Park Kompleksində rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşdülər.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ictimaiyyət nümayəndələrini salamladılar.
Sakinlər: Xoş gəlmisiniz cənab Prezident, hörmətli Mehriban xanım. Səfa gətirmisiniz, həmişə Siz gələsiniz.
Mehriban Əliyeva: Xoş gördük, sizi görməyimizə çox şadıq, çox sağ olun.
Sakin: Cənab Prezident, biz Pirallahı rayonunun ağsaqqalları Sizə, Mehriban xanıma bir daha xoş gəlmisiniz deyirik. Bu gün Pirallahı qəsəbəsi, Pirallahı rayonu demək olar ki, Bakı şəhərinin ən qabaqcıl rayonlarından biridir. Görülmüş bütün bu işlərə görə Sizə dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Bütün bu abadlıq işləri Sizin sayənizdə görülüb.
Sakin: Sizə, Mehriban xanıma möhkəm cansağlığı arzulayırıq.
Sakin: Bir neçə gün bundan əvvəl Siz qaçqınlarla görüşə gəlmişdiniz. Bu gün də, cənab Prezident, Pirallahıda bizimlə görüşürsünüz. Sizə dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Burada böyük abadlıq işləri görülür, qəzalı binalar çoxdur, 400-ə yaxındır, indi Sizin sayənizdə tikinti gedir. Allah Sizi qorusun.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Rayonun inkişafına diqqət göstərilir. Son illərdə böyük quruculuq-abadlıq işləri aparılmışdır. Rayonun siması dəyişib və bu gün dediyiniz kimi, Bakının ən qabaqcıl rayonlarından biridir. Burada infrastruktur layihələri icra edilir, içməli su layihəsi iki il bundan əvvəl öz həllini tapdı, qazlaşma ilə bağlı bütün məsələlər öz həllini tapdı. İş yerləri yaradılır, burada dərman zavodu tikilir, şpris zavodunun açılışı bir qədər bundan əvvəl reallığa çevrildi. Yəni, bu onu göstərir ki, biz həm iş yerlərinin yaradılması istiqamətində uğurlara nail oluruq, həm də abadlıq işləri aparılır. Məcburi köçkünlər üçün yeni evlər istifadəyə verilib, 300-dən çox ailə orada məskunlaşır. İnzibati binalar, yollar tikilir. Yəni, rayonun hərtərəfli inkişafı üçün böyük işlər görülür və bundan sonra da görüləcəkdir. İş yerlərinin yaradılması da daim gündəlikdə duran məsələlərdən biridir və balıqyetişdirmə zavodunun fəaliyyətə başlaması da, hesab edirəm ki, çox önəmli hadisədir. Əlbəttə, ictimai zonalar, parklar salınır, vətəndaşlar üçün, istirahət etmək üçün gözəl imkanlar var.
Sakinlər: Çox sağ olun, var olun.
Veteran idmançı: Mən də bir veteran idmançı, dünya çempionu kimi idmançılar adından Mehriban xanıma böyük təşəkkür edirəm. Sizə cansağlığı arzulayıram. Mənim ayağım protezdir, mənə kömək etdiniz, çox sağ olun.
Mehriban Əliyeva: Sağ olun. Sizə cansağlığı arzulayıram.
Veteran idmançı: Bu gün mənə idmanla məşğul olmaqda kömək edirlər, arxamda dayanırlar, dəstək olurlar, yarışlar keçiririk. Mən də bir veteran idmançı kimi Sizə cansağlığı arzulayıram, bizim Pirallahıya xoş gəlmisiniz. Biz Vətənimizə xidmət etməyə həmişə hazırıq.
Veteran neftçi: Mən də bir veteran neftçi kimi, əziz Prezident, əziz vitse-prezident, Sizə möhkəm cansağlığı, uğurlar arzulayıram. Dediyiniz kimi, Sizin siyasətinizin ana xəttini doğrudan da biz təşkil edirik, Azərbaycan xalqı təşkil edir. Bu işdə Sizə yeni-yeni uğurlar arzulayıram. Tanrı Sizi qorusun!

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии паркового комплекса "Мирвари" в Пираллахинском районе
7 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в Парковом комплексе «Мирвари» в Пираллахинском районе.
В комплексе площадью пять гектаров созданы мини-футбольная площадка для детей и две игровые площадки, установлены различные аттракционы, качели, спортивные сооружения, беседки, построен фонтан. В этом уголке отдыха, оснащенном современной осветительной системой, построена также сцена для проведения различных мероприятий.
Глава государства и первая леди посмотрели выставку картин и образцов декоративно-прикладного искусства, созданных инвалидами Карабахской войны в рамках программы «Поддержка семейного бизнеса Asan» «ASAN xidmət».
В уголке отдыха действует также Центр дневного пребывания для престарелых. Он создан на основании Распоряжения «О дополнительных мерах по расширению социальных услуг, оказываемых детям и другим лицам, нуждающимся в особой заботе», подписанного Президентом Ильхамом Алиевым в июне 2019 года. Здесь ежедневно на сменной основе будут оказываться бесплатные услуги 50 престарелым людям, нуждающимся в социальной помощи.
Затем глава государства и первая леди встретились в Парковом комплексе «Мирвари» с представителями общественности района.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева поприветствовали представителей общественности.
Жители: Добро пожаловать, господин Президент, уважаемая Мехрибан ханым.
Мехрибан Алиева: Добрый день, очень рады видеть вас, большое спасибо.
Житель: Господин Президент, мы, аксакалы Пираллахинского района, еще раз говорим Вам, Мехрибан ханым «Добро пожаловать!». Сегодня поселок Пираллахи, Пираллахинский район, можно сказать, один из самых передовых районов города Баку. Мы выражаем Вам глубокую признательность за всю эту проделанную работу. Вся эта работа по благоустройству проделана благодаря Вам.
Житель: Желаем Вам, Мехрибан ханым крепкого здоровья.
Житель: Несколько дней назад Вы встречались с беженцами. А сегодня, господин Президент, Вы встречаетесь с нами в Пираллахи. Выражаем Вам глубокую признательность. Здесь проводится большая работа по благоустройству. Много аварийных зданий, около 400, сейчас благодаря Вам идет строительство. Да хранит Вас Аллах.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Развитию района уделяется внимание. В последние годы проделана большая работа по благоустройству и созиданию. Изменился облик района и, как вы сегодня сказали, это – один из самых передовых районов Баку. Здесь реализуются инфраструктурные проекты, два года назад был осуществлен проект питьевой воды, решены все вопросы, связанные с газификацией. Создаются рабочие места, здесь строится завод по производству лекарств, некоторое время назад состоялось открытие завода по производству шприцев. То есть, это свидетельствует о том, что мы и добиваемся успехов в создании рабочих мест, и проводим работу по благоустройству. Сданы новые дома для вынужденных переселенцев, там размещено более 300 семей. Строятся административные здания, дороги. То есть, для всестороннего развития района проводится большая работа, она будет проводиться и впредь. Создание рабочих мест – также один из вопросов, всегда стоящих на повестке дня, и считаю начало деятельности рыборазводного завода очень важным событием. Конечно, закладываются общественные зоны, парки, есть прекрасные возможности для отдыха граждан.
Ветеран спорта: Я, как ветеран спорта, чемпион мира, от имени спортсменов выражаю глубокую признательность Мехрибан ханым. Желаю Вам здоровья. У меня протезная нога, Вы помогли мне, большое спасибо.
Мехрибан Алиева: Спасибо. Желаю вам здоровья.
Ветеран спорта: Сегодня мне помогают заниматься спортом, поддерживают меня, мы проводим соревнования. И я, как ветеран спорта, желаю Вам здоровья, добро пожаловать в наш Пираллахи. Мы всегда готовы служить Родине.
Ветеран-нефтяник: Дорогой Президент, дорогая вице-президент, я, как ветеран-нефтяник, также желаю Вам крепкого здоровья, успехов. Как было сказано Вами, генеральную линию Вашей политики действительно составляем мы, азербайджанский народ. Желаем Вам новых успехов в этом деле. Да хранит Вас Всевышний!