30.12.2014Heydər Əliyev Fondu “Buta” sarayında Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı ərəfəsində uşaqlar üçün ənənəvi bayram şənlikləri keçirib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva dekabrın 30-da keçirilmiş şənlikdə iştirak ediblər.
- Hörmətli valideynlər, hörmətli müəllimlər, əziz uşaqlar!
Ənənəvi olaraq hər il Yeni il ərəfəsində biz birlikdə ötən ili yola salırıq və Yeni il bayramını bir yerdə qeyd edirik. 2014-cü ili ölkəmiz uğurla yola salır. Azərbaycanda quruculuq, inkişaf işləri davam edir. Bu gün hər birimiz fəxr edirik ki, biz müstəqil, azad, güclü Azərbaycanda yaşayırıq. 2014-cü ildə dünyanın müxtəlif yerlərində böhran, qarşıdurmalar, toqquşmalar baş verib. Amma bizdə - Azərbaycanda hər bir insan sülh, əmin-amanlıq, təhlükəsizlik şəraitində yaşayıb. Biz fəxr edirik ki, ölkəmiz Azərbaycan, artıq 23 ildir ki, müstəqil ölkədir. Müstəqilliyimizin möhkəmlənməsinə öz töhfəmizi veririk.
Bizim ən böyük arzumuz, əlbəttə, uşaqlarımızı, gənclərimizi savadlı, təhsilli və sağlam görməkdir. Əlbəttə, bunun üçün bizim uşaqlar bu gün gərək çox yaxşı oxusunlar. Çünki hər bir gəncin, hər bir uşağın gələcəyi onun təhsilindən, savadından, biliyindən asılıdır. Ölkəmizin gələcəyini, sabahını siz – bugünkü gənclər, bugünkü uşaqlar təmin edəcəksiniz. Ona görə bu gün sizin ən vacib borcunuz yaxşı təhsil almaqdır. Müasir dünyanın çağırışlarına cavab vermək üçün siz gərək hərtərəfli savada və biliyə malik olasınız. Siz gərək öz Vətəninizi sevəsiniz, vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunasınız, eyni zamanda, bütün dünyaya açıq olasınız.
Mən çox şadam ki, bu gün siz belə gözəl əhval-ruhiyyədəsiniz, şənlənirsiniz, oxuyursunuz, oynayırsınız. Çox şadam ki, biz bütün bayramlarımızı birgə keçiririk. Bilirsiniz ki, Heydər Əliyev Fondu sizin asudə vaxtınızın səmərəli təşkili ilə bağlı tədbirlər hazırlamaq üçün hər zaman öz səylərini göstərir. Heydər Əliyev Fondu ilk gündən, - artıq on ildir ki, Heydər Əliyev Fondu fəaliyyət göstərir, - bizim uşaqlarımızın sağlamlığına və təhsilinə böyük diqqətlə yanaşır.
Əziz dostlar, mən sizin hamınızı qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, sizə xoşbəxtlik, ölkəmizə əmin-amanlıq arzulayıram. Çox sağ olun, bir daha sizi təbrik edirəm.

Фонд Гейдара Алиева устроил во дворце «Бута» традиционное праздничное веселье для детей в преддверие Дня солидарности азербайджанцев всего мира и Нового года.
На празднествах, проведенных 30 декабря, приняли участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Лейла Алиева и Арзу Алиева.
- Уважаемые родители, уважаемые учителя, дорогие ребята!
Каждый год по традиции накануне Нового года мы вместе провожаем старый год и вместе отмечаем Новогодний праздник. Наша страна успешно провожает 2014 год. В Азербайджане продолжаются работы по созиданию, развитию. Сегодня каждый из нас гордится тем, что живет в независимом, свободном, сильном Азербайджане. В 2014 году в различных уголках мира имели место кризисы, противостояния, столкновения. У нас же – в Азербайджане каждый человек жил в условиях мира, спокойствия, безопасности. Мы гордимся тем, что наша страна Азербайджан уже 23 года является независимой. Мы вносим свой вклад в укрепление нашей независимости.
Самое большое наше желание, конечно, заключается в том, чтобы видеть наших детей, молодежь грамотными, образованными и здоровыми. Для этого наши дети сегодня, конечно, должны хорошо учиться, поскольку будущее каждого молодого человека, ребенка зависит от его образования, грамотности, знаний. Будущее, завтрашний день нашей страны обеспечите вы – сегодняшняя молодежь, нынешние дети. Поэтому сегодня самая главная ваша обязанность заключается в получении хорошего образования. Для того чтобы отвечать на вызовы современного мира, вы должны быть всесторонне грамотными и обладать знаниями. Вы должны любить вашу Родину, получать воспитание в духе патриотизма, а также быть открытыми для всего мира.
Я очень рада, что сегодня у вас такое замечательное настроение, что вы веселитесь, поете, танцуете. Очень рада, что мы вместе проводим все наши праздники. Вы знаете, что Фонд Гейдара Алиева постоянно прилагает усилия для подготовки мероприятий, связанных с эффективной организацией вашего досуга. С первого дня Фонд Гейдара Алиева, - а Фонд Гейдара Алиева функционирует уже десять лет, – уделяет большое внимание здоровью и образованию наших детей.
Дорогие друзья, сердечно поздравляю всех вас с наступающим Днем солидарности азербайджанцев мира и Новогодним праздником, желаю вам счастья, а нашей стране - процветания. Большое спасибо, еще раз поздравляю вас.