Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam rayonuna səfər ediblər
05.11.2018Noyabrın 5-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam rayonuna səfərə gəliblər.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ümummilli lider Heydər Əliyevin Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsinin mərkəzində ucaldılan abidəsini ziyarət edərək önünə gül dəstələri qoyublar.
Rayonda görülən işlər barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verilib.
Prezident İlham Əliyev müvafiq tapşırıqlarını verib.
Noyabrın 5-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa olunan Ağdam Muğam Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər.
Məlumat verilib ki, Ağdam Muğam Mərkəzinin inşasına 2016-cı ilin oktyabrında başlanılıb. İnşaat işləri bu ilin sentyabrında başa çatdırılıb. Muğam Mərkəzinin ərazisi 7782 kvadratmetr, tikintialtı sahəsi isə 1800 kvadratmetrdir. İkimərtəbəli bina yüksək zövqlə müasir səviyyədə inşa olunub. Burada qrim, gözləmə, texniki, inzibati, yardımçı və digər otaqlar yaradılıb. Mərkəzdə musiqi alətlərinin təmiri emalatxanası da fəaliyyət göstərəcək. Bu mərkəzin konsert zalı da müasirliyi ilə seçilir. Buradakı 328 yerlik konsert zalında müxtəlif mədəni tədbirlər, o cümlədən muğam gecələri keçirmək üçün hərtərəfli şərait var. Mərkəzdəki sinif otaqlarında muğamın sirlərinə yiyələnmək üçün bütün imkanlar mövcuddur.
Qeyd edilib ki, Ağdam Muğam Mərkəzi konsert müəssisəsi qismində fəaliyyət göstərəcək.
Ağdam Muğam Mərkəzinin yerləşdiyi ərazi abadlaşdırılıb, 0,6 hektar sahədə istirahət parkı yaradılıb, yaşıllıq zolağı salınıb, gül kolları əkilib, işıqlandırma sistemi quraşdırılıb.
Muğam Mərkəzi ilə tanışlıqdan sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri və Ağdam rayonundan olan incəsənət xadimləri ilə görüşüblər.
Mehriban Əliyeva çıxış edərək dedi:
- Əziz dostlar, ilk növbədə, mənim fəaliyyətim haqqında dediyiniz sözlərə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Əlbəttə, muğam sənəti haqqında çox danışmaq olar. Muğam nadir sənətdir və Azərbaycanın ən böyük sərvətlərindən biridir. Bu gün biz muğam sənətinin inkişafı üçün atılan addımlar haqqında danışdıq. Yəqin ki, siz xatırlayırsınız, Heydər Əliyev Fondunda biz ilk dəfə bərabər toplaşdıq və bu proqramları, gələcək planlarımızı birgə müzakirə etdik və sonra həyata keçirməyə başladıq. Mən sizin hər birinizə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Çünki bütün bu nailiyyətlər bizim birgə fəaliyyətimiz nəticəsində mümkün olub. Biz doğrudan da vahid bir komanda kimi çalışırdıq və hər bir yeni ideyanı müzakirə edirdik, fikirləşirdik ki, müsabiqələri necə keçirək, növbəti addım hansı olsun. Bu gün qeyd etdiyimiz bütün bu addımlar yalnız və yalnız sizin dəstəyinizlə, iştirakınızla mümkün olub. Mən buna görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Çox sağ olun.
Xalq artistləri Arif Babayev, Mənsum İbrahimov, Aygün Bayramova və Ramiz Quliyev görüşdə çıxış ediblər.
Noyabrın 5-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Ağdam filialının açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım XIX əsrdə, eləcə də XX əsrin əvvəllərində Qarabağın müxtəlif bölgələrində toxunan nadir xalçalara baxıblar.
Məlumat verilib ki, filialın binasının ümumi sahəsi 1250 kvadratmetrdir. Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsindəki Heydər Əliyev prospektində yerləşən binada tikinti işləri yüksək keyfiyyətlə aparılıb. Burada 150 toxucu və 14 inzibati-təsərrüfat işçisinin çalışması nəzərdə tutulub. İlkin mərhələdə artıq 90 nəfər işə qəbul olunub.
Bildirilib ki, bina toxuculuq emalatxanası, rəssam otağı, anbar, yeməkxana, tibb otağı, xalça satışı salonu və digər bölmələrdən ibarətdir. Emalatxanada müxtəlif ölçülü 43 dəzgahda Azərbaycan xalçaları toxunacaq. Əsasən Ağdam, Bərdə, Beyləqan, Cəbrayıl, Füzuli, Kəlbəcər, Qubadlı, Xocalı, Laçın, Şuşa və Zəngilan rayonlarının kəndlərində toxunan tarixi və orijinal Qarabağ xalça çeşnilərinin toxunmasına üstünlük veriləcək. Bu çeşnilər dünya muzeylərində, şəxsi kolleksiyalarda mühafizə olunan, həmçinin respublikamızın ayrı-ayrı bölgələrindən toplanılan qədim və orijinal xalçalar əsasında “Azərxalça”nın rəssamları tərəfindən hazırlanıb. Emalatxana zəruri xammal və ləvazimatlarla - müxtəlif rəngli yun iplərlə, həvə, qayçı, bıçaq kimi alətlərlə təmin edilib. Müəssisədə çalışan toxucular bir neçə ay ərzində “Azərxalça”nın hazırlıq-tədris kurslarında iştirak edib, xalçaçılıq üzrə bacarıq və vərdişlərini təkmilləşdiriblər. Tədris-hazırlıq kursları filial fəaliyyətə başladıqdan sonra da işini davam etdirəcək.
Qeyd olunub ki, bu kursların məzunları “Azərxalça” ASC-nin tədris sertifikatı ilə təmin edilirlər. Xalça satışı salonunda “Azərxalça” ASC-də toxunmuş xalça və xalça məmulatlarının sərgilənməsi və satışı da həyata keçiriləcək.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım xalçaçılarla görüşüblər.
Sonra birinci xanım Mehriban Əliyeva müəssisədə toxunan ilk xalçanı kəsib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam rayonuna səfəri çərçivəsində Ağcabədi rayonunun Hindarx qəsəbəsində fermer Əsmər Hüseynovaya məxsus pambıq sahəsi ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısı pambıqçılarla söhbət edib.
Dövlətimizin başçısı məhsulun vaxtında və itkisiz toplanması ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
Noyabrın 5-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Heyvandarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun tabeliyindəki “Qarabağ Atçılıq Təsərrüfatı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin Qarabağ Atçılıq Kompleksinin açılışında iştirak ediblər.
Qarabağ Atçılıq Kompleksi 35,5 hektar ərazidə inşa edilib. Ətrafdakı geniş ərazidə yaşıllıqlar salınıb, ağac və dekorativ kollar əkilib. Kompleks mühafizə binası, dezinfeksiya hovuzu, inzibati bina, doğum şöbəsi, ayğırlar, madyan və gənc atlar üçün tövlələr, qapalı manej, gəzinti sahəsi, çardaq, müayinə otağı, karantin binası, təsərrüfat anbarı, açıq manej, qaçış zolağı, məşq qurğusu, gübrə anbarı və köməkçi qurğulardan ibarətdir. Atçılıq kompleksinin inzibati binasında işçilərin fəaliyyəti üçün ən yüksək şərait yaradılıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva qapalı manejdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Burada Qarabağ atlarının tarixi ilə bağlı sərgi də təşkil edilib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva qapalı manejdə Azərbaycanın qədim milli “Sür-papaq” atüstü oyununa baxıblar.
Dövlətimizin başçısı və xanımı kompleksin tövlələrində yaradılan şəraitlə də tanış olublar.
Məlumat verilib ki, burada atların daxili orqanlarının müayinəsi, boğazlığın ilkin təyini, sınıq və zədələnmələrin diaqnostikası, yarışlardan əvvəl və sonra, karantin dövründə müayinələrin aparılması, istifadə edilmiş laboratoriya avadanlığının sterilizasiyası, həmçinin seleksiya damazlıq işini aparmaq üçün avadanlıq və alətlər var. Hazırda kompleksdə Qarabağ cinsindən olan 200 at saxlanılır. Kompleksdə 28 mütəxəssis çalışır.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım kompleksin açıq manejində Dövlət Sərhəd Xidmətinin Atçılıq Mərkəzinin “Süvarilər” qrupunun nümunəvi çıxışlarına da baxıblar.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva are on a visit to Aghdam district
05.11.2018On November 5, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva came on a visit to Aghdam district.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva paid a visit to the monument erected to national leader Heydar Aliyev in the centre of Guzanly settlement, Aghdam district, and put flowers before it.
The Head of the State and the First Lady were given information about the works carried out in the district.
On November 5, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of the Aghdam Mugham Centre constructed following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative.
According to the information given, construction of the Aghdam Mugham Centre started in October 2016, with the construction works being completed in September this year. Area of the Mugham Centre is 7782 square metres, with the construction area of 1800 square metres. The two-storied building has been constructed to high taste. Makeup, waiting, technical, administrative, secondary and other types of rooms have been created here. A workshop to repair music instruments will also function in the centre. The concert hall of this centre is distinguished by its modernity. The 328-seat concert hall has been provided with all possibilities to hold various cultural events, including mugham evenings. All possibilities have been ensured in the classrooms of the centre to master secrets of mugham.
The Aghdam Mugham Centre will function as a concert establishment.
The area where the Aghdam Mugham Centre is located has been renovated, a recreation park created in 0.6 hectare-area, strips of greenery laid out, rose shrubs planted, and an illumination system installed.
After becoming familiarized with the Mugham Centre, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with representatives of the district community and masters of art from Aghdam district.
The Head of the State addressed the meeting.
Addressing the meeting, Mehriban Aliyeva said:
- Dear friends, first of all, I want to sincerely thank you for the words you have told about my activity. Of course, a lot can be talked about the art of mugham. Mugham is a rare art type, being one of the greatest treasures of Azerbaijan. Today, we talked about the actions taken towards advancing the art of mugham. You certainly remember that first, we got together at the Heydar Aliyev Foundation and had discussions over these programmes and our future plans, then started to implement them. I want to sincerely thank each of you, as all these achievements were made possible thanks to our joint activities. We had indeed been working as a single team, discussing every new idea, thinking how to hold these contests, and what should be the next step. All these were possible thanks to only your support and participation. I want to thank you for this. Thank you very much.
People’s artists Arif Babayev, Mansim Ibrahimov, Aygun Bayramova and Ramiz Guliyev addressed the meeting.
A photo was taken at the end of the ceremony.
On November 5, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening of the Aghdam branch of “Azerkhalcha” Open Joint-stock Company.
The Head of the State and the First Lady viewed rare carpet examples woven in various districts of Garabagh in the 19th and early in the 20th centuries.
Total area of the branch’s building is 1250 square metres. Construction works in the building, located at the Heydar Aliyev Avenue in Guzanly settlement of Aghdam district, have been performed to high standards. 150 textile workers and 14 administrative and economic workers are expected to be employed here. 90 people have been admitted to work on the first stage.
The building accommodates a textile workshop, an artist’s room, a storehouse, a canteen, a physician’s room, a carpet sales hall, and other sections. Azerbaijani carpets will be woven on 43 looms in the workshop.
The Head of the State and the First Lady met with women-carpet weavers.
Then, Mehriban Aliyeva cut the first carpet woven at the establishment.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, in the framework of their visit to Aghdam district, became familiarized with the cotton field belonging to farmer Asmar Huseynova in Hindarkh settlement of Aghjabedi district.
The Head of the State talked with cotton growers.
The Head of the State gave relevant instruction with regard to timely and loss-free collection of the harvest.
On November 5, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of the Horse-breeding Complex of the Garabagh Horse-breeding Farm under the Agriculture Ministry’s Stock-raising Research Institute.
The Garabagh Horse-breeding Complex has been constructed in an area of 35.5 hectares. Greenery has been laid out on the vast surrounding territory, and trees and decorative shrubs planted. The complex consists of a security building, a disinfection pool, an administrative building, a birth giving section, stables for stallions, mares and young horses, a sheltered riding-hall, walking area, a garret, an examination room, a quarantine building, a storehouse, an open riding-hall, a riding strip, a training facility, a fertilizer storehouse, and secondary facilities. The highest conditions have been created in the administrative building for the employees’ activities.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva became familiarized with the conditions created in the sheltered riding-hall.
An exhibition has also been arranged here in connection with the history of Garabagh horses.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva watched, in the sheltered riding-hall, Azerbaijan’s ancient horseback game “Sur-papag”.
The Head of the State and his spouse became familiarized with the conditions created in the stables of the complex.
The President and the First Lady watched also exemplary performances of the “Horsemen” group of the State Border Service’s Horse-breeding Centre.