Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakının Qaraçuxur qəsəbəsində yenidən qurulan Neftçilər parkında yaradılan şəraitlə tanış olublar
18.04.2019Aprelin 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakının Suraxanı rayonunun Qaraçuxur qəsəbəsində əsaslı şəkildə yenidən qurulan Neftçilər parkında yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Əsaslı şəkildə yenidən qurulan Neftçilər parkında yaradılan şərait barədə dövlətimizin başçısına məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, bu istirahət parkı 1982-ci ildə salınıb. “Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı” çərçivəsində ötən ilin martından parkda yenidənqurma işlərinə başlanılıb. Ümumi sahəsi 6 hektar olan ərazinin 4 hektarlıq hissəsində mədəniyyət və istirahət parkı yaradılıb. Digər 2 hektarlıq sahədə isə meşə zolağı salınıb və velosiped yolları çəkilib, işıqlandırma işləri görülüb. Bu istirahət məkanında “IDEA” İctimai Birliyinin layihəsi çərçivəsində uşaq idman və futbol meydançaları salınıb, trenajorlar quraşdırılıb, uşaq və yeniyetmələrin əyləncəsi, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün müxtəlif attraksionlar və oyun elementləri yerləşdirilib.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım burada istirahət edən sakinlərlə görüşüb söhbət ediblər.
Bu il fevralın 26-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü və iştirakı ilə “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə parkın ərazisində 613, bu il aprelin 6-da isə Azərbaycanın 10 milyonuncu sakininin dünyaya gəlməsi şərəfinə daha 300 ağac əkilib.
Parkın ərazisində neft buruğunun rəmzi olaraq “Stella” quraşdırılıb, yaşıllıqlar salınıb, 2 min yeni ağac əkilib, Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanı Cavanşir Rəhimovun 1999-cu ildə quraşdırılmış büstü bərpa edilib, büstün ətraf ərazisi yenidən qurulub, “Veteranlar guşəsi” və iaşə obyektləri yenilənib.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva become familiarized with reconstructed Neftchiler Park in Garachukhur settlement of Baku
18.04.2019President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva became familiarized with basically reconstructed Neftchiler Park in Garachukhur settlement of Surakhany district, Baku, April 18.
The Head of the State was informed of the facilities built in basically reconstructed Neftchiler Park.
This recreation park was laid out in 1982. Reconstruction works started in the park in March last year, in the framework of “The State Programme for social and economic development of Baku city and its settlements”. A culture and recreation park was created in a 4-hectare section of the area, with total area of 6 hectares. A strip of forest was laid out in a 2-hectare area, a path for bikes built, and illumination works were carried out there. Child sports and football grounds were built, training equipment installed in this recreation area, in the framework of IDEA Public Association’s project, and various amusement facilities and game elements were installed in order to ensure that children and juveniles entertain themselves and spend their free time efficiently.
Then, the President and the First Lady talked with residents resting in the park.
On February 26 this year, 613 trees were planted in the park to immortalize the memory of Khojaly victims, following the initiative and with participation of Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, and on April6 this year, additional 300 trees were planted here to celebrate the birth of the 10 millionth citizen of Azerbaijan.
As a symbol of an oil rig, “Stella” has been installed in the park’s area, greenery area laid out, 2 thousand new trees planted, the bust of Azerbaijan’s National Hero Javanshir Rahimov - installed in 1999 - was restored, the whole surrounding area renovated, and the Veterans’ Corner and a public catering objects were renewed.