Romada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə və Azərbaycan ilə İtaliya arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinə dair konfrans keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və İtaliya Respublikası Senatının sədri xanım Maria Elisabetta Alberti Kasellati konfransın açılışında iştirak ediblər.
Konfransı açan İtaliya Senatında İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri xanım Rossana Boldi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə bağlı keçirilən bu tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib. O, İtaliya-Azərbaycan əlaqələrinin çox yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini bildirib və ikitərəfli strateji əməkdaşlığın önəmini qeyd edib. İki ölkə arasında əlaqələrin hər bir sahədə inkişaf etdiyini deyən Rossana Boldi Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin inkişafında Mehriban Əliyevanın rolunu xüsusi vurğulayıb. O, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən İtaliyada həyata keçirilən layihələrin bu ölkənin mədəni irsinin qorunması baxımından önəmli olduğunu söyləyib.
İtaliyada bu cür əhəmiyyətli konfransın keçirilməsinin önəmini qeyd edən İtaliya Respublikası Senatının sədri Maria Elisabetta Alberti Kasellati deyib: “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin İtaliyada qeyd olunması bizim üçün bir şərəfdir. Bu tədbirin burada keçirilməsinin çox böyük önəmi var. Çünki bu binada İtaliyanın Konstitusiyası imzalanıb. Bu il biz Konstitusiyanın imzalanmasının 70 illiyini qeyd edirik”.
100 il bundan əvvəl Azərbaycan Respublikasının parlamentində ilk dəfə olaraq seçkilərin keçirildiyini, qadınlara tam seçki hüququnun verildiyini qeyd edən Senatın sədri bildirib ki, bu, regionun tarixində önəmli bir addım idi. Həmçinin Azərbaycan parlamentində bir çox millətlərin nümayəndələrinin təmsil olunması mürəkkəb bir dövrdə ölkənin tarixində əhəmiyyətli bir iz buraxıb.
Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinə toxunan Maria Elisabetta Alberti Kasellati ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin qədim tarixinin olduğunu bildirib.
Heydər Əliyev Fondunun İtaliya üçün çox xüsusi əhəmiyyətə malik tarixi-mədəni abidələrin bərpası ilə bağlı həyata keçirdiyi layihələrdən bəhs edən Senatın sədri Mehriban Əliyevaya iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafındakı roluna görə təşəkkür edib.
Azərbaycanın “Milan Expo 2015” beynəlxalq sərgisindəki pavilyonunun ən çox ziyarət olunan və yüksək dəyərləndirilən povilyonlardan biri olduğunu qeyd edən Maria Elisabetta Alberti Kasellati deyib: “Bu gün Azərbaycan Qafqaz ölkələrindən biri kimi həm siyasi, həm də iqtisadi baxımdan Aralıq dənizi ölkələrinin həyatında çox böyük rol oynayır. İtaliya Azərbaycandan enerji idxal edən birinci ölkələrdəndir. Bu gün İtaliya Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsində çox önəmli rol oynayır və xüsusilə də neft sənayesinin inkişafına təkan verir”.
Senatın sədri İtaliya şirkətlərinin Azərbaycandakı fəaliyyətlərinin daha da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki rolundan bəhs edən Maria Elisabetta Alberti Kasellati qeyd edib ki, bu gün iki ölkənin gəncləri arasında da çox gözəl münasibətlər formalaşır, universitetlər və digər mədəniyyət mərkəzlərinin əlaqələri getdikcə dərinləşir.
Maria Elisabetta Alberti Kasellati terrorizmin və ekstremizmin cərəyan etdiyi bir dövrdə təhlükəsizliyin təmini üçün ölkələr və xalqlar arasındakı əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışaraq Qərb ilə Şərq arasında körpü rolunu oynayan, Avropa İttifaqının önəmli tərəfdaşı, İtaliyanın tarixi dostu olan Azərbaycanın bu istiqamətdəki rolunu xüsusi vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva konfransda çıxış edib.
Sonra konfrans işini panel iclaslarla davam etdirib. Çıxışlarda tədbirin əhəmiyyəti xüsusi qeyd edilib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qısa müddət ərzində atdığı mütərəqqi addımlardan ətraflı bəhs olunub. Bildirilib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ölkəmizdə dövlətçilik ənənələrinin formalaşmasında mühüm rol oynayıb. Yüz il bundan əvvəl formalaşan Azərbaycan parlamentində müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin təmsil olunması mühüm addım kimi qiymətləndirilib.
Çıxışlarda İtaliya-Azərbaycan əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə inkişaf etdiyi bildirilib. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki rolu xüsusi vurğulanıb. Heydər Əliyev Fondunun ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfəsi qeyd edilib.

В Риме состоялась конференция, посвященная 100-летию Азербайджанской Демократической Республики и отношениям стратегического партнерства между Азербайджаном и Италией
В открытии конференции принимали участие Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и председатель Сената Итальянской Республики Мария Элизабетта Альберти Казеллати.
Открывая конференцию, руководитель межпарламентской группы дружбы Италия-Азербайджан в Сенате Италии Россана Болди отметила значение мероприятия, посвященного 100-летию Азербайджанской Демократической Республики. Она подчеркнула развитие итальяно-азербайджанских связей на высоком уровне и констатировала значение двустороннего стратегического сотрудничества. Коснувшись развития связей между двумя странами во всех сферах, Россана Болди особо отметила роль Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в развитии итальяно-азербайджанских отношений. Она подчеркнула, что проекты, реализуемые Фондом Гейдара Алиева в Италии представляют значение с точки зрения охраны культурного наследия этой страны.
Председатель Сената Итальянской Республики Мария Элизабетта Альберти Казеллати, констатировав значение проведения в Италии столь важной конференции, сказала: «Для нас высокая честь проведение в Италии 100-летнего юбилея Азербайджанской Демократической Республики. Мы придаем огромное значение проведению здесь данного мероприятия, так как в этом здании была подписана Конституция Италии. В этом году мы отмечаем 70-летие подписания Конституции».
Отметив, что 100 лет назад в парламенте Азербайджанской Республики впервые были проведены выборы, при этом женщинам предоставлено полное избирательное право, председатель Сената подчеркнула, что это явилось важным шагом в истории региона. Кроме того, в парламенте Азербайджана были представлены многие национальности, что оставило важный след в истории страны в столь сложный период.
Коснувшись азербайджано-итальянских связей, Мария Элизабетта Альберти Казеллати подчеркнула, что отношения между нашими странами имеют давнюю историю.
Говоря о проектах, реализуемых Фондом Гейдара Алиева в связи с реставрацией историко-культурных памятников, представляющих для Италии особое значение, председатель Сената выразила Первому вице-президенту Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой признательность за роль в развитии культурных связей между двумя странами.
Констатировав, что павильон Азербайджана на международной выставке «Милан Ехро 2015» был одним из наиболее посещаемых павильонов, получивших высокую оценку, Мария Элизабетта Альберти Казеллати сказала: «Сегодня Азербайджан, как одна из кавказских стран, играет огромную роль в жизни средиземноморских стран как в политическом, так и экономическом отношении. Италия является одной из первых стран, импортирующих энергию из Азербайджана. Сегодня Италия играет очень важную роль в диверсификации экономики Азербайджана, в особенности, придает импульс развитию нефтяной промышленности».
Председатель Сената выразила уверенность в дальнейшем расширении деятельности итальянских компаний в Азербайджане. Коснувшись роли Азербайджана в энергетической безопасности Европы, Мария Элизабетта Альберти Казеллати отметила, что сегодня между молодежью двух стран также формируются прекрасные отношения, постепенно углубляются связи университетов и других культурных центров.
Говоря о значении укрепления связей между странами и народами для обеспечения безопасности в период, когда процветают терроризм и экстремизм, Мария Элизабетта Альберти Казеллати особо подчеркнула роль Азербайджана, являющегося мостом между Западом и Востоком, важным партнером Европейского Союза, историческим другом Италии, в этом направлении.
Затем конференция продолжила работу в панельных заседаниях. В выступлениях особо отмечалось значение мероприятия. Подробно говорилось о прогрессивных шагах, предпринятых в короткое время Азербайджанской Демократической Республикой. Было отмечено, что Азербайджанская Демократическая Республика сыграла важную роль в формировании традиций государственности в нашей стране. В парламенте Азербайджана, сформированном сто лет назад, были представлены различные национальности, что получило оценку как важный шаг.
В выступлениях говорилось о развитии итальяно-азербайджанских связей в различных областях. Была особо подчеркнута роль Азербайджана в энергетической безопасности Европы. Отмечен вклад Фонда Гейдара Алиева в развитие двусторонних отношений.