Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva XV Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının açılış mərasimində iştirak ediblər
İyulun 21-də “Baku Crystal Hall”da “Bakı 2019” XV Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri İlham Əliyev, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, eləcə də Avropa Olimpiya Komitələrinin prezidenti Yanes Kosyançiç, iştirakçı ölkələrin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri və digər şəxslər mərasimdə iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Avropa Olimpiya Komitələrinin prezidenti Yanes Kosyançiç, növbəti Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının keçiriləcəyi Slovakiyanın Baş Nazirinin müavini Riçard Rasi və Avropa Olimpiya Komitələrinin rəhbərliyi ilə görüşüblər.
Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalı Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin himayəsi altında keçirilir və 25 ildən artıq ənənəsi olan Avropa Olimpiya Komitələrinin (AOK) qürur mənbəyidir. Bu festival 14-18 yaş arası gənc idmançılar üçün ilk çoxprofilli Avropa tədbiridir. Tək illərdə, iki ildə bir dəfə keçirilən qış və yay festivalları da var.
“Zirvələrə hazırıq” devizi altında keçirilən “Bakı 2019” XV Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının talismanları Cırtdan və Bəbirdir. Paytaxt Bakının 12 idman obyektində yeddi gün davam edəcək mötəbər turnirdə 48 ölkədən 3900 atlet idmanın on növü – idman gimnastikası, atletika, basketbol, velosiped idmanı, həndbol, cüdo, üzgüçülük, tennis, voleybol və güləş yarışlarında mübarizəyə qoşulub. İştirakçıların 52 faizi oğlan, 48 faizi isə qızdır. İdmançılar 135 dəst medal uğrunda güclərini sınayırlar. Mükafatçılar üçün ümumilikdə 930 medal hazırlanıb. Medalların 300-ü qızıl, 300-ü gümüş, 330-u isə bürüncdür.
Azərbaycan festivala 122 idmançı ilə qatılıb.
Bakı vaxtı ilə saat 20:00-da XV Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalının təntənəli açılış mərasimi başlayıb.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the opening of the 15th European Youth Summer Olympic Festival
On July 21st, inauguration of “Baku 2019”- 15th European Youth Summer Olympic Festival took place at the Baku Crystal Hall.
President of the Republic of Azerbaijan, head of the National Olympic Committee Ilham Aliyev, First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, as well as President of the European Olympic Committees Janez Kocijančič, heads of participant countries’ delegations, and other officials attended the ceremony.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with President of the European Olympic Committees Janez Kocijančič, deputy Prime Minister of Slovakia - where the following European Youth Summer Olympic Festival will be held - Richard Rasi, and the management of the European Olympic Committees.
The European Youth Summer Olympic Festival is held under the patronage of the International Olympic Committee, being the source of pride for the European Olympic Committees (EOC), which enjoys over 25-year traditions. This festival is the first multidisciplinary European event for young sportsmen aged 14 to 18. There are also winter and summer festivals held in odd years, once in two years.
Mascots of “Baku 2019”- 15th European Youth Summer Olympic Festival, held under the slogan “Ready to Summits”, are a Lilliputian and Leopard. 3900 athletes from 48 countries have joined this reputable tournament on ten types of sports – sports gymnastics, athletics, basketball, cycling, handball, judo, swimming, tennis, volleyball, and arm wrestling competitions, to continue for seven days in 12 sports facilities of Baku. 52 percent of the participants are boys, with 48 percent being girls. Sportsmen are competing for 135 sets of medals. 930 medals were prepared, altogether, for winners. 300 of the medals are gold, 300 silver, with 330 being bronze.
Azerbaijan joined the festival with 122 sportsmen.
At 20.00 Baku time, the opening ceremony of the 15th European Youth Summer Olympic Festival started.