Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə əlaqədar Bakıda ümumxalq yürüşü keçirilib
Bəşər tarixində ən qanlı cinayətlərdən biri olan Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə əlaqədar fevralın 26-da Bakıda ümumxalq yürüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri yürüşdə iştirak ediblər.
Paytaxtın Azadlıq meydanından Xətai rayonunda ucaldılmış abidəyə doğru hərəkətə başlayan və on minlərlə insanın iştirak etdiyi ümumxalq yürüşünün məqsədi Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad etmək, erməni faşistləri tərəfindən insanlığa qarşı törədilmiş bu vəhşi cinayəti yenidən dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaqdır.
Ön sırada Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın olduqları ümumxalq yürüşünün iştirakçıları qanlı qırğının günahsız qurbanlarının - xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilmiş uşaqların, qadınların və qocaların portretlərini, 27 il əvvəl törədilmiş hadisələrin dəhşətli səhnələrini əks etdirən fotoşəkilləri, faciənin təqsirkarlarından cavab tələb etmək, onları cəzalandırmaq, bu soyqırımına beynəlxalq səviyyədə siyasi-hüquqi qiymət vermək barədə çağırışlar və soyqırımı qurbanlarının adlarının, soyadlarının əks olunduğu Azərbaycan, rus, ingilis dillərində plakatlar və transparantlar tutmuşdular. Marşrut boyunca yolların kənarlarındakı monitorlarda, binaların fasadlarında və eyvanlarında “Dünya Xocalı soyqırımını tanımalıdır!”, “Xocalıya ədalət!”, “Xocalını unutmayın!”, “Rədd olsun erməni faşizmi!”, “Xocalı – XX əsrin soyqırımı”, “Cinayətkarlar cəzasız qalmayacaqlar!”, “Xocalı soyqırımı – 27 il”, "Xocalı soyqırımı bəşəriyyətə qarşı cinayətdir”, “Xocalı, sözün bitdiyi yer”, “Viran edilən Xocalı yenidən dirçələcək” və s. şüarlar nümayiş etdirilirdi.
Prezident İlham Əliyev Xocalı soyqırımı abidəsinin önünə əklil qoyub, faciə qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad edib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva, Baş nazir Novruz Məmmədov, Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva abidənin önünə tər güllər qoyublar.
Ümumxalq yürüşündə Rusiyadan gələn nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Rusiyadan gələn nümayəndə heyəti ilə görüşüb söhbət ediblər.
Heyətə Rusiya Federasiyası Dövlət Dumasının beynəlxalq əlaqələr üzrə komitəsinin sədr müavini, dünya şöhrətli idmançı İrina Rodnina, Dövlət Dumasının təhlükəsizlik və korrupsiya əleyhinə komitəsi sədrinin birinci müavini Dmitri Savelyev, Dövlət Duması Federal Məclisinin ailə, qadın və uşaq məsələləri üzrə komitəsinin sədr müavini Oksana Puşkina, Dövlət Dumasının dövlət əhəmiyyətli tikinti və qanunvericilik üzrə komitəsi sədrinin birinci müavini Mixail Yemelyanov, Dövlət Dumasının deputatları Tatyana Sibizova, Denis Parfenov və Aleksey Juravlev, Rusiya Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru, Azərbaycanın dostları qrupunun əlaqələndiricisi, tanınmış politoloq Sergey Markov və həmin institutun MDB ölkələri departamentinin rəhbəri Aleksey Bıçkov, hərbi ekspert, “Milli müdafiə” jurnalının baş redaktoru İqor Korotçenko, rusiyalı yazıçı, rejissor Aleksandr Rusnak, Rusiya Hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin sosiologiya və politologiya fakültəsinin dekanı Aleksandr Şatilov daxildir.

National march takes place in Baku in connection with the 27th anniversary of the Khojaly genocide
26.02.2019National march took place on February 26 in connection with the Khojaly genocide, one of the most bloody crimes in the world history.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members participated in the march.
The purpose of the march - which started on Azadlyg Square of the capital heading towards the monument erected in Khatai district to the victims of the Khojaly genocide, involving tens of thousands of people – was to commemorate the Khojaly victims, and once more bring this barbaric crime by Armenian fascists against the humankind to the attention of the world society.
Participants of the national march, with President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva being on the first row, were carrying portraits of innocent victims of the bloody massacre – children, women and elderly - that were killed with special cruelty, photos reflecting horrible scenes of the acts committed 27 years earlier, posters and banners in the Azerbaijani, English and Russian languages with calls for bringing the perpetrators of the tragedy to account, punishing them, and political and legal assessment of the genocide at the international level, as well as with names of the genocide victims. Along the itinerary of the march, such slogans as “The world has to recognise the Khojaly genocide!”, “Justice for Khojaly!”, “Do not forget Khojaly!”, “Down with Armenian fascists!”, “Khojaly – a genocide of the 20th century”, “Criminals will be punished!”, “Khojaly genocide – 27 years”, “Khojaly genocide is a crime against the Humankind”, “Khojaly, the place where there is no word left”, “Devastated Khojaly will revive” etc. were displayed on monitors along the way, and hung on balconies and facades of the buildings.
A guard of honour and fresh flowers were arranged around the monument to Khojaly genocide victims.
President Ilham Aliyev laid a wreath before the monument to Khojaly genocide, commemorating the victims of the tragedy.
First Vice-president Mehriban Aliyeva, Prime Minister Novruz Mammadov, Chairperson of the National Assembly Ogtay Asadov, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, and Arzu Aliyeva laid fresh flowers before the monument.
State and government officials, MPs, ministers, heads of committees and companies, representatives of the diplomatic corps, heads of religious communities, as well as Khojaly residents who could escape the massacre put flowers before the statue.