30.12.2015Dekabrın 30-da Heydər Əliyev Fondu Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramları ərəfəsində uşaqlar üçün ənənəvi şənlik təşkil edib.
- Hörmətli valideynlər, çox hörmətli müəllimlər, əziz və doğma uşaqlar!
Mən sizin hamınızı salamlayıram. Bu gün sizinlə birlikdə olmaq mənim üçün xoşdur. Biz il ərzində müxtəlif tədbirlərdə, bayramlarda, şənliklərdə bir yerdə olmuşuq. Çox şadam ki, ilin sonunda da sizinlə birlikdə 2015-ci ilə əlvida deyirik.
2015-ci il ölkəmizin tarixində yeni nailiyyətlərlə, yeni qələbələrlə qalacaq. Bununla yanaşı, 2015-ci ildə ölkəmiz, xalqımız ağır anlarla da üzləşmişdir. Mayın 19-da faciəli yanğın zamanı həlak olmuş vətəndaşlarımız, dekabrın 4-də “Günəşli” yatağında dünyasını dəyişmiş neftçilərimiz, cəbhə xəttində Vətən qarşısında öz borcunu yerinə yetirərkən həyatlarını itirmiş əsgərlərimiz, bütün bu hadisələr hər bir azərbaycanlının ürəyində kədərlə və ağrı ilə qarşılanmışdır.
Gəlin dünyasını dəyişmiş vətəndaşlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edək. Allah rəhmət eləsin!
Qoy Tanrı Azərbaycanı və Azərbaycan xalqını hər zaman qorusun! Faciələrdən və bəd hadisələrdən qorusun!
Əziz dostlar, başa çatmaqda olan ilə nəzər salanda əlbəttə, bu ilin ən yaddaqalan hadisələrindən biri ölkəmizdə Avropa Olimpiya Hərəkatının tarixində ilk dəfə Azərbaycanda, Bakıda keçirilmiş ilk Avropa Oyunları oldu. Siz bilirsiniz ki, biz bu Oyunları çox qısa zamanda hazırladıq və ən yüksək səviyyədə keçirdik. Azərbaycan xalqı yenə də bütün dünyaya öz birliyini, öz qonaqpərvərliyini nümayiş etdirdi. Mən bu fürsətdən istifadə edərək bütün Azərbaycan xalqına Oyunlar zamanı hər bir idmançıya verdiyi dəstəyə, hər bir qonağa göstərdiyi qonaqpərvərliyə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Eyni zamanda, biz hamımız yığma komandamıza, idmançılarımıza dəstək olmağa çalışırdıq. Bizim idmançılarımız cəsarət, güc göstərdilər və nəticədə yığma komandamız 50 ölkə arasında ikinci yeri tutmağa nail oldu. Bu, əlbəttə ki, böyük qələbədir. Mən əminəm ki, sizin aranızda gələcək Olimpiya, dünya və Avropa çempionları var. Ona görə, mən sizi idmanla məşğul olmağa çağırıram. Mən sizi yaxşı oxumağa, təhsil almağa çağırıram. Mən bu sözləri hər il deyirəm, bu, artıq aydındır ki, Azərbaycanın gələcəyi sizin əlinizdə olacaq. Ona görə, bu gün gözəl təhsil almaq, savadlı olmaq, bilikli olmaq sizin ən vacib, ən böyük vəzifənizdir.
Bilirəm ki, bugünkü uşaqlar daha çox kompyuterə maraq göstərirlər və bu da çox gözəldir. İnternet vasitəsilə siz bütün informasiyanı əldə edirsiniz. Amma bu gün üzümü sizə tutub xahiş edirəm ki, kitab oxuyasınız. Çünki kitablar, yəni bədii ədəbiyyat, həm Azərbaycanın bədii ədəbiyyatı, həm dünya xəzinəsinin bədii ədəbiyyatı həyatınızda sizə çox lazım olacaq və heç bir kompyuter kitabı əvəz edə bilməz. Ona görə, nə qədər mümkündürsə çox kitab oxuyun, tanış olun. Siz özünüz üçün tamamilə yeni bir aləm aşkar edəcəksiniz. Əlbəttə, mən sizə ilk növbədə cansağlığı arzulayıram. Mən istəyirəm ki, siz sağlam, savadlı, təhsilli böyüyəsiniz. Öz valideynlərinizi, müəllimlərinizi, bizim hamımızı, böyükləri yalnız və yalnız şad edəsiniz.
Əziz dostlar, mən bu bayram ərəfəsində bir daha sizin hamınızı qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Biz 2015-ci ilə birgə əlvida deyirik, 2016-cı ili qarşılayırıq. Əminəm ki, 2016-cı il ölkəmiz üçün yeni uğurlar, yeni nailiyyətlər gətirəcək. Bu gün ölkəmiz yeni çağırışlarla üzləşir. Hər zaman olduğu kimi, Azərbaycan xalqının müdrikliyi, birliyi bizə bütün çətinliklərin öhdəsindən gəlməyə imkan yaradacaq. Bir daha sizi təbrik edirəm, bağrıma basıram, öpürəm. Çox sağ olun.

30.12.2015Накануне Дня солидарности азербайджанцев мира и Новогоднего праздника Фонд Гейдара Алиева организовал традиционное праздничное веселье для детей.
- Уважаемые родители, многоуважаемые учителя, дорогие дети!
Приветствую всех вас. Мне очень приятно сегодня находиться вместе с вами. В течение года мы были вместе на различных мероприятиях, праздниках, торжествах. Очень рада, что в конце года мы с вами провожаем 2015 год.
2015 год останется в истории нашей страны новыми достижениями, новыми победами. Вместе с тем, в 2015 году наша страна, наш народ столкнулись и с тяжелыми моментами. Наши граждане, погибшие 19 мая во время трагического пожара, нефтяники, ушедшие из жизни 4 декабря на месторождении «Гюнешли», наши солдаты, погибшие при выполнении своего долга перед Родиной на линии фронта, – все эти события отзываются болью и скорбью в сердце каждого азербайджанца.
Давайте минутой молчания почтим память наших ушедших из жизни граждан. Аллах рэхмет элясин!
Пусть Всевышний всегда хранит Азербайджан и азербайджанский народ! Хранит его от трагедий и бед.
Дорогие друзья, если оглянуться на завершающийся год, то одним из самых запомнившихся событий, конечно, стали проведенные в нашей стране, в Баку впервые в истории Европейского олимпийского движения первые Европейские игры. Вы знаете, что мы подготовили эти Игры за очень короткий срок и провели их на высочайшем уровне. Азербайджанский народ еще раз продемонстрировал всему миру свое единство, гостеприимство. Пользуясь случаем, хочу выразить всему азербайджанскому народу глубокую признательность за поддержку, оказанную во время Игр каждому спортсмену, за гостеприимство, проявленное в отношении каждого гостя. Одновременно все мы старались поддержать нашу сборную, наших спортсменов. Наши спортсмены проявили смелость, продемонстрировали силу, в итоге наша сборная смогла занять второе место среди 50 стран. Это, конечно, большая победа. Уверена, что среди вас находятся будущие олимпийские чемпионы, чемпионы мира и Европы. Поэтому я призываю вас заниматься спортом. Я призываю вас хорошо учиться, получать образование. Я каждый год говорю эти слова, и это уже ясно, что будущее Азербайджана в ваших руках. Поэтому сегодня ваша важнейшая и самая большая задача - хорошо учиться, быть грамотными, овладевать знаниями.
Мне известно, что нынешние дети больше интересуются компьютером, и это прекрасно. Через интернет вы получаете всю информацию. Но сегодня, обращаясь к вам, я прошу вас читать книги, так как книги, художественная литература, как азербайджанская литература, так и художественная литература мировой сокровищницы очень пригодятся вам в жизни, и никакой компьютер не может заменить книгу. Поэтому читайте как можно больше. Вы откроете для себя совершенно новый мир. Конечно, в первую очередь я желаю вам здоровья. Я хочу, чтобы вы росли здоровыми, грамотными, образованными. Чтобы только радовали своих родителей, учителей, всех нас, старших.
Дорогие друзья, накануне этого праздника я еще раз сердечно поздравляю всех вас с наступающим Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом. Мы вместе провожаем 2015 год и встречаем 2016-й. Уверена, что 2016 год принесет нашей стране новые успехи, новые достижения. Сегодня наша страна сталкивается с новыми вызовами. Мудрость, единство азербайджанского народа, как всегда, позволят нам справиться со всеми трудностями. Еще раз поздравляю вас, обнимаю и целую. Большое спасибо.