Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakının Qaraçuxur qəsəbəsində yenidən qurulan Neftçilər parkında yaradılan şəraitlə tanış olublar
Aprelin 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakının Suraxanı rayonunun Qaraçuxur qəsəbəsində əsaslı şəkildə yenidən qurulan Neftçilər parkında yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Əsaslı şəkildə yenidən qurulan Neftçilər parkında yaradılan şərait barədə dövlətimizin başçısına məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, bu istirahət parkı 1982-ci ildə salınıb. “Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı” çərçivəsində ötən ilin martından parkda yenidənqurma işlərinə başlanılıb. Ümumi sahəsi 6 hektar olan ərazinin 4 hektarlıq hissəsində mədəniyyət və istirahət parkı yaradılıb. Digər 2 hektarlıq sahədə isə meşə zolağı salınıb və velosiped yolları çəkilib, işıqlandırma işləri görülüb. Bu istirahət məkanında “IDEA” İctimai Birliyinin layihəsi çərçivəsində uşaq idman və futbol meydançaları salınıb, trenajorlar quraşdırılıb, uşaq və yeniyetmələrin əyləncəsi, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün müxtəlif attraksionlar və oyun elementləri yerləşdirilib.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım burada istirahət edən sakinlərlə görüşüb söhbət ediblər.
Bu il fevralın 26-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü və iştirakı ilə “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə parkın ərazisində 613, bu il aprelin 6-da isə Azərbaycanın 10 milyonuncu sakininin dünyaya gəlməsi şərəfinə daha 300 ağac əkilib.
Parkın ərazisində neft buruğunun rəmzi olaraq “Stella” quraşdırılıb, yaşıllıqlar salınıb, 2 min yeni ağac əkilib, Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanı Cavanşir Rəhimovun 1999-cu ildə quraşdırılmış büstü bərpa edilib, büstün ətraf ərazisi yenidən qurulub, “Veteranlar guşəsi” və iaşə obyektləri yenilənib.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в капитально реконструированном парке Нефтяников в бакинском поселке Гарачухур
18 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в капитально реконструированном парке Нефтяников в поселке Гарачухур Сураханского района Баку.
Глава государства был проинформирован об условиях, созданных в капитально реконструированном парке Нефтяников.
Было сообщено, что этот парк отдыха был создан в 1982 году. В рамках «Государственной программы по социально-экономическому развитию города Баку и его поселков» в марте прошлого года в парке началась работа по реконструкции. На участке в 4 гектара территории общей площадью 6 гектаров создан парк культуры и отдыха. На остальных двух гектарах заложена лесополоса и проложены велосипедные дорожки. В парке проведена осветительная работа. В рамках проекта Общественного объединения IDEA в этом уголке отдыха созданы спортивная и футбольная площадки, установлены тренажеры, различные аттракционы для эффективного проведения детьми и подростками своего досуга.
Затем глава государства и первая леди встретились и побеседовали с отдыхающими здесь жителями.
26 февраля этого года в рамках кампании «Справедливость к Ходжалы!» по инициативе и при участии вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой на территории парка было высажено 613 деревьев для увековечения памяти жертв Ходжалинского геноцида, а 6 апреля нынешнего года – еще 300 деревьев в честь рождения 10-миллионного жителя Азербайджана.
На территории парка установлена стела, символизирующая нефтяную вышку, проведено озеленение, высажены 2 тысячи новых деревьев, отреставрирован установленный в 1999 году бюст Национального героя Азербайджанской Республики Джаваншира Рагимова, благоустроена прилегающая территория, обновлены «Уголок ветеранов» и объекты общественного питания.