Romada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə və Azərbaycan ilə İtaliya arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinə dair konfrans keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və İtaliya Respublikası Senatının sədri xanım Maria Elisabetta Alberti Kasellati konfransın açılışında iştirak ediblər.
Konfransı açan İtaliya Senatında İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri xanım Rossana Boldi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə bağlı keçirilən bu tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib. O, İtaliya-Azərbaycan əlaqələrinin çox yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini bildirib və ikitərəfli strateji əməkdaşlığın önəmini qeyd edib. İki ölkə arasında əlaqələrin hər bir sahədə inkişaf etdiyini deyən Rossana Boldi Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin inkişafında Mehriban Əliyevanın rolunu xüsusi vurğulayıb. O, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən İtaliyada həyata keçirilən layihələrin bu ölkənin mədəni irsinin qorunması baxımından önəmli olduğunu söyləyib.
İtaliyada bu cür əhəmiyyətli konfransın keçirilməsinin önəmini qeyd edən İtaliya Respublikası Senatının sədri Maria Elisabetta Alberti Kasellati deyib: “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin İtaliyada qeyd olunması bizim üçün bir şərəfdir. Bu tədbirin burada keçirilməsinin çox böyük önəmi var. Çünki bu binada İtaliyanın Konstitusiyası imzalanıb. Bu il biz Konstitusiyanın imzalanmasının 70 illiyini qeyd edirik”.
100 il bundan əvvəl Azərbaycan Respublikasının parlamentində ilk dəfə olaraq seçkilərin keçirildiyini, qadınlara tam seçki hüququnun verildiyini qeyd edən Senatın sədri bildirib ki, bu, regionun tarixində önəmli bir addım idi. Həmçinin Azərbaycan parlamentində bir çox millətlərin nümayəndələrinin təmsil olunması mürəkkəb bir dövrdə ölkənin tarixində əhəmiyyətli bir iz buraxıb.
Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinə toxunan Maria Elisabetta Alberti Kasellati ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin qədim tarixinin olduğunu bildirib.
Heydər Əliyev Fondunun İtaliya üçün çox xüsusi əhəmiyyətə malik tarixi-mədəni abidələrin bərpası ilə bağlı həyata keçirdiyi layihələrdən bəhs edən Senatın sədri Mehriban Əliyevaya iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafındakı roluna görə təşəkkür edib.
Azərbaycanın “Milan Expo 2015” beynəlxalq sərgisindəki pavilyonunun ən çox ziyarət olunan və yüksək dəyərləndirilən povilyonlardan biri olduğunu qeyd edən Maria Elisabetta Alberti Kasellati deyib: “Bu gün Azərbaycan Qafqaz ölkələrindən biri kimi həm siyasi, həm də iqtisadi baxımdan Aralıq dənizi ölkələrinin həyatında çox böyük rol oynayır. İtaliya Azərbaycandan enerji idxal edən birinci ölkələrdəndir. Bu gün İtaliya Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsində çox önəmli rol oynayır və xüsusilə də neft sənayesinin inkişafına təkan verir”.
Senatın sədri İtaliya şirkətlərinin Azərbaycandakı fəaliyyətlərinin daha da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki rolundan bəhs edən Maria Elisabetta Alberti Kasellati qeyd edib ki, bu gün iki ölkənin gəncləri arasında da çox gözəl münasibətlər formalaşır, universitetlər və digər mədəniyyət mərkəzlərinin əlaqələri getdikcə dərinləşir.
Maria Elisabetta Alberti Kasellati terrorizmin və ekstremizmin cərəyan etdiyi bir dövrdə təhlükəsizliyin təmini üçün ölkələr və xalqlar arasındakı əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışaraq Qərb ilə Şərq arasında körpü rolunu oynayan, Avropa İttifaqının önəmli tərəfdaşı, İtaliyanın tarixi dostu olan Azərbaycanın bu istiqamətdəki rolunu xüsusi vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva konfransda çıxış edib.
Sonra konfrans işini panel iclaslarla davam etdirib. Çıxışlarda tədbirin əhəmiyyəti xüsusi qeyd edilib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qısa müddət ərzində atdığı mütərəqqi addımlardan ətraflı bəhs olunub. Bildirilib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ölkəmizdə dövlətçilik ənənələrinin formalaşmasında mühüm rol oynayıb. Yüz il bundan əvvəl formalaşan Azərbaycan parlamentində müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin təmsil olunması mühüm addım kimi qiymətləndirilib.
Çıxışlarda İtaliya-Azərbaycan əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə inkişaf etdiyi bildirilib. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki rolu xüsusi vurğulanıb. Heydər Əliyev Fondunun ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfəsi qeyd edilib.

A conference related to the 100th anniversary of the Democratic Republic of Azerbaijan and strategic partnership relations between Azerbaijan and Italy takes place in Rome
25.09.2018On September 25, a conference called “100th anniversary of establishing the Democratic Republic of Azerbaijan and strategic partnership relations between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic” took place in Palazzo Giustiniani in Rome.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and President of the Italian Senate Mrs Maria Elisabetta Alberti Casellati attended the opening ceremony.
Opening the conference, head of the Italia-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group Mrs Rosanna Boldi talked about the significance of this event, held to celebrate the 100th anniversary of establishing the Democratic Republic of Azerbaijan. She underscored the significance of bilateral strategic cooperation, emphasizing that the Azerbaijan-Italy relations have been advancing at a very high level. Saying that relations between the two countries have developed in all areas, Rossana Boldi particularly noted Mehriban Aliyeva’s role in the advancement of the relations between Azerbaijan and Italy. She said the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in Italy have been of significance in terms of preserving her country’s cultural heritage.
Emphasizing the importance of such a significant conference in Italy, President of the Italian Senate Mrs Maria Elisabetta Alberti Casellati said: “We have been honoured to celebrate the 100th anniversary of the Democratic Republic of Azerbaijan”. The fact that this event is held here is of great importance, as the Italian Constitution was signed in this building. This year, we are celebrating the 70th anniversary of signing the Constitution.”
Underscoring that the first elections took place 100 years before in the parliament of the Republic of Azerbaijan, and that women were granted full election rights, the President of the Senate said this was an important step in the region’s history. Moreover, representation of a number of nationalities in the Azerbaijani parliament in such a complicated period left a significant footprint in the country’s history.
Touching upon the Azerbaijan-Italy relations, Maria Casellati said the relations between our countries had an ancient history.
Talking about the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in connection with restoration of historical and cultural monuments that were of special significance to Italy, the Senate President thanked Mehriban Aliyeva for her role in advancing the cultural relations between the two countries.
Saying that Azerbaijan’s pavilion in the international exhibition “Milan Expo 2015” was one of the most visited and highly valued pavilions, Maria Casellati noted: “Today, as one of the Caucasian countries, Azerbaijan plays a great role in the lives of the Mediterranean countries, both in economic and political terms. Italy is one of the first countries to have imported energy from Azerbaijan. Today, Italy plays a very important role in the diversification of the Azerbaijani economy, especially prompting the advancement of the oil industry”.
The Senate President expressed confidence that Italian companies would expand their activities in Azerbaijan further. Talking about Azerbaijan’s role in Europe’s energy security, Maria Casellati mentioned that very good relations have been formed also between the youth of the two countries, and the relations between universities and other cultural centres are deepening.
Talking about the significance of strengthening the relations between countries and peoples in an era when terror and extremist acts occur, Maria Casellati specifically emphasized the role of Azerbaijan, which plays the role of a bridge between the West and the East, saying that it is a significant partner of the European Union, and a friend of Italy.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva addressed the conference.
Then, the conference continued its work in panel sessions. The event’s significance was particularly underscored in the speeches. Progressive steps taken by the Democratic Republic of Azerbaijan were talked about comprehensively, mentioning that it had played a significant role in the formation of statehood traditions in the country. Representation of different nationalities in the Azerbaijani Parliament, which was formed a hundred years before, was appreciated as a significant step.
In the speeches, development of relations between Italy and Azerbaijan in various spheres were noted. Azerbaijan’s role in Europe’s energy security was emphasized. The contribution of the Heydar Aliyev Foundation to the advancement of the bilateral relations was underscored.