Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva XV Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının açılış mərasimində iştirak ediblər
İyulun 21-də “Baku Crystal Hall”da “Bakı 2019” XV Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri İlham Əliyev, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, eləcə də Avropa Olimpiya Komitələrinin prezidenti Yanes Kosyançiç, iştirakçı ölkələrin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri və digər şəxslər mərasimdə iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Avropa Olimpiya Komitələrinin prezidenti Yanes Kosyançiç, növbəti Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının keçiriləcəyi Slovakiyanın Baş Nazirinin müavini Riçard Rasi və Avropa Olimpiya Komitələrinin rəhbərliyi ilə görüşüblər.
Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalı Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin himayəsi altında keçirilir və 25 ildən artıq ənənəsi olan Avropa Olimpiya Komitələrinin (AOK) qürur mənbəyidir. Bu festival 14-18 yaş arası gənc idmançılar üçün ilk çoxprofilli Avropa tədbiridir. Tək illərdə, iki ildə bir dəfə keçirilən qış və yay festivalları da var.
“Zirvələrə hazırıq” devizi altında keçirilən “Bakı 2019” XV Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının talismanları Cırtdan və Bəbirdir. Paytaxt Bakının 12 idman obyektində yeddi gün davam edəcək mötəbər turnirdə 48 ölkədən 3900 atlet idmanın on növü – idman gimnastikası, atletika, basketbol, velosiped idmanı, həndbol, cüdo, üzgüçülük, tennis, voleybol və güləş yarışlarında mübarizəyə qoşulub. İştirakçıların 52 faizi oğlan, 48 faizi isə qızdır. İdmançılar 135 dəst medal uğrunda güclərini sınayırlar. Mükafatçılar üçün ümumilikdə 930 medal hazırlanıb. Medalların 300-ü qızıl, 300-ü gümüş, 330-u isə bürüncdür.
Azərbaycan festivala 122 idmançı ilə qatılıb.
Bakı vaxtı ilə saat 20:00-da XV Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının təntənəli açılış mərasimi başlayıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии открытия XV Европейского юношеского летнего олимпийского фестиваля
21 июля в Baku Crystal Hall состоялась торжественная церемония открытия XV Европейского юношеского летнего олимпийского фестиваля.
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики, руководитель Национального олимпийского комитета Ильхам Алиев, первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева, а также президент Европейских олимпийских комитетов Янез Кочиянчич, руководители делегаций стран-участниц, ответственные за вопросы молодежи и спорта, и другие лица.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с президентом Европейских олимпийских комитетов Янезом Кочиянчичем, заместителем премьер-министра Словакии, где пройдет очередной Европейский юношеский летний олимпийский фестиваль, Ричардом Раси и руководством Европейских олимпийских комитетов.
Европейский юношеский летний олимпийский фестиваль проводится под эгидой Международного олимпийского комитета и является источником гордости Европейских олимпийских комитетов (ЕОК), имеющих более, чем 25-летнюю традицию. Фестиваль является первым многопрофильным европейским мероприятием для молодых спортсменов в возрасте 14-18 лет. В нечетные годы раз в два года проводятся зимний и летний фестивали.
Талисманы XV Европейского юношеского летнего олимпийского фестиваля «Баку 2019», проходящего под девизом «Мы готовы к вершинам», - Джыртдан и Леопард. На престижном турнире, который будет продолжаться семь дней на 12 спортивных объектах столицы Баку, 3900 атлетов из 48 стран включились в борьбу в соревнованиях по десяти видам спорта – спортивной гимнастике, атлетике, баскетболу, велосипедному спорту, гандболу, дзюдо, плаванию, теннису, волейболу и борьбе. 52 процента участников – юноши, а 48 процентов – девушки. Спортсмены померятся силами в борьбе за 135 комплектов медалей. В целом, для призеров изготовлено 930 медалей. Из них 300 – золотые, 300 – серебряные и 330 – бронзовые.
Азербайджан представлен в фестивале 122 спортсменами.
В 20:00 по бакинскому времени началась церемония торжественного открытия XV Европейского юношеского летнего олимпийского фестиваля.