Dünyanı heyrətə gətirən 10 səs – “Turetski xoru” Heydər Əliyev Mərkəzində çıxış edib
10.10.2018Oktyabrın 10-da Rusiyanın məşhur “Turetski xoru” Heydər Əliyev Mərkəzinin səhnəsində çıxış edib.
Anşlaqla keçən konserti izləyənlər arasında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva da olub.
Art qrup konsert proqramında repertuarında olan ən məşhur kompozisiyaları təqdim edib.
Nadir səsə, geniş vokal imkanlara, aktyor ustalığına və qeyri-adi xarizmaya sahib ifaçılardan ibarət “Turetski xoru” debütünü 1990-cı ildə edib. Qrupun yaradıcısı və bədii rəhbəri Rusiyanın Xalq artisti Mixail Turetskidir. Kollektivin repertuarı sərhədsizdir, qrup dünya klassikasından rokadək, pop musiqisindən operayadək, cazdan xalq mahnılarınadək müxtəlif janrlarda ifa edir.
“Turetski xoru”nun repertuarında 10-dan çox dildə kompozisiyalar yer alıb. Bu qrupu populyarlıq rekordçusu adlandıranlar da var, çünki səhnəyə 6 min dəfədən çox çıxıb, turnelər zamanı 4,5 milyon kilometr yol qət edib.
Fərqli dillərdə hitlər səsləndirən “Turetski xoru”nun Azərbaycan tamaşaçılarına sürprizi də oldu: qrup doğma dilimizdə Müslüm Maqomayevin məşhur “Azərbaycan” mahnısını ifa edib.
Konsertdən sonra Mehriban Əliyeva “Turetski xoru”nun kollektivi ilə görüşüb, onlarla xatirə şəkli çəkdirib.

Turetski Choir- 10 voices astonishing the world –performs at the Heydar Aliyev Centre
10.10.2018On October 10, Russia’s famous Turetski Choir appeared on stage at the Heydar Aliyev Centre.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva was among the spectators of the full-house concert.
At the concert, the art group presented their best compositions in their repertoire.
Comprised of performers with rare voices, wide vocal possibilities, acting techniques and unusual charisma, the Turetski Choir made their debut in 1990. People’s Artist of Russia Mikhail Turetski is the founder and artistic director of the group. The group’s repertoire is boundless. They have been performing in various genres, including classical music, rock, pop, opera, jazz, and folk songs.
The repertoire of the Turetski Choir includes compositions in over ten languages. Some call this group a popularity record-holder, as they have appeared on stage over 6 thousand times, having overcome about 4.5 million kilometres while on tournaments.
Performing hit songs in different languages, Turetski Choir had a surprize for the Azerbaijani audience. The group performed the famous song “Azerbaijan” by Muslim Magomayev in the Azerbaijani language.
After the concert, Mehriban Aliyeva met with the members of the Turetski Choir, and was photographed with them.