Dekabrın 29-da Heydər Əliyev Fondu Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il bayramları ərəfəsində “Buta” sarayında uşaqlar üçün ənənəvi şənlik təşkil edib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, nəvəsi, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva uşaqların bayram şənliyində iştirak ediblər.
- Hörmətli müəllimlər, hörmətli valideynlər, əziz uşaqlar. Artıq on ildən çoxdur ki, biz başa çatan ili birgə yola salırıq və qarşıdan gələn ilə “Salam” deyirik. Mən çox şadam ki, bu il biz yenə də birlikdəyik.
Yeni il bayramı insanların ən sevdiyi bayramlardan biridir. Adətən, insanlar bu bayramı ailə üzvləri, doğmaları, ən yaxınları ilə qeyd edirlər. Biz də bu gün Yeni il bayramını böyük doğma ailə kimi bərabər qeyd edirik.
Ümidvaram ki, 2017-ci il sizin hər biriniz üçün, bütün Azərbaycan xalqı üçün uğurlu oldu. Ölkəmizdə abadlıq, quruculuq işləri davam edir, şəhərlərimiz, kəndlərimiz, regionlarımız gözəlləşir, inkişaf gedir. Bildiyiniz kimi, 2017-ci il ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunmuşdu. Azərbaycan İslam aləminin ayrılmaz hissəsidir. Biz öz dinimizə, tariximizə, mədəniyyətimizə böyük hörmətlə, böyük diqqətlə yanaşırıq. Eyni zamanda, biz dünyaya açıq ölkəyik. Biz digər dövlətlərlə əməkdaşlığımızı qardaşlıq və qarşılıqlı hörmət əsasında qurmaq istəyirik. Bildiyiniz kimi, bu il paytaxtımızda IV İslam Həmrəyliyi Oyunları böyük uğurla keçdi, idmançılarımız bizi dəfələrlə sevindirdilər, bizim bayrağımız ucaldı, himnimiz səsləndi. Eyni zamanda, bu Oyunlar bütün İslam ölkələrinin nümayəndələrini bir araya gətirərək əsl həmrəylik bayramı oldu, əsl dostluq və qardaşlıq təntənəsinə çevrildi.
2017-ci ildə təkcə Azərbaycan üçün yox, bütün region üçün çox vacib irimiqyaslı layihələr həyata keçirildi. Bildiyiniz kimi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu istifadəyə verildi, “Əsrin kontraktı”nın 2050-ci ilə qədər davam edəcək ikinci mərhələsinə imza atıldı. Digər sahələrdə işlər davam edir. Biz qarşımızdakı məsələləri ardıcıl olaraq həll edirik, problemləri aradan qaldırırıq. Ölkəmizdə yeni məktəblərin, uşaq bağçalarının tikintisi və təmiri davam edir, uşaqların ən yüksək səviyyədə təhsil alması üçün bütün şəraitlər yaradılıb. Bakı şəhərimiz gündən-günə gözəlləşir. Regionlarımız gözəlləşir, yeni yollar salınır, ölkəmiz abadlaşır.
Mən ümidvaram ki, 2017-ci il sizin həyatınızda xoş anlarla, sevinc dolu hadisələrlə qalacaq. Ümidvaram ki, bu il sizin üçün uğurlu il idi. Mən sizin hər birinizə 2018-ci ildə möhkəm cansağlığı, uğurlar, xoşbəxtlik arzulayıram. Arzulayıram ki, bizim balalarımız savadlı, bilikli, tərbiyəli böyüsün. Arzulayıram ki, onlar öz dostları, yaxınları, ətraflarındakı insanlar ilə xoş niyyətlə, hörmətlə davransınlar. Qoy, sizin yolunuz açıq, ürəyiniz işıqla dolu olsun! Mən sizin hər birinizi qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm.
Əziz uşaqlar, onu da bilməlisiniz ki, bu bayram şənliyinin hazırlanmasında bir çox insanın əməyi var. Artıq 10 ildən çoxdur ki, bizim məşhur sənət adamlarımız, musiqiçilərimiz, artistlərimiz, sizinlə bərabər burada, bu gözəl “Buta” sarayında Yeni ili qeyd edirlər, sizin üçün çox gözəl, şən ab-hava yaradırlar. Gəlin bu gözəl, qayğıkeş insanları birlikdə alqışlayaq və onlara öz minnətdarlığımızı bildirək.
Sizin hər birinizi bir daha ürəkdən təbrik edirəm, sizə cansağlığı, xoşbəxtlik, ölkəmizə əmin-amanlıq və sülh arzulayıram. Qoy, Allah hər birinizi və ölkəmizi hər zaman qorusun! Çox sağ olun.

29.12.201729 декабря Фонд Гейдара Алиева накануне праздников – Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года организовал во Дворце «Бута» традиционное веселье для детей.
В праздничном веселье для детей приняли участие Первый вице-президент Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, ее внучка, вице-президент Фонда Лейла Алиева и Арзу Алиева.
Мехрибан Алиева выступила на празднике:
- Уважаемые учителя, уважаемые родители, дорогие дети. Вот уже более десяти лет мы с вами вместе провожаем старый и встречаем Новый год. Очень рада, что мы и в этом году вновь вместе.
Новогодний праздник – один из самых любимых праздников. Обычно люди отмечают его вместе с членами семьи, родными и близкими. Мы тоже отмечаем сегодня новогодний праздник вместе, как одна большая дружная семья.
Надеюсь, что 2017 год был успешным для каждого из вас, всего азербайджанского народа. В нашей стране продолжаются благоустройство и созидательная работа, хорошеют, развиваются наши города, села, регионы. Как вам известно, 2017 год был объявлен в нашей стране «Годом исламской солидарности». Азербайджан является неотъемлемой частью исламского мира. Мы с большим уважением, большим вниманием относимся к нашей религии, истории. В то же время мы открытая для мира страна. Мы хотим налаживать сотрудничество с другими государствами на основе братства и взаимного уважения. Как вам известно, в этом году в нашей столице с большим успехом прошли IV Игры исламской солидарности, наши спортсмены неоднократно радовали нас, был поднят наш флаг, звучал наш гимн. В то же время эти Игры, собравшие представителей всех исламских стран, стали истинным праздником солидарности, превратились в настоящее торжество дружбы и братства.
В 2017 году были реализованы очень важные не только для Азербайджана, но и всего региона крупномасштабные проекты. Как вам известно, была сдана в эксплуатацию железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, было подписано соглашение о втором этапе «Контракта века», который продлится до 2050 года. Продолжается работа в других областях. Мы последовательно решаем стоящие перед нами задачи, устраняем проблемы. В нашей стране продолжаются строительство и ремонт новых школ, детских садов, созданы все условия для того, чтобы дети получали образование на самом высоком уровне. Наш город Баку с каждым днем хорошеет. Хорошеют наши регионы, прокладываются новые дороги, страна благоустраивается.
Надеюсь, что 2017 год запомнится вам приятными моментами, радостными событиями в вашей жизни. Надеюсь, что этот год был успешным для вас. Желаю каждому из вас в 2018 году крепкого здоровья, успехов, счастья. Желаю, чтобы наши дети были грамотными, образованными, воспитанными. Желаю, чтобы они по-доброму, с уважением обращались со своими друзьями, близкими, окружающими людьми. Пусть ваш путь будет открытым, а сердца озаряет свет! Поздравляю всех вас с наступающим Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом.
Дорогие ребята, вы также должны знать и то, что для подготовки этого праздничного веселья потрудилось много людей. Вот уже более 10 лет наши известные мастера искусств, музыканты, артисты отмечают вместе с вами в этом замечательном дворце «Бута» Новый год, создают для вас прекрасную, веселую атмосферу. Давайте вместе поприветствуем этих замечательных, заботливых людей и выразим им признательность.
Еще раз сердечно поздравляю каждого из вас, желаю вам здоровья, счастья, а нашей стране – процветания и мира. Да хранит Аллах каждого из вас и нашу страну! Большое спасибо.