Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva 2 nömrəli Uşaq İncəsənət Məktəbindəki şəraitlə tanış olub
13.06.2019İyunun 13-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Bakının Yasamal rayonunda Vaqif Mustafazadə adına 2 nömrəli Uşaq İncəsənət Məktəbindəki şəraitlə tanış olub.
Məlumat verilib ki, bu təhsil müəssisəsi 1940-cı ildə 1 nömrəli uşaq musiqi məktəbi kimi fəaliyyətə başlayıb. Məktəbə 1985-ci ildə Vaqif Mustafazadənin adı verilib. 1988-ci ildən isə 2 nömrəli uşaq incəsənət məktəbi kimi fəaliyyətini davam etdirib və burada əlavə şöbələr açılıb.
Qeyd edilib ki, Vaqif Mustafazadə adına 2 nömrəli Uşaq İncəsənət Məktəbini bir çox məşhurlar bitirib. Azərbaycanın Xalq artistləri Arif Məlikov, Aqşin Əlizadə, Oqtay Zülfüqarov, Oqtay Rəcəbov, Kamil Cəlilov, Ağaverdi Paşayev və Azərbaycanın mədəniyyətinə böyük töhfələr vermiş bir çox sənətkarlar bu məktəbdə təhsil alıblar.
Hazırda məktəbdə fortepiano, skripka, gitara, klarnet, saksofon, vokal, xanəndə, tar, kamança, qarmon, nağara, rəssamlıq, xoreoqrafiya ixtisasları, nəzəriyyə və tədris köməkçi fənləri ixtisası üzrə 385 şagird təhsil alır. Onların təlim-tərbiyəsi ilə 78 müəllim məşğul olur.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanın Əməkdar artisti Vaqif Mustafazadə 1949-1956-cı illərdə məktəbin fortepiano şöbəsində təhsil alıb. Bu məktəbin şagirdləri müxtəlif respublika və beynəlxalq müsabiqələrdə, festivallarda uğurla iştirak edərək yüksək nəticələr əldə edirlər. Məktəbin yerləşdiyi bina indiyədək əsaslı təmir edilməyib.

First Vice-president Mehriban Aliyeva becomes familiarized with the conditions at Child Art School No.2
13.06.2019On June 13, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva visited Child Art School No.2 named after Vagif Mustafazadeh in Yasamal district, Baku city.
According to the information provided, the institution started to operate as Music School No.1 in 1940. In 1985, the school was named after Vagif Mustafazadeh. And since 1988, it continued its operation as Child Art School No.2, and additional sections were opened here.
It was noted that a number of famous people have finished Child Art School No.2 named after Vagif Mustafazadeh. People’s Artist of Azerbaijan Arif Malikov, Agshin Alizadeh, Ogtay Zulfugarov, Ogtay Rajabov, Kamil Jalilov, Aghaverdi Pashayev and a number of persons of art who have greatly contributed to the Azerbaijani culture have studied at this school.
At the moment, 385 pupils are studying at the school on such specialties as piano-forte, violin, guitar, clarinet, garmon, naghara, painting, choreography, and theory and education assistant. 78 teachers are engaged in their education.
It was brought to attention that Honoured Artist of Azerbaijan Vagif Mustafazadeh studied in the course of years 1949-1956 at this school’s piano-forte section. Pupils of this school have reached high achievements at various republican and international contests and festivals. The school’s building has never been so far repaired basically.
Mehriban Aliyeva gave instructions on performing relevant repair and restoration works on the building.