Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam rayonuna səfər ediblər
05.11.2018Noyabrın 5-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam rayonuna səfərə gəliblər.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ümummilli lider Heydər Əliyevin Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsinin mərkəzində ucaldılan abidəsini ziyarət edərək önünə gül dəstələri qoyublar.
Rayonda görülən işlər barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verilib.
Prezident İlham Əliyev müvafiq tapşırıqlarını verib.
Noyabrın 5-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa olunan Ağdam Muğam Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər.
Məlumat verilib ki, Ağdam Muğam Mərkəzinin inşasına 2016-cı ilin oktyabrında başlanılıb. İnşaat işləri bu ilin sentyabrında başa çatdırılıb. Muğam Mərkəzinin ərazisi 7782 kvadratmetr, tikintialtı sahəsi isə 1800 kvadratmetrdir. İkimərtəbəli bina yüksək zövqlə müasir səviyyədə inşa olunub. Burada qrim, gözləmə, texniki, inzibati, yardımçı və digər otaqlar yaradılıb. Mərkəzdə musiqi alətlərinin təmiri emalatxanası da fəaliyyət göstərəcək. Bu mərkəzin konsert zalı da müasirliyi ilə seçilir. Buradakı 328 yerlik konsert zalında müxtəlif mədəni tədbirlər, o cümlədən muğam gecələri keçirmək üçün hərtərəfli şərait var. Mərkəzdəki sinif otaqlarında muğamın sirlərinə yiyələnmək üçün bütün imkanlar mövcuddur.
Qeyd edilib ki, Ağdam Muğam Mərkəzi konsert müəssisəsi qismində fəaliyyət göstərəcək.
Ağdam Muğam Mərkəzinin yerləşdiyi ərazi abadlaşdırılıb, 0,6 hektar sahədə istirahət parkı yaradılıb, yaşıllıq zolağı salınıb, gül kolları əkilib, işıqlandırma sistemi quraşdırılıb.
Muğam Mərkəzi ilə tanışlıqdan sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri və Ağdam rayonundan olan incəsənət xadimləri ilə görüşüblər.
Mehriban Əliyeva çıxış edərək dedi:
- Əziz dostlar, ilk növbədə, mənim fəaliyyətim haqqında dediyiniz sözlərə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Əlbəttə, muğam sənəti haqqında çox danışmaq olar. Muğam nadir sənətdir və Azərbaycanın ən böyük sərvətlərindən biridir. Bu gün biz muğam sənətinin inkişafı üçün atılan addımlar haqqında danışdıq. Yəqin ki, siz xatırlayırsınız, Heydər Əliyev Fondunda biz ilk dəfə bərabər toplaşdıq və bu proqramları, gələcək planlarımızı birgə müzakirə etdik və sonra həyata keçirməyə başladıq. Mən sizin hər birinizə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Çünki bütün bu nailiyyətlər bizim birgə fəaliyyətimiz nəticəsində mümkün olub. Biz doğrudan da vahid bir komanda kimi çalışırdıq və hər bir yeni ideyanı müzakirə edirdik, fikirləşirdik ki, müsabiqələri necə keçirək, növbəti addım hansı olsun. Bu gün qeyd etdiyimiz bütün bu addımlar yalnız və yalnız sizin dəstəyinizlə, iştirakınızla mümkün olub. Mən buna görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Çox sağ olun.
Xalq artistləri Arif Babayev, Mənsum İbrahimov, Aygün Bayramova və Ramiz Quliyev görüşdə çıxış ediblər.
Noyabrın 5-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Ağdam filialının açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım XIX əsrdə, eləcə də XX əsrin əvvəllərində Qarabağın müxtəlif bölgələrində toxunan nadir xalçalara baxıblar.
Məlumat verilib ki, filialın binasının ümumi sahəsi 1250 kvadratmetrdir. Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsindəki Heydər Əliyev prospektində yerləşən binada tikinti işləri yüksək keyfiyyətlə aparılıb. Burada 150 toxucu və 14 inzibati-təsərrüfat işçisinin çalışması nəzərdə tutulub. İlkin mərhələdə artıq 90 nəfər işə qəbul olunub.
Bildirilib ki, bina toxuculuq emalatxanası, rəssam otağı, anbar, yeməkxana, tibb otağı, xalça satışı salonu və digər bölmələrdən ibarətdir. Emalatxanada müxtəlif ölçülü 43 dəzgahda Azərbaycan xalçaları toxunacaq. Əsasən Ağdam, Bərdə, Beyləqan, Cəbrayıl, Füzuli, Kəlbəcər, Qubadlı, Xocalı, Laçın, Şuşa və Zəngilan rayonlarının kəndlərində toxunan tarixi və orijinal Qarabağ xalça çeşnilərinin toxunmasına üstünlük veriləcək. Bu çeşnilər dünya muzeylərində, şəxsi kolleksiyalarda mühafizə olunan, həmçinin respublikamızın ayrı-ayrı bölgələrindən toplanılan qədim və orijinal xalçalar əsasında “Azərxalça”nın rəssamları tərəfindən hazırlanıb. Emalatxana zəruri xammal və ləvazimatlarla - müxtəlif rəngli yun iplərlə, həvə, qayçı, bıçaq kimi alətlərlə təmin edilib. Müəssisədə çalışan toxucular bir neçə ay ərzində “Azərxalça”nın hazırlıq-tədris kurslarında iştirak edib, xalçaçılıq üzrə bacarıq və vərdişlərini təkmilləşdiriblər. Tədris-hazırlıq kursları filial fəaliyyətə başladıqdan sonra da işini davam etdirəcək.
Qeyd olunub ki, bu kursların məzunları “Azərxalça” ASC-nin tədris sertifikatı ilə təmin edilirlər. Xalça satışı salonunda “Azərxalça” ASC-də toxunmuş xalça və xalça məmulatlarının sərgilənməsi və satışı da həyata keçiriləcək.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım xalçaçılarla görüşüblər.
Sonra birinci xanım Mehriban Əliyeva müəssisədə toxunan ilk xalçanı kəsib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam rayonuna səfəri çərçivəsində Ağcabədi rayonunun Hindarx qəsəbəsində fermer Əsmər Hüseynovaya məxsus pambıq sahəsi ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısı pambıqçılarla söhbət edib.
Dövlətimizin başçısı məhsulun vaxtında və itkisiz toplanması ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
Noyabrın 5-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Heyvandarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun tabeliyindəki “Qarabağ Atçılıq Təsərrüfatı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin Qarabağ Atçılıq Kompleksinin açılışında iştirak ediblər.
Qarabağ Atçılıq Kompleksi 35,5 hektar ərazidə inşa edilib. Ətrafdakı geniş ərazidə yaşıllıqlar salınıb, ağac və dekorativ kollar əkilib. Kompleks mühafizə binası, dezinfeksiya hovuzu, inzibati bina, doğum şöbəsi, ayğırlar, madyan və gənc atlar üçün tövlələr, qapalı manej, gəzinti sahəsi, çardaq, müayinə otağı, karantin binası, təsərrüfat anbarı, açıq manej, qaçış zolağı, məşq qurğusu, gübrə anbarı və köməkçi qurğulardan ibarətdir. Atçılıq kompleksinin inzibati binasında işçilərin fəaliyyəti üçün ən yüksək şərait yaradılıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva qapalı manejdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Burada Qarabağ atlarının tarixi ilə bağlı sərgi də təşkil edilib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva qapalı manejdə Azərbaycanın qədim milli “Sür-papaq” atüstü oyununa baxıblar.
Dövlətimizin başçısı və xanımı kompleksin tövlələrində yaradılan şəraitlə də tanış olublar.
Məlumat verilib ki, burada atların daxili orqanlarının müayinəsi, boğazlığın ilkin təyini, sınıq və zədələnmələrin diaqnostikası, yarışlardan əvvəl və sonra, karantin dövründə müayinələrin aparılması, istifadə edilmiş laboratoriya avadanlığının sterilizasiyası, həmçinin seleksiya damazlıq işini aparmaq üçün avadanlıq və alətlər var. Hazırda kompleksdə Qarabağ cinsindən olan 200 at saxlanılır. Kompleksdə 28 mütəxəssis çalışır.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım kompleksin açıq manejində Dövlət Sərhəd Xidmətinin Atçılıq Mərkəzinin “Süvarilər” qrupunun nümunəvi çıxışlarına da baxıblar.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили визит в Агдамский район
5 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева прибыли в Агдамский район.
Посетив памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву в центре поселка Гузанлы Агдамского района, Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева возложили к нему цветы.
Глава Исполнительной власти Агдамского района Вагиф Гасанов проинформировал главу государства и первую леди о работе, проводимой в районе.
Президент Ильхам Алиев дал соответствующие поручения.
5 ноября Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Агдамского центра мугама, построенного по инициативе Фонда Гейдара Алиева.
Было отмечено, что строительство Агдамского центра мугама началось в октябре 2016 года. Строительные работы завершились в сентябре нынешнего года. Территория Центра мугама составляет 7782 квадратных метра, площадь под строительство – 1800 квадратных метров. Двухэтажное современное здание построено с большим вкусом. Здесь имеются гримерная, комната ожиданий, технические, административные, подсобные и другие помещения. В Центре также будет функционировать мастерская по ремонту музыкальных инструментов. Здесь имеется современный концертный зал на 328 мест, где есть все условия для проведения различных культурных мероприятий, в том числе вечеров мугама. В классных комнатах созданы все возможности для овладения секретами мастерства исполнения мугама.
Было отмечено, что Агдамский центр мугама будет функционировать как концертное учреждение.
Территория центра благоустроена, на площади 0,6 гектаров разбит парк отдыха, заложены озеленительные полосы, высажены цветочные кусты, установлена осветительная система.
После ознакомления с Центром мугама Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с представителями общественности района и деятелями искусств из Агдамского района.
- Дорогие друзья, в первую очередь, выражаю вам глубокую признательность за слова о моей деятельности. Конечно, об искусстве мугама можно говорить много. Мугам – уникальное искусство и одно из великих достояний Азербайджана. Сегодня мы говорим о шагах, предпринимаемых для развития мугамного искусства. Наверное, вы помните, как мы впервые собрались в Фонде Гейдара Алиева и вместе обсудили эти программы, наши дальнейшие планы, которые затем начали претворять в жизнь. Я хочу выразить всем вам глубокую признательность. Потому что все эти достижения стали возможны в результате нашей совместной деятельности. Мы действительно работали как единая команда и обсуждали каждую новую идею, думали над тем, как проводить конкурсы, каким должен быть следующий шаг. Сегодня все эти отмеченные нами шаги стали возможны только и только благодаря вашей поддержке и участию. Я выражаю вам глубокую признательность за это. Большое спасибо.
На встрече выступили народные артисты Ариф Бабаев, Мансум Ибрагимов, Айгюн Байрамова и Рамиз Гулиев.
5 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Агдамского филиала Открытого акционерного общества «Азерхалча».
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посмотрели уникальные ковры, сотканные в различных регионах Карабаха в XIX - начале ХХ веков.
Было отмечено, что общая площадь здания филиала составляет 1250 квадратных метров. Строительные работы в здании, расположенном на проспекте Гейдара Алиева в поселке Гузанлы Агдамского района, проведены с высоким качеством. Предусмотрено, что здесь будут работать 150 ткачей и 14 административно-хозяйственных работников. На первоначальном этапе на работу уже приняты 90 человек.
Здание состоит из ткацкой мастерской, кабинета художника, склада, столовой, медицинского кабинета, зала по продаже ковров и других подразделений. На 43 станках в мастерской будут изготавливаться азербайджанские ковры. Предпочтение будет отдаваться историческим и оригинальным узорам карабахских ковров, которые ткались в селах Агдамского, Бардинского, Бейляганского, Джебраильского, Физулинского, Кяльбаджарского, Губадлинского, Ходжалинского, Лачинского, Шушинского и Зангиланского районов. Эти узоры подготовлены художниками «Азерхалча» на основе древних и оригинальных ковров, собранных в различных регионах республики, а также хранящихся в музеях мира, личных коллекциях. Мастерская оснащена необходимым сырьем и принадлежностями – шерстяной пряжей различных цветов, колотушками для уплотнения нитей, ножницами, ножами и др. Ткачи, работающие на предприятии, в течение нескольких месяцев участвовали в организованных «Азерхалча» учебно-подготовительных курсах, совершенствовали свои умения и навыки по ковроткачеству. Учебно-подготовительные курсы продолжат работу и после начала деятельности филиала.
Было отмечено, что выпускники этих курсов получают учебный сертификат ОАО «Азерхалча». В зале по продаже ковров будут проводиться выставки-продажи ковров и ковровых изделий, изготовленных в ОАО «Азерхалча».
Глава государства и первая леди встретились с ковроделами.
Затем первая леди Мехрибан Алиева разрезала первый ковер, сотканный на предприятии.
5 ноября Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева, находясь в поездке в Агдамском районе, по дороге ознакомились в поселке Хиндарх Агджабединского района с хлопковым участком Эсмер Гусейновой.
Глава государства побеседовал с хлопкоробами.
Глава государства дал соответствующие поручения, связанные со своевременной уборкой урожая без потерь.
5 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Карабахского коневодческого комплекса Общества с ограниченной ответственностью «Карабахское коневодческое хозяйство» в подчинении Научно-исследовательского института животноводства Министерства сельского хозяйства.
Было сообщено, что Карабахский коневодческий комплекс построен на территории площадью 35,5 гектара. На прилегающей обширной территории проведено озеленение, посажены деревья и декоративные кусты. Комплекс состоит из помещения для охраны, дезинфекционного бассейна, административного здания, родильного отделения, конюшен для жеребцов, кобыл и стригунов, крытого манежа, прогулочной зоны, навеса, комнаты для обследования, карантинного здания, хозяйственного склада, открытого манежа, полосы пробега, тренировочного сооружения, склада удобрений и вспомогательных установок.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными на крытом манеже.
Здесь также организована выставка об истории Карабахских скакунов.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посмотрели на крытом манеже древнюю азербайджанскую национальную конную игру «Сюр-папаг».
Глава государства и его супруга ознакомились с условиями, созданными в конюшнях комплекса.
Было сообщено, что здесь имеются оборудование и инструменты для обследования внутренних органов лошадей, первоначального определения жеребости, диагностики переломов и повреждений, проведения обследования до и после соревнований, стерилизации использованного лабораторного оборудования, а также проведения селекционной племенной работы. В настоящее время в комплексе содержатся 200 коней Карабахской породы. В комплексе работают 28 специалистов.
Глава государства и первая леди посмотрели на открытом манеже комплекса показательные выступления группы «Суварилер» Центра коневодства Государственной пограничной службы.