Qobustan-Poladlı avtomobil yolu istifadəyə verilib
07.05.2019Mayın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Qobustan-Poladlı avtomobil yolunun açılışında iştirak ediblər.
Məlumat verilib ki, 5 min nəfərin yaşadığı 6 yaşayış məntəqəsini birləşdirən Qobustan-Poladlı avtomobil yolunun tikintisinə Azərbaycan Prezidentinin 2018-ci ildə imzaladığı Sərəncama əsasən dövlət büdcəsinin investisiya xərclərindən Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinə 6,4 milyon manat vəsait ayrılıb. İki hərəkət zolaqlı yolun ümumi uzunluğu 14,5 kilometr, hərəkət hissəsinin eni isə 6 metrdir. Dördüncü texniki dərəcəli yolun inşası zamanı müxtəlif diametrli 7 suötürücü boru quraşdırılıb, zəruri yerlərdə yol nişanları, göstərici lövhələr, siqnal dirəkləri qoyulub, yol cizgi xətləri çəkilib. Yolun inşası texnoloji ardıcıllığa uyğun və yüksək keyfiyyətlə həyata keçirilib. Qobustan-Poladlı yolu bu bölgədə yaşayan insanların Bakı-Şamaxı-Yevlax avtomobil yolu vasitəsilə respublikamızın istənilən istiqamətinə hərəkət etməsinə imkan yaradıb.

Gobustan-Poladly motorway is commissioned
07.05.2019President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening of the Gobustan-Poladly motorway, May 7.
According to the information given, 6.4 million Manats had been allocated to the Azerbaijan State Hıghways Agency from the state budget’s investment costs, in accordance with the Resolution signed by the Azerbaijani President in 2018, for the construction of the Gobustan-Poladly motorway, linking 6 settlements with population of 5 thousand people. Total length of the two-lane road is 14.5 kilometres, with the movement section’s width being 6 metres. 7 water-drain pipes of different diameters were installed during the construction of the fourth technical-grade road, and road signs, indication plates, signalling poles were fixed where necessary, road lines painted. Construction of the road has been performed in accordance with the technological sequence, and with high quality. The Gobustan-Poladly motorway now allows people residing in this district to travel in any direction of the republic using the Baku-Shamakhy-Yevlakh highway.