30.12.2011Heydər Əliyev Fondu hər il uşaq evlərində və internat məktəblərində təlim-tərbiyə alan, kimsəsiz və valideyn himayəsindən məhrum, təhsildə xüsusilə fərqlənən uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri keçirir.
Dekabrın 30-da Fondun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və nəvələri, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva “Buta” sarayında təşkil olunmuş növbəti bayram şənliyində iştirak etmişlər.
- Əziz uşaqlar, hörmətli valideynlər, hörmətli müəllimlər!
Mən bu bayram günü sizinlə olmaqdan çox şadam. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış bu Yeni il bayramında həmişə olduğu kimi, sizi görməyə çox şadam. Çox şadam ki, uşaqlar belə xoş əhval-ruhiyyədədirlər, sevinirlər, oynayırlar, oxuyurlar.
Başa çatan 2011-ci il ölkəmizin tarixində xüsusi yer tutacaqdır. Əziz uşaqlar, siz hamınız yəqin bilirsiniz ki, bu il Azərbaycan müstəqilliyinin bərpa olunmasının 20-ci ildönümünü qeyd edib. Bu 20 il ərzində ölkəmiz çox böyük nailiyyətlər əldə edib. Ölkəmiz bütün sahələrdə inkişaf edir, yeni proqramlar icra olunur, şəhərlərimiz gözəlləşir, yeni yollar, körpülər, məktəblər, xəstəxanalar, idman mərkəzləri tikilir. Ölkəmizdə bütün sahələrdə böyük inkişaf gedir. Bunu hamımız görürük. Hamımız fəxr edirik ki, biz belə bir qüdrətli və gözəl ölkədə - Azərbaycanda yaşayırıq.
Əlbəttə, bütün bu işlərin məqsədi Azərbaycanı güclü, müstəqil, qüdrətli ölkəyə çevirməkdir. Həm də əsas məqsəd ondan ibarətdir ki, siz gələcəkdə belə ölkədə yaşayasınız. Çünki ölkəmizin inkişafını siz davam etdirəcəksiniz. Buna görə də siz bu gün, ilk növbədə gözəl təhsil almalısınız. Çünki gələcək yalnız və yalnız təhsil, bilik, savad və ağılla bağlıdır. Mən bu bayram axşamı, əlbəttə, sizə ilk növbədə cansağlığı arzulamaq istəyirəm. İstəyirəm ki, siz yaxşı oxuyasınız, savadlı, bilikli olasınız. İstəyirəm ki, siz sabah müstəqil Azərbaycanın qurucuları olasınız. Əlbəttə, bugünkü nailiyyətlər hamımızı sevindirir. Bu gün hamımız fəxr edirik ki, belə bir gözəl ölkədə yaşayırıq.
Yola saldığımız il bir neçə böyük qələbələrlə də yadda qalacaqdır. Bu gün biz son mahnıda yenə də “Eurovision-2011” müsabiqəsindəki qələbəmizi xatırladıq. Yəqin ki, siz hamınız xatırlayırsınız, biz necə sevinirdik! Bizim iki gənc ifaçımız Azərbaycana bu qələbəni qazandırdı. Bütün Avropa bizə səs verdi. Bu, Azərbaycanın böyük qələbəsidir. Gələn il “Eurovision” mahnı müsabiqəsi ölkəmizdə keçiriləcək və mən əminəm ki, bu, gözəl bir bayrama çevriləcəkdir.
Bundan başqa, ölkənin həm ictimai, həm də siyasi həyatında digər nailiyyətlər də olub. Əlbəttə, bunlar hamısı ilk növbədə, gənclərimizin, uşaqlarımızın gələcəyinə yönəlmiş addımlardır.
Əziz uşaqlar, əziz valideynlər, hörmətli müəllimlər, ona görə bu gün mən sizi Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik edirəm. Sizə Yeni İldə, ilk növbədə, cansağlığı, xoşbəxtlik, yeni uğurlar arzulayıram! Çox sağ olun!

Каждый год Фонд Гейдара Алиева проводит новогодние веселья для детей, обучающихся и воспитывающихся в детских домах и школах-интернатах, сирот и детей, лишенных родительского попечения, особо отличившихся в учебе.
30 декабря президент Фонда, первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева и ее внуки, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева приняли участие в очередном праздничном торжестве, проводимом во дворце «Бута».
-Дорогие дети, уважаемые родители, уважаемые учителя!
Я очень рада находиться вместе с вами в этот праздничный день. Как всегда, я очень рада видеть вас на этом новогоднем празднике, подготовленном Фондом Гейдара Алиева. Очень рада, что дети пребывают в таком хорошем настроении, радуются, танцуют, поют.
Уходящий 2011 год займет особое место в истории нашей страны. Дорогие дети, вы все, наверное, знаете, что в этом году Азербайджан отметил 20-годовщину восстановления своей независимости. За эти 20 лет наша страна достигла очень больших успехов. Наша страна развивается во всех сферах, реализуются новые программы, наши города становятся краше, строятся новые дороги, мосты, школы, больницы, спортивные центры. В нашей стране во всех сферах идет большое развитие. Все мы видим это. Мы гордимся тем, что живем в такой могущественной и прекрасной стране – в Азербайджане.
Конечно, целью всей этой работы является превращение Азербайджана в сильную, независимую, могущественную страну. Основная цель состоит еще и в том, чтобы в будущем вы жили в такой стране. Так как вы продолжите развитие нашей страны. Поэтому сегодня вы в первую очередь должны получить прекрасное образование. Потому что будущее связано только и только с образованием, знаниями, грамотностью и интеллектом. В этот праздничный вечер я, конечно, хочу пожелать вам, прежде всего, здоровья. Хочу, чтобы вы хорошо учились, были образованными, грамотными. Хочу, чтобы завтра вы стали созидателями независимого Азербайджана. Конечно, сегодняшние достижения радуют всех нас. Сегодня мы все гордимся тем, что живем в такой прекрасной стране.
Провожаемый нами год запомнится также рядом больших побед. Сегодня в последней песне мы вновь вспомнили нашу победу на конкурсе «Евровидение-2011». Наверное, все вы помните, как мы радовались! Эту победу Азербайджану принесли два наших молодых исполнителя. Вся Европа проголосовала за нас. Это большая победа Азербайджана. В будущем году песенный конкурс «Евровидение» пройдет в нашей стране, и я уверена, что это станет прекрасным праздником.
Кроме того, были и другие успехи как в общественной, так и в политической жизни страны. Конечно, все это, в первую очередь, шаги, направленные на будущее нашей молодежи, детей.
Дорогие дети, дорогие родители, уважаемые учителя, поэтому сегодня я еще раз сердечно поздравляю вас с Днем солидарности азербайджанцев мира и новогодним праздником. Желаю вам в Новом году, прежде всего, здоровья, счастья, новых успехов! Большое спасибо!