29.12.2016Dekabrın 29-da Heydər Əliyev Fondu Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il bayramları ərəfəsində “Buta” sarayında uşaqlar üçün ənənəvi şənlik təşkil edib.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva uşaqların bayram şənliyində iştirak ediblər.
- Hörmətli müəllimlər, çox hörmətli valideynlər, hörmətli sənətçilər, əziz uşaqlar.
2016-cı il son günlərini yaşayır. Biz bu gün yeni 2017-ci ili birgə qarşılayırıq. Mən çox şadam ki, artıq 12 ildir Heydər Əliyev Fondu paytaxtımızda yerləşən bütün uşaq evlərində, internat məktəblərində yaşayan, tərbiyə və təhsil alan uşaqlar üçün yeni il şənlikləri təşkil edir. Yeni il həm uşaqların, həm də böyüklərin ən sevimli bayramlarından biridir. Adətən bu bayramı insanlar doğmaları və əzizləri ilə bərabər qeyd edirlər. Mən çox şadam ki, bu gün biz böyük bir ailə, ən əziz insanlar kimi 2017-ci ili birgə qarşılayırıq.
Əziz uşaqlar, ömrünüzün bu çağında sizin ən əsas vəzifəniz yaxşı oxumaqdır, bilik, savad qazanmaqdır. Mən ümidvaram ki, siz bu ili yaxşı qiymətlərlə və ən əsası da yeni biliklərlə başa çatdırırsınız. Sizin qarşınızda böyük ömür yolu var. Bu ömür yolunda layiqli, sağlam, savadlı, bacarıqlı vətənpərvər insan olmaq üçün bu gün tam gücünüzlə təhsil alıb oxumalısınız. Bu yolda sizə müəllimləriniz kömək edir. Bu gün Azərbaycanın bütün müəllimlərinin əməyini qeyd etmək istəyirəm. Bütün peşələr dəyərlidir, qiymətlidir, gözəldir. Lakin müəllimlik elə bir peşədir ki, onun məhsulu insandır. Biz bilirik ki, hər bir ölkənin, hər bir cəmiyyətin gələcəyi onun yeni nəslindən asılıdır. Ona görə müəllimlik ən müqəddəs, ən şərəfli peşədir. Təkcə hansısa bir fənni tədris etməklə, bilik verməklə müəllimin vəzifəsi bitmir. Müəllim səylərini yüksək mədəniyyətə, milli-mənəvi dəyərlərə, geniş dünyagörüşünə malik olan, xalqa, Vətənə layiqli, vətənpərvər vətəndaş böyütməyə yönəldir. Mən əminəm ki, əziz uşaqlar, siz məhz belə insanlar kimi böyüyəcəksiniz. Bizim arzumuz sizləri mənəvi və fiziki sağlam, savadlı, bilikli, mədəniyyətli, güclü, iradəli vətənpərvər görməkdir. Siz müstəqil Azərbaycanda doğulmusunuz və müstəqil Azərbaycanda böyüyürsünüz. Bu, sizin ən böyük xoşbəxtliyinizdir.
Ötən 2016-cı ildə Azərbaycan müstəqilliyinin bərpa olunmasının 25-ci ildönümünü qeyd etdi. Bu, bizim ən böyük sərvətimizdir. Azərbaycan bu illər ərzində böyük və şərəfli yol keçib, böyük nailiyyətlər əldə edib, böyük qələbələrə imza atıb. Biz fəxr edirik ki, Azərbaycan müstəqil, qüdrətli, dünya xəritəsində öz layiqli yerini tutmuş, öz sözünü söyləyən və maraqlarını qoruyan bir dövlətdir. Ötən il yaddaşımızda həm xoş anlarla, yeni nailiyyətlərlə, yeni qələbələrlə, həm də çətinliklərlə, çətin anlarla, itkilərlə qalacaq.
Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyünün bərpası, ölkəmizin daha qüdrətli, daha möhkəm olması yolunda şəhid olmuş bütün insanlara Allah rəhmət eləsin. Onların əziz xatirəsi Azərbaycan xalqının qəlbində daim yaşayacaq. Siz gənc nəsil onların əməllərini, ideyalarını həyata keçirəcəksiniz.
Mən bu gün artıq 12 ildir ki, bizim bu şənliklərə dəstək verən Azərbaycanın sənət adamlarına, bütün müğənnilərə, artistlərə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Mən sizə Yeni ildə cansağlığı, yeni nailiyyətlər arzulayıram.
Əziz dostlar, sizi qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, yeni nailiyyətlər arzulayıram. Qoy, Azərbaycan müstəqilliyimizin əbədiliyi naminə yaşasın, daim yaşasın, güclənsin! Çox sağ olun, sizi təbrik edirəm.

29.12.2016On December 29, the Heydar Aliyev Foundation arranged a traditional festivity for children at Buta Palace, on the occasion of the World Azerbaijanis Solidarity Day and the New Year.
President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Vice-president Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva attended the festivity arranged for children.
- Esteemed teachers, parents, masters of art, dear children.
The year 2016 is nearing the end. Today, we are welcoming the Year 2017 together. I am very happy the Heydar Aliyev Foundation has for 12 years arranged New Year festivities for children living, being educated at all children’s homes, boarding schools of the capital. New Year is one of the most beloved holidays both of children and elderly. Usually, people celebrate this holiday together with relatives. I am very glad we are welcoming the Year 2017 together, as a big family.
Dear children, at this time of your life, your primary duty must be to study well, and gain knowledge and skills. I am hopeful you have finished this year with good marks and, most importantly, with new knowledge. You have a great life path ahead of you. In order to become a decent, healthy, knowledgeable and skilful person and a patriot on this life path, you have to study well, using all your abilities. On this path, your teachers are helping you. Today, I would like to mention the endeavours of all teachers. All professions are valuable and good. But, the profession of a teacher is such a profession that its product is a human. We know that every country, every society’s future depends on their new generation. Therefore, the profession of a teacher is the holiest and most glorious profession. Teacher’s duties are not confined to only teaching one subject, giving knowledge. Teacher’s endeavours are aimed at educating a citizen with high culture, national and spiritual values, being worthy of his people, Homeland, and a patriot. I am sure, dear children, you will grow up just like these people. We wish to see you as spiritually and physically healthy, knowledgeable, cultured, and strong-willed patriots. You were born in independent Azerbaijan and are growing up in independent Azerbaijan. This is your greatest happiness.
In 2016, Azerbaijan celebrated the 25th anniversary of its state independence. This is our great wealth. Azerbaijan has been on a great and glorious path during these years, has reached great achievements, and great victories. We are proud of Azerbaijan’s being an independent, mighty state, with its worthy place on the world map, having a say, and being able to defend its interests. The outgoing year will remain in our memories with pleasant moments, new achievements, new victories, yet hardships, difficult moments, and losses.
Paradise to all who have perished on the path leading to Azerbaijan’s independence, restoration of its territorial integrity, and making our country mightier and stronger. Their dear memory will always live in the hearts of the people of Azerbaijan. You, the young generation, will bring about their acts, their ideas.
I would like to thank Azerbaijan’s masters of art, all singers, actors/actresses who have during 12 years supported us in these festivities. I wish you sound health and new achievements in the New Year.
Dear Friends, I would like to congratulate you on the upcoming World Azerbaijanis Solidarity Day and the New Year from the bottom of my heart. I wish you sound health, happiness and new achievements. Let Azerbaijan’s independence live forever, become stronger! Thank you, congratulations!