Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva görkəmli bəstəkar Arif Məlikov ilə vida mərasimində iştirak ediblər
Mayın 9-da Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında görkəmli bəstəkar, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Dövlət və Heydər Əliyev mükafatları laureatı Arif Məlikovla vida mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Arif Məlikovun ömür yolu və bənzərsiz yaradıcılığı barədə danışıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mərhumun ailə üzvlərinə dərin hüznlə başsağlığı veriblər.
Arif Məlikovun ailə üzvləri mərhumun xatirəsinə göstərilən ehtirama görə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma minnətdarlıqlarını bildiriblər.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the ceremony of bidding farewell to eminent composer Arif Malikov
On May 9, a ceremony took place in the building of the Uzeir Hajibeyli Baku Music Academy to bid farewell to eminent composer, member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, People’s Artist of Azerbaijan and USSR, laureate of State and Heydar Aliyev prizes Arif Malikov.
Speaking at the ceremony, culture minister Abulfas Garayev talked about Arif Malikov’s life path, and his unique creativity.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva expressed their condolences to the late composer’s family members.
Arif Malikov’s family members thanked the President and the First Lady for the respect shown towards the composer’s memory.
After the farewell ceremony, the corpse of the eminent composer was taken to the cemetery to lay to rest.